BAKAN ÇOCUKLARI BÖYLE TAHLİYE EDİLECEK
17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda birçok AK Partilinin adının karıştığı onlarca yolsuzluk iddiası ortaya çıktı.

İddialara dayanak olan ve mahkeme kararıyla elde edilen dinleme kayıtları kamuoyuna yansıdı. Şimdi bu kayıtların delil olmaktan çıkarılması için AK Parti'nin yeni bir düzenlemeyi Meclis Genel Kurulu’na getireceği iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen 22 maddelik düzenlemenin içinde yer alan dinleme maddesi, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası ortaya çıkan ve kamuoyunun haftalardır temel gündem maddesi olan telefon kayıtlarını delil olmaktan çıkarmayı hedefliyor. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135. Maddesi’nde yapılacak değişiklikle birlikte “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, savcılığın telefon dinlemesi kararı için mahkemeye başvurabileceği ilgili suç başlıkları arasından çıkarılacak.

DELİL OLMAKTAN ÇIKARILACAKLAR !

Sol gazetesinden Ali Ufuk Arikan’ın haberine göre; düzenlemeyle birlikte dinleme kayıtları, “suç amaçlı örgüt kurmak” konulu soruşturmalarda delil olmaktan çıkarılacak ve yolsuzluk çetesinin odak noktasında bulunan işadamı Rıza Sarraf ve onunla irtibatlı bakan çocuklarının tahliye edilmesinin önü açılacak.

Dinleme yapılması için “somut delil” talep edilecek.

İŞTE YENİ DÜZENLEME

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık kuvvetli suç şüphesi durumunda değil somut delil elde edildiği durumlarda dinleme yapılabilecek. Üstelik bu dinleme kararı Ağır Ceza Mahkemeleri’nin oy birliği ile alınabilecek.

BU DA ESKİ YASA

Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda, hâkim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi tespit edilebilir, dinlenebilir, kayda alınabilir ve sinyal bilgileri değerlendirilebilir. Cumhuriyet savcısı kararını derhâl hâkimin onayına sunar ve hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Sürenin dolması veya hâkim tarafından aksine karar verilmesi halinde tedbir Cumhuriyet savcısı tarafından derhâl kaldırılır.

YENİ DÜZENLEME

Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda, Ağır Ceza Mahkemesi’nin veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi tespit edilebilir, dinlenebilir, kayda alınabilir ve sinyal bilgileri değerlendirilebilir. Cumhuriyet savcısı kararını derhâl hâkimin onayına sunar ve hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Sürenin dolması veya hâkim tarafından aksine karar verilmesi halinde tedbir Cumhuriyet savcısı tarafından derhâl kaldırılır. Bu fıkra uyarınca alınacak tedbire Ağır Ceza Mahkemesi oy birliğiyle karar verir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.