Aydın Ekonomik Hayatı Güncel İş İlanları


 

Aydın ilimizin sosyo ekonomik faaliyetleri ve sanayi hayatındaki gelişmeler Aydın iş ilanlarını doğrudan etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Aydın ilimizde özellikle yılın belli dönemlerinden iş ilanlarının çok yoğun bir şekilde gerçekleşmesi dönemsel turist göçü ile doğru orantılıdır. İlimizde gerek özel sektör gerekse kamu kurum ve kuruluşları güncel iş ilamları yayımlayarak personel istihdamında önemli bir rol oynamaktadırlar.

Sizlerde yeni iş ilanlarına ulaşmak istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken şey Aydın işkur iş ilanlarını rutin bir şekilde takip etmek olacak. Öncelikle Buradan – Aydın İşkur İş İlanları ilimize ait en yeni iş ilanlarına ulaşabileceksiniz. Sadece iş merkezi değil ilçelerimize ait iş ilanları da çok revaçtadır. İlk olarak ilimizdeki ekonomik ve sosyal hayata yönelik bilgileri sizlerde paylaşmaya çalışalım.

 

Aydın İlimizde Ekonomik Faaliyetler

 

Aydın, ilimiz çok gelişmiş bir tarım sektörünü elinde bulundurmaktadır. gelişmiş ticaret ve turizm sektörlerine sahip, milli geliri yüksek, ikinci dereceden gelişmiş illerimiz arasında bulunur.

 

2007 yılında DPT tarafından yapılan “İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması” araştırması sonuçlarına göre Aydın, 81 il içinde  sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından 23. Sırada kendine yer bulmuştur. Aydın ilimizde ticaret, tarım ve hayvancılık sektörlerinin ağırlıklı olduğu sosyo­ekonomik bir yapı oluşmuştur.

 

2015 yılı verilerine göre Tarım İşkolunda Çalışanların Toplam İstihdama Oranı %62.95 ile Türkiye ortalamasının üzerindedir(%49.35 ) 81 İl içinde 38. sıradadır.

 

Sanayi İşkolunda Çalışanların Toplam İstihdama Oranı %7.54 ile Türkiye ortalamasının altındadır.( %14.35) ve 81 İl içinde 35. Sırada kendine yer bulmuş.

 

Aydın ili Gayri Safi Yurt İçi Hasıla İçindeki  %1,40’lik payı ile 81 il içerisinde 14. Sırada bulunur.

 

2015 yılı verilerine göre ilde Banka şube sayısı 116’dır

 

Ödenen vergilere baktığımızda, Aydın ili defterdarlığından derlediğimiz bilgilere göre; 2015 yılı itibariyle tahakkuk eden vergi tutarı, 699.788.500.665 ( Bin TL), tahsil edilen vergi tutarı  463.943.903.950 ( Bin TL)’dir.  2005 yılı itibariyle tahakkuk eden vergi tutarı, 819.222.499.20 YTL, tahsil edilen vergi tutarı, 597.182.887.98 TL dolaylarındadır.

 

 

Aydın İlimizde Ticaret Hayatı 

 

İlimizdeki Ticaret sektörü; üretim ve hizmet sektörleri tarafından üretilen mal ve hizmetlerin tüketicilere arz edildiği  bir sektör olmakla birlikte, oluşturduğu katma değer ve sermaye birikimi yoluyla yeni yatırımlar için de kaynak oluşturan bir sektördür. Bu sebeple canlı bir ticarî hayat ve oluşturulan katma değer, ilin sanayileşmesinin de bir göstergesi olmaktadır. Bu kriterler açısından Aydın  ili aşağıda ele alınmıştır.

 

Aydın ticaret sektörü ekonomisinde tarım daha sonra ticaret gelmektedir. Buy durum Aydın iş ilanlarını doğrudan etkilemiştir. Ticaret İşkolunda Çalışanların Toplam İstihdama Oranı % 9,16 ile 81 il içinde 12. sıradadır.

 

Aydın ilimiz ihracat tutarlarında Aydın Ticaret Odası’ndan işlem gören ihracat( 2015 yılı sonu) 47.965.588.90 USA $, Nazilli Ticaret Odası’ndan İşlem gören ( 2005 Yılı sonu)75.008.000.00 USA $, Söke Ticaret Odası ( 2004 yılı sonu) 57.093.163.67 USA $  gerçekleşmiştir. Toplam ihracat tutarı 179.996.123.07 USA $’dır.İhraç edilen ürünlerin başlıcaları;  incir,zeytin, maden (feldispat , kuvars ), otomotiv yan sanayi, zeytinyağı, alabalık ve  sabun olarak kayıtlara geçmiştir.

 

 

Aydın İlimizde Sanayi Faaliyetleri Ve İş İlanları

 

Sanayî sektörü, bir ilin ekonomik olarak gelişmişliğinin önemli bir göstergesidir. İllerin coğrafi konumları, sahip oldukları yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, tarım, turizm, ticaret ve hizmetler sektörlerinin gelişmişlikleri ,ilde sanayinin gelişmesi için birer altyapı oluşturduklarından, sanayînin gelişmesinde bu faktörler önemli rol oynamaktadırlar.

 

Aydın'da ekonomi; tarım, hayvancılık ve ticaret sektörlerine dayalıdır. İlimizdeki Turizm faaliyetleri de gün ve gün artmaktadır. İş hayarına yönelik olarak ilimizdeki güncel ilçelere ait iş ilanları aşağıda çıkarılmıştır.

 

Aydın İlçelerine Ait İş İlanları

 

Kuşadası İş İlanşları

 

Nazilli İş İlanları

 

Söke İş İlanları

 

Çine İş İlanları

 

Didim İş İlanları

 

 

NOT: İçerik www.isilanibak.com sitesinden alıntı yapılmıştır.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.