AVŞAR: DOĞU TÜRKİSTAN\'IN ANNELERİ ‘8 Mart’diye bir kavram bilmiyorlar !

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulhamit Avşar, “Doğu Türkistan'ın anneleri bugün çektiği ızdıraplarda 8 Mart diye bir kavramı bilmemelerinde, annelerin anne olabilme imkanını elde edememelerinde Çin’in siyasetinin büyük bir etkisi var” dedi.
Türk Ocakları Samsun Şubesi Dr. Fethi Tevetoğlu Konferans Salonu’nda, Doç. Dr. Abdulhamit Avşar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Zulmün Bitmediği Yer Doğu Türkistan” konulu konferans düzenlendi. Konferansa OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ve çok sayıda davetli katıldı.


Günün, Dünya Kadınları Dünü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, “Bu vesileyle Türk Ocakları daha önceki Dünya Kadınları Günü münasebetiyle yaptığı çalışmalarda, Türk kadının her alanda kadının var olması gerektiğini vurgulamıştık. Tekrar vurgulamak gerekiyor. Türk kadının hem bürokraside hem siyasette hem ticarette hem de sosyokültürel faaliyetlerde, her alanda varlığı hissedilmelidir. Türk Ocakları olarak kadınlar için atılacak her adımı destekliyoruz ve teşvik ediyoruz” diye konuştu.
Türklük meselelerinin en önemli mücadele yürütme merkezlerinden birisinin Türkiye olduğunu söyleyen Doç. Dr. Abdulhamit Avşar, Türkiye’de 77 milyon insanın yüreğinde Doğu Türkistan sevdası olduğunu söyledi.

“DOĞU TÜRKİSTAN, ÇİN’İN HİÇ BİR ZAMAN PARÇASI OLMAMIŞTIR”


Konuşmasına başlamadan önce Doğu Türkistan hakkında kısa açıklama yapan Abdulhamit Avşar, “Türkistan, Türklerin yurdu demek. Türkiye, Türklerin yurdu demek. Bu Doğu Türkistan’a ise bu adı biz kendimiz vermemişiz. Bizim orada yaşadığımızı gören başkaları vermişler. Burası ‘Türklerin yurdu’ diye en kadim zamandan beri. Doğu Türkistan bugün Çin’i oluşturan 5 özerk bölgeden, nüfusu ve toprağı ve en büyük olan bölgedir. Bugün Çin, eski zamandan beri hep bu coğrafyalara sahip olan bir Çin değil. Doğu Türkistan, Çin’in hiç bir zaman parçası olmamıştır” şeklinde konuştu.

PETROL VE MADEN ZENGİNİ


Doğu Türkistan'ın Çin’in kendi rakamlarına göre bütün Çin Halk Cumhuriyet içerisinde en fazla petrol rezervine sahip bölge olduğunu söyleyen Avşar, “Ciddi anlamda bu anlamda değeri de var. Burası çok eski bir kara parçası. Burada petrolün dışında da çok zengin madenler var. Örneğin, 18 bin 500 ton altın rezervi tespit edilmiş Doğu Türkistan’da. Bu, Çin’in kendi verdiği rakamlar, benim annem de anlatırdı. Ben Doğu Türkistanlıyım. Annem Yarkent Deryası diye bir derya var, o deryada altın süzerlermiş” ifadelerini kullandı.

DOĞUM KOTASI


Doğu Türkistan’da kadınların çektiği sıkıntılara değinen Avşar şöyle konuştu: “Doğu Türkistan'ın anneleri bugün çektiği ızdıraplarda 8 Mart diye bir kavramı bilmemelerinde, annelerin anne olabilme imkanını elde edememelerinde Çin’in siyasetinin büyük bir etkisi var. Çin’de ‘doğum kontrolü’ ile bir bölgede kota koyuyorlar. Diyorlar ki, ‘burada 300 kadın var, 300 kadın ancak 20’si doğum yapabilir’. Kota fazlası ile orada hamile kalmış annelerimiz, kardeşlerimiz, bacılarımız bunları arka arkaya sıra yapmışlar ve bir daire etrafında zıplatarak çocukları düşürmek için dolaştırmışlar. Diyelim ki 8 aylık çocuğunuz var. 8 aylık çocukları kota fazlası diye sezaryenle alıyorlar. Çocuğu alırken sadece çocuk vefat etmiyor, annesi de vefat ediyor. Çünkü steril olmayan ortamlarda yapıyorlar.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.