AKP\'yi zor günler bekliyor! İl il gezip halkı örgütleyecekler

Ancak -Gezi dışında- bu protestolar birbirinden bağımsız ve büyük ölçüde sadece yöre halkının katıldığı protestolardı. Bu dağınıklığı fark eden ve birlik oluşturmak için harekete geçen çevreciler "3-5 Ağaç Kervanı" adıyla örgütlenerek il il dolaşmaya karar verdi.

"Bizim bu turumuzun temel amacı da buradaki mücadeleleri büyütmek ve geliştirmektir." diyen "3-5 Ağaç Kervanı", yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"(...)Elbette bu madalyonun diğer tarafında da kentlerini teslim etmeyenler, derelerine sahip çıkanlar, yaşadıkları alanları ve çevreyi savunanlar var. Mersin'de ve Sinop'ta nükleer santrale karşı, Tarsus/Boğazpınar'da, Antalya/Ahmetler'de, Kastamonu/Loç, Rize/Fındıklı'da, Diyarbakır/Hewsel'de HES'lere karşı, İstanbul'un kuzeyinde ormanların talanına, Kazdağı'nda, Bergama'da altın arama madenlerine karşı, Karaburun'da RES'lere, Seferihisar/Sığacık'ta Balık Çiftlikleri'ne karşı ve Ankara ve İstanbul'un yoksul mahalleri olmak üzere pek çok yerde 'kentsel dönüşüm'e ve TOKİ'ye karşı mücadeleler çeşitli şekillerde ve yoğunluklarda sürüyor. 

MÜCADELE BİRİKİMİ HER YERE AKTARILAMIYOR

Buradaki mücadelelerin koordinasyonunun sağlanmaya çalışıldığı birtakım birlikler varsa da, bir yerdeki mücadelenin birikiminin diğer her yere sağlıklı bir şekilde aktarıldığı söylenemez. Fakat bu 'aktarım' gereksiniminin acilliği de açıkça görünüyor. Şırnak’tan Fındıklı'ya çekilecek bir 'Türk Kürt kardeş HES'çiler kalleş' çizgisi ya da Mersin'den Sinop'a çekilecek 'borsaları ve şirketleri hepsi halka karşıdır' çizgisi insanlığın toplumsal özgürlüğüne ilişkin yürünen yolda önemli bir adım olacaktır.

Bizim bu turumuzun temel amacı da buradaki mücadeleleri büyütmek ve geliştirmektir.

DERENIN ÖZGÜR AKAMADIĞI BIR DAĞIN ETEĞINDE TULUM ÇALINAMAZ

Gezi isyanı sürecinde de önemini hatırladığımız üzere müzik, çok geniş kitleleri 'ortaklık' hissine sürükleyebiliyor. İnsanın çok eski bir edimi olarak da 'herkesin bir şekilde yapabileceği basitlikte' ve insanlık tarihi boyunca gelişen bir disiplin olarak da insanlığın nabzını tutabilecek nitelikte bir sanattır. Bu tarihsellik ve güncellik bize müziğin insanı ve toplumu özgürleştirmedeki işlevini hatırlatıyor. Müzik, aslında kendi özgürlüğü için gezecek çevre mücadelelerini; çünkü derenin özgür akamadığı bir dağın eteğinde tulum çalınamaz.

3 Mayıs'ta Mersin'de nükleer santrallere dikkat çekilecek bir etkinlikle başlayıp, 28 Haziran'da Şırnak’ta sonlandırılacak 26 günlük tur boyunca belirlenen yerlerde müzik ve tiyatro gösterileri yapılacak, uygun olan yerlerde çocuklarla resim, müzik çalışmaları yapıp korolar kurulacak, sergiler açılacak.

GİDİLECEK YERLER:

Mersin/Tarsus – Boğazpınar

Mersin – Tarsus

Mersin – Merkez

Antalya – Ahmetler

İzmir – Seferihisar

İzmir – Merkez

İzmir – Karaburun

Bursa – Merkez

Çanakkale

İstanbul

Zonguldak

Bartın/Amasra

Sinop/Gerze

Sinop

Ordu

Trabzon/Solaklı

Rize/Fındıklı

Artvin/Borçka

Artvin

Dersim

Diyarbakır

Şırnak

Bu kervan özgürleştirir. Katılın.

sokaklardaisyanvar.com

facebook.com/praksis

twitter.com/praksis_"

(SBK)

Odatv

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.