AKP\'nin eğitim politikaları kördüğüm oldu!
Düz liselerin kapatılarak Anadolu lisesine dönüştürülmesi ileSBS’yi kazanamayan 580 bin öğrencinin meslek ve imam hatip liselerine zorunlu olarak yönlendirilmesinde, öğrencilerin akademik lise öğrenimi taleplerinin göz ardı edilmesi sorununa, sınıf ve öğretmen açığının kat kat artması sorunu da eklendi. Eğitim-Sen’e göre 580 bin ek öğrenci için Türkiye genelinde 16 bin 571 sınıf gerekecek. Bu öğrenciler meslek ve imam hatip liselerinde ortak müfredat görecekleri için fazladan 22 bin 881 öğretmenin görevlendirilmesi gerekecek.
 
SBS’yi kazanamayarak meslek liselerine ve imam hatip liselerine yerleştirilmek zorunda kalınan 580 bin öğrencinin “akademik lise” taleplerine karşı Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği, 9. sınıfta ortak müfredat çözümünün, yeni bir kaos daha yaratacağı öğrenildi.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yalnızca “göç alan ve büyük kentlerde” geçerli olduğunu kabul ettiği sınıf sorunu, 580 bin öğrenciye kapılarını açacak meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde daha da büyüyecek. Ayrıca, zaten ders yükü altında ezilen lise öğretmenleri, bu 580 bin öğrencinin derslerine de giremeyeceğinden, öğretmen açığı da büyüyecek.
 
Eğitim-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, yaşanacak kaousun boyutları şöyle:
 
16 bin 571 sınıf ihtiyacı: Meslek liseleri ve imam hatip liselerinin 580 bin öğrenci için yeni sınıf açması gerekecek. Çünkü zaten liselerde sınıf mevcutları bakanlığın 2014 hedefi olan 30’un çok üstünde. Her sınıfa ortalama 35 öğrenci alınacağı hesap edilirse Türkiye genelinde 16 bin 571 yeni sınıfın açılması gerekecek.
 
22 bin 881 öğretmen açığı: Meslek liseleri ve imam hatip liselerinde binlerce öğrenci velisinin itirazlarını bastırmak için geliştirilen “ortak program formülüne” göre, tüm liselerin 9. sınıflarında, düz liseler için hazırlanan haftalık ders çizelgesi uygulanacak. Çizelgeye göre örneğin matematik dersi haftada 4 saat. Açılması gereken 16 bin 571 sınıfta 4 saat matematik dersinin işlenmesi gerekecek. Bu da 580 bin öğrencinin 66 bin 284 saat matematik dersi alması anlamına geliyor. Bir öğretmen haftada en fazla 21 saat derse giriyor. Bu durumda hesaplamalara göre 580 bin öğrenci için 3 bin 156 matematik öğretmeninin görev yapması gerekecek. Aynı hesapla fizik, kimya ve biyoloji derslerinin herbiri için 1578, yabancı dil (İngilizce) dersi için de 2 bin 367 öğretmenin görevlendirilmesi zorunluluğu doğacak. 9. sınıflarda işlenecek ortak program gereği 14 ders için toplam 22 bin 881 öğretmen atanması gerekecek.
 
40 bin atama yapılacak ama...
 
MEB, 2013 yılı ikinci atamasını okulların açılmasına kısa bir süre kala gerçekleştirecek. Bu kapsamda eylül ayında yaklaşık 40 bin ilk atama yapılması bekleniyor. 40 bin öğretmen atamasının tamamının SBS sorunu nedeniyle ortaya çıkan 22 bin 881 öğretmen açığı için kullanılıp kullanılmayacağı belli değil.
 
Atansalar bile yer yok
 
Ancak bu kadar öğretmen için hiçbir okulda normlar hazır değil. Bu yüzden okullarda görevlendirilmesi gereken minimum öğretmen sayısı anlamına gelen “norm kadro” listelerinin de yenilenmesi gerekiyor. Çünkü hiçbir okulda bu gelecek yeni öğretmenler için norm kadro açısından yer yok.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.