AKP YİNE YAPTI YAPACAĞINI

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, hükümetin evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanan 1 milyon yurttaşın maaşını kesmeye hazırlandığını açıkladı.
Oran yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
AB’ye uyum çerçevesinde yaşlı ve engellilere ödenen aylıklar ile ailelerine ödenen “evde bakım” paralarının ödenmesi, sonradan yapılan düzenlemelerle büyük ölçüde zorlaştırıldı.
Son iki yıldır söz konusu ödemeleri kısıtlayıcı nitelikte düzenlemeler yapan, bu paraların alınmasını giderek zorlaştıran AKP, şimdi uygulamayı daha da sertleştirmektedir.
Türkiye’de evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanan 1 milyon 200 bin kişi bulunuyor. Son iki yılda yasalarda yapılan değişiklikler sonrasında zaten yüzlercesinin maaşı kesilmiş, hatta bu yurttaşlarımıza ağır cezalar kesilmiştir. Engelli maaşı ödemesinde; eskiden sadece engelli ve anne babasının gelirine bakılırken, sadece ailenin değil, üçüncü derece akrabaya kadar gelirin düşük olması şartı getirilmiştir. Üstelik geliri brüt olarak esas alınan aile kiracı ise bu durum dikkate alınmamaktadır.
Hukukçular ve uzmanların hesaplamasına göre mevzuat değişiklikleri doğrultusunda belirlenen bu aylık gelir sınırları uygulanırsa, bunlardan 1 milyonunun maaşı kesilecektir. Bu yardımlardan yararlanan insanlar toplumun en yoksul, en çaresiz kesimidir. AKP’nin sosyal devlet ilkesine aykırı uygulamaları ciddi mağduriyetler doğuracaktır. Bu kabul edilemez bir durumdur.“Sosyal hak” niteliğindeki söz konusu ödemeler, 1976 yılından beri yapılmaktadır. Bu ödemeler, birer yardım ya da bağış değildir. Bu ödemelerin yapılması sosyal devletin bir görevidir. AKP, sosyal devleti yok etmektedir.AKP, engellilere, kendisine oy vermemesi durumunda maaşının kesilebileceği tehdidi yapabilmektedir.Engelli ve yaşlı yurttaşlarımızın, maaş alımını zorlaştıran yasa değişikliğine karşı ortaya koydukları “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” duyarlılığını paylaşıyoruz!
“Uyumuyoruz”, hükümeti “uyarıyoruz”. AKP bu yanlıştan dönmeli, yaşlı ve engelli yurttaşlarımız ile ailelerini mağdur etmekten vazgeçmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.