AKP seçimde de hırsızlık peşinde
Sarıyer’de AKP teşkilatının, oy sayısını artırmak için hayali apartmanlar yaratıp buralara seçmen kaydettirmeye çalıştığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bilgisayar sistemi üzerinden geceyarısında mahallelerdeki apartman ve daire sayıları artırıldı. Ancak Sarıyer Belediyesi çalışanları sayıların tutmadığını fark edip eklenen adreslere gidince, bunların hayali daireler oldukları, benzer yöntemlerle Sarıyer’de 10 bin civarında seçmen taşınmaya kalkışıldığı anlaşıldı.

34 bina yarattılar
Sarıyer Gazetesi’nin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun ayrıntılarını ortaya çıkardığı olay şöyle gelişti:
İstanbul Büyükşehir Beledi-yesi’ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü bünyesindeki Numarataj Şefliği’nin bilgisayarları, Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) uygulamasına erişim sağlıyor. Bu sisteme erişim yetkisi olan kullanıcılar, İstanbul’daki nüfus müdürlükleriyle aynı ağı kullanan tüm ilçelerinin Numarataj Birimleri’ne özel şifrelerle giriş yapabiliyor ve istediği ilçeye konut-adres ekleme yetkileri bulunuyor.

Yasemin Yenice isimli Büyükşehir Belediyesi çalışanı, 4 Aralık gecesi mesai saati dışında bu sisteme giriş yaparak, belediyenin CHP’nin elinde olduğu Sarıyer’in sınırlarında bulunan Darüşşafaka Mahallesi’ne toplam 504 daireden oluşan hayali 34 yeni bina ekledi. Gerçekte hiç olmayan bu binalar bilgisayar ortamında sanki Darüşşafaka’da gerçekte böyle binalar varmış gibi gösterildi.

Konut değil "inşaat"
AKP’nin Sarıyer’e taşıyacağı hayali seçmenlerin büyük bir kısmının adresi olarak gösterilmek istenen bu binaların hayali olduğu, Sarıyer Belediyesi Numarataj Birimi tarafından tespit edildi. İBB tarafından sisteme giriş yapılan 34 binayı yerinde görmek isteyen Numarataj Birimi, bu binaların hayali olduğunu ve 504 dairenin tamamen masa başında varmış gibi gösterildiğini tespit etti.

Rezaletin ortaya çıkmasından sonra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç imzasıyla Büyükşehir’e gönderilen yazıda hayali binaların bir an önce sistemden silinmesi ve mahalleye kaydı yapılan hayali 504 dairenin kaydının düzeltilmesi istendi.

Büyükşehir Belediyesi de bu rezaletin fark edilmesi üzerine 504 dairelik 34 binanın kaydını bu kez konut alanı olmaktan çıkarıp “inşaat” olarak sisteme giriş yaptı. İBB, bu “hataya” gerekçe olarak, bu bölgede ilerde yapılması hayal edilen kentsel dönüşüm kapsamındaki konutları gösterdi. Yani daha yapımı bile gündemde olmayan hayali bir projenin binalarının sisteme erken girildiğini savundu.

Hayali binaların eklenmesinin nedeni, sanki Sarıyer’de oturuyormuş gibi gösterilerek burada oy kullanması sağlanacak AKP seçmenine adres temin etmekti. İlçede yaşanan başka gelişmeler, bu niyeti kanıtladı.

Kuran kursu ve fabrikalara yüzlerce seçmen yazıldı
KP’nin olmayan binalar yaratmasının sebebi, ilçeye taşınacak seçmenlerin sayısının fazla olması gibi görünüyor. Zira AKP teşkilatı, parti üyesi patronların işyeri adreslerini ve Kuran kurslarını da “ev” gibi göstermeyi denedi, fakat bu girişim de fark edildi.

AKP’liler, seçmen listelerinin askıya çıktığı 10 Ocak-27 Şubat tarihleri arasında hayali seçmen bildirimi için devreye girdi. Sarıyer İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuran partili bir çok işyeri sahibi, kendi işyerlerindeki kişilerin askıya çıkarılan listelerde isimlerinin bulunmadığı ve bu kişilerin seçmen yapılması için Nüfus Müdürlüğü’ne resmi başvuruda bulundu.

Başvurular, İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na gönderildi. Ancak AKP’lilerin oyunu, evrakların Nüfus Müdürlüğü’nden Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na oradan da Sarıyer Belediyesi Numarataj Birimi’ne gönderilmesiyle bozuldu.

Bu süreçte AKP’de görevli Şanlıurfa doğumlu bir avukatın, İstanbul’un Sultanbeyli, Arnavutköy başta olmak üzere pek çok semtinde çalışan ve kendi aşiretinde olduğu belirtilen çok sayıda işçi hemşerisini gerçek seçmen göstermek için servislerle değişik aralıklarla Sarıyer İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşıdığı ortaya çıktı. Bu işçilerin bazıları Ayazağa Kuran Kursu’nda ikamet ediyormuş gibi, bazıları da ilçedeki yemek fabrikaları ve değişik işyerlerinde yaşıyormuş gibi gösterilmek istendi.

3. boğaz köprüsünde çalışan işçilerin de hayali seçmen yapılmak için İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşındığı anlaşıldı. Sadece Ferahevler Mahallesi ve Pınar Mahallesi’ndeki iki ayrı yemek fabrikasında yaklaşık 250 kişinin kaydının yapılmak istendiği anlaşıldı.

Nüfustan gelen evrakları inceleyen Sarıyer İlçe Seçim Kurulu, yapılan bu beyanların doğru olup olmadığını tespit etmek için Sarıyer Belediyesi Numarataj Birimi’ne konunun araştırılması yönünde yazı gönderdi. İşte bu yazı üzerine sabah erken saatlerde söz konusu adreslere giden Numarataj Birim yetkilisi Saime Gündü, söz konusu adreslerde beyan edilen işçilerin hayali seçmen olduğunu ve evrakta sahtecilik yapıldığını tutanaklara geçirdi. Örneğin 65 işçinin kaldığı belirtilen Ferahevler’deki bir yemek fabrikasında, yatacak yer bile olmadığı tespit edildi. İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müracaatı yapılan işçilerin tamamının taşıma seçmen olduğu, yapılan adres denetimlerinde tek tek belirlendi.

İETT memurlarına zorla AKP çalışması
AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim çalışması için kamu görevlilerini zorla çalıştırıyor. İETT’de her daireden 2-3 kişi belirlenerek, kurum bünyesinde 20 kişilik bir ekip oluşturuldu. Pazartesi günü bu memurları toplayan İBB Halkla İlişkiler Müdür Üzeyir Çakır, “Genel müdürünüzle konuştum. Daire başkanları ve diğer müdürlerin ne dediği önemli değil. Siz 30 Mart’a kadar işyerinden izinli sayılacaksınız ve seçim çalışması yapacak, Kadir Topbaş’ın hizmetlerini anlatacaksınız” dedi.

Normalde memurların mesaisi haftada 5 gün olmasına ve saat 16:30’da sona ermesine rağmen, Çakır, memurlara haftada 6 gün akşam 20:00’ye kadar çalışacaklarını bildirdi. Üstelik memurlara yol ve yemek parası dahi verilmedi. Yol paralarını ceplerinden ödemek ve öğlen dağıtılan sandviçleri yemek zorunda bırakıldılar.

Çakır, toplantıda kaba bir üslupla konuştu ve memurları üstü kapalı tehdit etti. Toplantıda memurlardan biri, annesi hasta olduğu için bu çalışma saatlerine uyamayacağını söyleyince Çakır, “Bilemiyorum, ben genel müdürle konuştum” yanıtı verdi.

Bu memurlar, seçim çalışması yapmaya başladı. İlk günler, muhtarlıkları gezip Topbaş lehine propaganda yapmakla görevlendirildiler. Personel Devam Kontrol Sistemi’nde (PDKS) izinli değil görevli görünüyorlar. Fakat işyerinde halka hizmet etmek yerine AKP çalışması yapmaya zorlanıyorlar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.