"Akil" İnsanlara Bölünme Kursu!

 Belfast ve Dublin ziyaretini De-mokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) düzenledi. Kuzey İrlanda’daki barış süreci anlatılan heyette EtyenMahçupyan, Ali Bayramoğlu, Kadir İnanır gibi akil insanların yanı sıra Başbakanlık Müşaviri Özcan da yer aldı.

 Görüşmede ABD’li 3. göz de bulundu

“Barışı Rayda Tutmak” başlıklı eğitimde İrlanda’da 1998’de çatışmayı bitiren “GoodFriday” (Hayırlı Cuma) anlaşmasıyla ilgili çalıştay da düzenlendi. Masada, çatışmanın çözümünde 3. göz olarak yer alan ABD’li Senatör Mitchell de bulundu.

 

PKK savunucuları yine aynı sahnede

DPI’ın direktörü Kerim Yıldız, PKK’nın AİHM davalarının üstlenicisi Kürt İnsan Hakları Girişimi’nin de başkanı... Lordlar KamarasıÜyesi, bebek katilinin dostu Avebury’nin Türkiye’ye girişi 1994’te PKK lobisi yapmak suçundan yasaklanmıştı.

PKK’ya yakınlığı ile bilinen Demokratik Gelişim Enstitüsü, Akil insanları, İngiltere ve İrlanda’da 4 gün boyunca “Barış’ı Rayda Tutmak” başlıklı eğitim programına tabi tuttu

Londra ve Galler merkezli Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) Akil İnsanları, İngiltere ile IRA arasında yapılan barış görüşmeleri konusunda eğitmek için İngiltere ve İrlanda’ya staja götürdü. Sözde çözüm sürecinde uzun yıllardır faaliyet gösteren DPI, daha önce de birçok gazeteci, akademisyen ve siyasetçiden oluşan heyeti İngiltere, Galler ve İrlanda’da bilgilendirme adıyla kursa götürmüş, Türkiye’de de toplantılar düzenlemişti. Varlık amacını“barış ve demokrasinin inşası için kamusal diyaloğa katkı sağlamak, taraflara karşılaştırmalıçalışmalarda bulunma imkanı sağlamak” olarak belirten DPI’in gezisinde İngiltere ve İrlanda’da IRA deneyimine yönelik temas ve eğitim gerçekleştirildi. Geziye katılan Akil insanlardan Kadir İnanır, Türkiye’ye barış gelene kadar en önde yer alacağını söyledi. Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast ve İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’e gerçekleştirilen ziyarette Kuzey İrlanda’daki barış süreci mercek altına alındı.

Karşılaştırmalı eğitim

Aralarında EtyenMahçupyan, Ali Bayramoğlu, Oral Çalışlar, Kadir İnanır, Vahap Coşkun, Ahmet Faruk Ünsal, Öztürk Türkdoğan, Yusuf Şevki Hakyemez, Erol Katırcıoğlu, Avni Özgürel gibi Akil İnsanların yanı sıra geziye Başbakanlık Müşaviri SevinçÖzcan, akademisyen Nazan Haydari Pakkan da katıldı. Akil insanlar Grubunun karşılaştırmalıçalışma ziyareti 4 gün sürdü. İrlanda Dışişleri Bakanlığı’nın ortaklığıyla gerçekleştirilen eğitim programının başlığı“Barışı Rayda Tutmak.” 19 Nisan’da başlayan programda, ilk akşam yemeğini Türkiye’ninİrlanda Büyükelçisi Necip Egüz verdi. Ertesi gün ise Dublin’de, Kuzey İrlanda’da çatışmayı bitiren 1998 tarihli “GoodFriday” (Hayırlı Cuma) anlaşmasıyla ilgili bir çalıştay düzenlendi. Çatışma çözümü ve kalıcı barış sağlama konularında Kuzey İrlanda örneği masaya yatırılırken, karşılaştırmalı eğitim İrlanda Dışişleri ve meclisinde yuvarlak masa toplantılarında devam etti. Akil insanlar, Hayırlı Cuma anlaşmasına imza atan Kuzey İrlanda’nın eski başbakanıBertieAhern’le de biraraya geldi. Çatışmanın çözümünde üçüncü taraf görevinin üstlenen Amerikalı Senatör George Mitchell görüşmede programda yer aldı. 

DPI’nın Türk uzmanları

DPI’nın “Uzmanlar Kurulu”nda Türkiye’den tanıdık isimler de yer alıyor. Cengiz Çandar, Mithat Sancar, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Hilal Kaplan, Hasan Cemal, BejanMatur ve Sevtap Yokuş listedeki isimlerden bazıları. Uzmanlar arasında IRA ile yapılan görüşmelerin Baş Müzakerecisi JonathanPowell ve Peru Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu eski Başkanı Dr. SalomónLernerFebres gibi Afganistan, Burundi, Kıbrıs, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Doğu Timor ve Sri Lanka gibi ülkelerde barışçalışmalarına öncülük etmiş isimler de yer alıyor.

yeniçağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.