Ağustos Ayında Kaç Öğretmen Atanacak ?

ÖSYM tarafından gerçekleştirelen Öğretmenlik Alan sınavı sonuçlarına göre beklenen Öğretmenlik branş sıralaması burada. Öğretmenlerin merakla beklediği öğretmenlik atama sonuçları için tıklayınız. ÖSYM, 11 Ağustos 2014 tarihi itibariyle branş sıralamalarını yayınladı. Yayımlanan sıralamalar sadece bölüm bazındaki sıralamaları içermektedir.

Oysaki KPSS tercih işlemlerinde bazı bölümler birbirine eşdeğerdir. Açılan bir kadroya, eşdeğer olan tüm bölüm mezunları başvurabilmektedir.

Örnek 1- Gazetecilik bölümü (6188), Halkla İlişkiler bölümü (8191) ile eşdeğerdir.
 

Örnek 2- Kamu Yönetimi bölümü (3237), Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (3314) ve Siyaset Bilimi (3313) lisans programları ile eşdeğerdir.
 

Örnek 3- Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği kadrolarını tercih edecek adayların eşdeğer bölüm olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı , Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ve Türk Halkbilimi Bölümlerini birlikte seçerek sıralamaya bakmalıdır.

Eşdeğer lisans programlarından dolayı, KPSS sıralamasına bakarken sadece mezun olduğunuz bölümleri değil eşdeğer olan diğer tüm bölümleri de seçmelisiniz.

Eğitim fakültesi mezunlarına yani öğretmenlere ek olarak getirilen bir sınavdır. Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) yapılmasına karar verilmiştir.

Bu alanlarda yapılacak normal KPSS P10'a ek olarak ÖABT sınavı da puana eklenecek ve atama bu yeni ortaya çıkan KPSS121 puanına göre yapılacaktır.

Normal KPSS10 puanı %50 ekleyecek olan bu yeni sınavın diğer kısmını da ÖABT etkileyecektir.

14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6528 sayılı Kanun hükümleri şu şekildedir:

“Madde 5-
(6) Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar.

(8) Aday öğretmenlik süresi sonunda sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.

(9) Ancak aday öğretmenliğe başlamadan önce 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aday memurluğu kaldırılarak asli memurluğa atanmış olanlar hakkında sekizinci fıkra hükümleri uygulanmaz. Bu kişiler Bakanlıkta kazanılmış hak aylık derecelerine uygun memur kadrolarına atanırlar.

Sınav komisyonu üyeleri; Bakanlık personeli, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel ile öğretim elemanları arasından seçilir. Bakanlık gerekli gördüğünde illerde veya merkezde birden fazla komisyon oluşturabilir. Performans değerlendirmesinde dikkate alınacak mesleki ölçütler, sınav konuları, komisyon üyelerinin seçimi, görevleri, çalışma usul ve esasları ile sınava ilişkin diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.”

HÜKMÜN AÇIKLAMASI

Yukarıdaki hükme göre atanacak öğretmen adaylarına,

1- Performans değerlendirmesi yapılacak.

2- Performans değerlendirmesine göre başarılı olanlar yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanacak.

Diğer taraftan, performans değerlendirmesinde dikkate alınacak mesleki ölçütlerin yönetmelikle düzenleneceği hüküm altına alınmıştır. Ancak aradan geçen 5 aya yakın zamana rağmen bu performans ölçütlerinin neler olduğu belirlenebilmiş değildir. Performans ölçütlerinin, öğretmen atamaları öncesinde yürürlüğe konulması gerekiyorki, hukuki bir tartışma olmasın. Kriterlerin öğretmen adaylarının göreve başlamasından sonra yürürlüğe konulması halinde, MEB yine kendini hukuki bir tartışma içinde bulabilecektir.

İşte bu yıl, yani 2014 yazında atama yapılacak alanlar ve rakamları

Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği 5500,
Özel eğitim 1000,
PD Rehberlik öğretmeni 3600,
İngilizce öğretmeni 4200,
İlköğretim matematik öğretmeni 2700,
Matematik öğretmeni 1500 atama,
Türkçe öğretmeni atanacak 2200
Beden eğitimi öğretmeni 2000,
Okul öncesi öğretmeni 1500,
Fen bilimleri öğretmeni 1700,
Bilişim Tek. Öğretmeni 1700 atama,
Edebiyat öğretmeni 1750,
Sınıf öğretmenliği 1500,
İmam Hatip Meslek Dersleri: 1750,
Müzik öğretmenliği: 1000,
Sosyal Bilgiler öğretmenliği: 1250,
Biyoloji öğretmenliği: 450 atama,
Coğrafya:400 atama,
Arapça : 300,
Diğer: 4000 atama,
Toplam : 40 bin öğretmen ataması


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.