4.6 milyon çocuk maddi mahrumiyet içinde yaşıyor

 

Dünyada tek çocuk bayramı Türkiye’de kutlanıyor. Ancak Türk çocuklarının içinde bulunduğu durum içler acısı. Üstelik Başbakan Erdoğan, sürekli olarak ‘her aileden 3 çocuk istediği’ Türkiye’de, vatandaşlar çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayınlanan araştırma, Türkiye’de çocuklara ilişkin bir gerçeği ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de her dört çocuktan biri beslenme, ısınma ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Halihazırda toplam 4.6 milyon çocuk Türkiye’de maddi yoksunluk içerisinde yaşıyor. Araştırmaya göre, bölgeler arasında da çocuk yoksulluğu açısından derin farklılıklar bulunmakta. Doğuda daha vahim olduğu görülen çocuk yoksulluğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan çocukların yüzde 40’ını olumsuz etkilemekte. Bunun sonucu olarak, ciddi maddi yoksunluk koşullarında yetişmenin yanı sıra çocuklar hayatlarının geri kalanında gelir ve fırsat eşitsizliği gibi siyasal ve ahlaki sorunlarla karşılaşıyor. Uzmanlar, çocuk yoksulluğunu genelde ömür boyu süren ve sonraki nesillere aktarılan bir yoksulluk olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda her ülkenin çocuk yoksulluğunu tanımlaması, tanıması ve kararlılıkla çocuk yoksulluğuna karşı savaşması gerektiğine işaret ediliyor. Çocuk yoksulluğu çok boyutlu bir durumdur ve dolayısıyla birçok farklı ölçütü bulunmaktadır. 

Yeni elbise alamıyorlar

Araştırmada maddi yoksunluğu yansıtan üç farklı ihtiyaca odaklanıldı. Hanelerin beslenme, ısınma ve giyim ihtiyaçları temel ihtiyaçlar olarak belirlendi, bu ihtiyaçların hiçbirini gideremeyen hanelere maddi yoksunluk içerisindeki haneler, bu hanede yaşayan bireylere maddi yoksunluk çeken bireyler denildi. Bu araştırmada, 0-15 yaş aralığındaki çocukların maddi yoksunluk durumlarını incelemek amacıyla Gelir ve Yaşam Koşulları Anketinin 2006 ve 2010 yılı verilerinde yer alan beslenme, ısınma ve giyim ihtiyacını yansıtan değişkenler kullanıldı. Bu değişkenler sırasıyla, ‘iki günde bir et, tavuk, balık ya da içeren yemek yeme durumunu’, ‘evin ısınma ihtiyacını yeterince karşılayabilme durumunu’ ve ‘yeni giysiler alabilme durumunu (ikinci el hariç)’ yansıtıyor. Bu ihtiyaçların hiçbirini gideremeyen hanelere mensup çocuklar ‘maddi yoksunluk içerisinde çocuklar’ olarak tanımlanıyor.

2.5 milyon çocuk sağlıksız besleniyor

Maddi yoksunluğun alt kalemlerine bakıldığında 2010 yılında Türkiye’deki çocukların yüzde 40.3’ünün ısınma ihtiyacını yeterli derecede karşılayamadığı, yüzde 40.8’inin ise eskiyen giyeceklerini yenileyemediği görülüyor. Gün aşırı et, tavuk ya da balık içeren yiyecekler yiyememe durumu ise Türkiye’deki çocukların beslenme ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadıklarını göstermekte. Türkiye’de 12.5 milyon çocuk gün aşırı et, tavuk ya da balık tüketememekte. Her üç çocuktan ikisinin gün aşırı bile ana protein kaynaklarına ulaşamıyor olması çocukların sağlıklı beslenemediğine işaret ediyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.