2014 yılında unutulmayanlar

Ocak 2014
1 Ocak: Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın, yaptıkları başvuruyu haklı buldu ve vekiller, 7 Ocak'ta yemin ederek resmen milletvekili oldu.

19 Ocak: Adana'da jandarma ekiplerinin savcılık kararıyla “terör örgütlerine silah ve mühimmat taşındığı” iddiasıyla durdurduğu üç TIR'ın MİT'e ait olduğu belirtildi. Erdoğan, TIR’ların durdurulmasından “paralel yapı” olarak nitelediği Gülen Cemaati’ni sorumlu tuttu.
Şubat 2014

1 Şubat: 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda soruşturmayı yürüten savcılar tek tek görevlerinden alındı. Bitmek üzere olan iddianamenin yerine yenisi yazıldı. Bunu takip eden günlerde polisler arasında görevden alınma dalgası devam etti. Sosyal medyada Şubat ve Mart aylarında dönemin Başbakanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan bazı bakan, milletvekili, bürokrat, iş adamı ve gazetecilere ait tapeler de yayınlandı. Erdoğan ve hükümet yetkilileri, tapelerin montaj olduğunu öne sürdü.

4 Şubat: Ajanslara düşen bir fotoğraf bütün Türkiye'nin kanını dondurdu. Üç yaşındaki Vanlı Muharrem Taş, hava şartlarından dolayı hastaneye götürülemeyince öldü. Çocuğun cenazesini sırtanda bir çuvalla taşıyan babanın görüntüsü yürekleri sızlatırken, kamu görevleleri yine birbirini suçladı.

5 Şubat: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, 25 Aralık soruşturması kapsamında ifade verdi.

14 Şubat: 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında aralarında Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da bulunduğu 8 kişi tahliye edildi.

27 Şubat: Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zerrab, bakan çocukları Barış Güler ve Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tahliye edildi. Böylece soruşturmada tutuklu kimse kalmadı.
Mart 2014

5 Mart: Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekeler, savcılık tarafından Meclis'e gönderildi.

6 Mart: 6526 sayılı kanunla, örgütlü suçlarda azami tutukluluk süresi de beş yıla indirilmesiyle Hrant Dink'in davasında tutuklu yargılanan Erhan Tuncel, tahliye edildi.

7 Mart: Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ'un bireysel başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi'nin “kişi hak ve hürriyetleri ihlal edilmiştir" kararıyla Başbuğ tahliye edildi.

11 Mart: Evden ekmek almaya çıktığı sırada polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaralanan ve 269 gün komada kalan

14 yaşındaki Berkin Elvan, hayatını kaybetti, Berkin'in cenazesini yüzbinler katıldı.

21 Mart: Dönemin başbakanı Erdoğan'ın “kökünü kazıyacağız” dediği Twitter kapatıldı. Kullanıcılar yurtdışı adreslerden girmek zorunda kaldı.

27 Mart: Türkiye'nin Suriye planını masaya yatırdığı gizli siyasi görüşmenin ses kayıtları internete sızdı. Kayıtlarda Davutoğlu ile konuşan MİT Müsteşarı Süleyman Şah türbesini kastederek “bir iki bomba attırırz hallederiz” diyordu. Türkiye'yi savaşa sokma planları her yerden tepki alınca Youtube kapatıldı.

30 Mart: Yerel seçimler yapıldı. Seçime elektrik kesintileri ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın “Trafoya 'kedi girdi” sözü damgasını vurdu. Seçimlerde iktidardaki Ak Parti yüzde 44,19, CHP yüzde 28,66, MHP ise yüzde 15,83 oranında oy aldı. Ağrı, Yalova ve Hatay gibi illerde seçim yolsuzlukları ve itirazları uzun süre devam etti.
Nisan 2014

4 Nisan: Twitter’ın ardından Youtube yasağı da kalktı.

Mayıs 2014

2 Mayıs: HSYK, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Muammer Akkaş ile hakim Süleyman Karaçöl hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

10 Mayıs: Danıştay töreninde Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmalarına sinirlenen Başbakan Erdoğan salonu terk etti.
Haziran 2014

13 Mayıs: Türkiye en kara günlerinden birini yaşadı. Soma'da yüzlerce maden işçisinin kömür ocağında yangın sonrasında yaşanan


göçükte kaldığı haberi Türkiye'yi sarstı. Günler süren kurtarma çalışmalarından sonra 301 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi. Facia, "Türkiye’nin en büyük maden kazası" olarak tarihe geçti.

1 Haziran: 30 Mart'taki seçimlere yapılan itirazlardan sonra Türkiye’de 2 il, 7 ilçe ve 4 belde ikinci kez seçime gitti. Seçimler de Ağrı ve Yalova, en önemli iki seçim noktası oldu. Ağrı’da BDP adayı Sırrı Sakık yeniden seçimi kazanırken Yalova’da CHP’den Vefa Salman seçimi kazanan isimler oldu.

12 Haziran: Atatürk ve Sabiha Gökçen’den sonra İstanbul’a yapılacak olan üçüncü havalimanının temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.

18 Haziran: 12 Eylül davasına bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya hakkında "müebbet hapis ve rütbelerinin sökülmesi" cezaları verildi.

29 Haziran: CHP ve MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday olarak Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu isminde uzlaştı ve İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanlığına aday gösteren dilekçelerini, TBMM başkanı Cemil Çiçek'e sundu.
Temmuz 2014

1 Temmuz: AKP beklendiği gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aday gösterdi.

22 Temmuz: Bir bölümü 17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarının ardından görevden alınan İstanbul Emniyeti'nin eski üst düzey polis yetkilileri, iki ayaklı bir operasyonda gözaltına alındı. Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin yürüttüğü operasyonda toplam 115 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınanlar arasında eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ile eski TEM Şube müdürleri Ömer Köse ve Yurt Atayün de var.
Ağustos 2014

10 Ağustos: İlk kez doğrudan cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gitti. Seçim sonrası Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 51.79 oy oranıyla Türkiye’nin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu.

27 Ağustos: Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra AK Parti’nin başına Ahmet Davutoğlu getirildi. İlk defa halk tarafından seçilen 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda, mazbatasını aldıktan sonra ant içerek görevine başladı. Erdoğan, başbakanlık vekaletini ise Ahmet Davutoğlu'na verdi. Davutoğlu hükümeti kurdu.
Eylül 2014

1 Eylül: IŞİD’in saldırdığı Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kenti Kobani’den kaçan çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan yaklaşık 150 bin Suriyeli Kürt, Türkiye sınırına akın etti, uzun bekleyişten sonra kapılar açıldı. Kobani'deki çatışmalar Türkiye'den izlenmeye başlandı.

1 Eylül: İstanbul’da 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda yer alan emniyet mensuplarına bir operasyon daha yapıldı. Gözaltına alınan polislerin giydiği anlamlı 'sıfır' tişörtleri dikkat çekerken, gözaltındaki polisler, "Hırsızdan korksak polis olmazdık" ifadelerini kullandı.

5 Eylül: Cumhuriyet Halk Partisi'nde 18. olağanüstü kurultay Ankara'da yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin yarıştığı kurultayda Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi.

6 Eylül: Torunlar İnşaat'ta bir facia yaşandı. Asansörün düşmesiyle 10 işçi hayatını kaybetti.


2014 Türkiye için ağır ve hızlı bir yıl oldu. Yolsuzluklar, maden faciaları, işçi cinayetleri, hukuksuzluk, operasyonlar, hükümetin Cemaat'le kavgasında ortaya dökülen tapeler, iki seçim, Berkin Elvan'ın ölümü, basına yayın yasağı, Kobani protestoları, dört bakanın yolsuzluk komisyonunda verdiği ifadeler, Twitter ve Youtube'un kapatılması, Kenan Evren'in “er”liğe düşürülmesi, doğanın talanı, hukuksuz Ak Saray, yüzbinlerce Kürt mülteci... İşte Türkiye'nin 2014'teki önemli siyasi olayları. Türkiye'nin 2015 yılında “normal”e dönmesini dileriz.
Ekim 2014
6-7 Ekim: IŞİD'in Kobani saldırısı bütün Türkiye'de protestolara neden oldu. Kürt illerindeki protestolarda yoğun çatışmalar yaşandı. Olaylarda 50'ye yakın kişi öldü.

10 Ekim: Münevver Karabulut'u vahşice öldürdüğü için hapiste olan Cem Garipoğlu intihar etti.

14 Ekim: Türkiye'deki IŞİD protestolarından sonra ABD, Kobani’ye hava saldırısı düzenlemeye başladı.

28 Ekim: Yılın ikinci maden faciası Ermenek’te yaşandı. 18 maden işçisi öldü, cenazeleri günler sonra çıkartılabildi. Ölen oğlunun cenazesinde 

çamurlu ve yırtık lastik ayakkabılar giyen 75 yaşındaki Recep Gökçe, bütün Türkiye'yi ağlattı.

29 Ekim: Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı hizmete açıldı. “Ak Saray” maliyeti ve imar izni olmadığı, bu nedenle de “kaçak” olduğu iddiasıyla eleştirilere neden oldu.

29-31 Ekim: Peşmerge, Kobani'de YPG ile birlikte savaşmak için Türkiye üzerinden Kobani’ye geçti.
Kasım 2014

25 Kasım: TBMM’de, geçen yıl 17 ve 25 Aralık’ta yaşananlar sonrası “rüşvet ve yolsuzluk” komisyonunun çalışmalarına yayın yasağı getirildi. Çok sayıda yayın kuruluşu, yasağa uymayacağını ilan etti.
Aralık: 2014

14 Aralık: 17-25 Aralık operasyonlarının yıldönümü yaklaşırken hükümet ve Cemaat arasındaki kavga iyice kızıştı ve Zaman gazetesi yayın müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu yayın müdürü Hidayet Karaca gözaltına alındı.

17 Aralık: Gezi protestoları sırasında hükümete darbe suçlamasıyla haklarında dava açılan taraftar grubu Çarşı’nın yargılanmasına başlandı.

30 Aralık: HSYK 2. Dairesi, 17-25 Aralık operasyonlarının savcılarından Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’i, haklarındaki soruşturma tamamlanana dek görevden uzaklaştırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.