Yerel seçim ve ittifaklar üzerine beyan ettiğimiz fikirlerimizin yanında bir hususun altını çizmek, önemini belirtmek hem bir genç hem de bir Türk vatandaşı olarak asli vazifemizdir.

Seçimlere doğru ilerlerken hep aynı isimlerin konuşulduğunu, yıllar geçse de aynı isimler üzerinden bir yarış yaşanma arzusu olduğunu üzülerek görüyoruz. Burada aslında iki önemli mesaj karşımıza çıkıyor.

Birincisi Türk siyaseti hem genelde hem de yerelde yeni isimler üretemiyor. Yeni isimlere fırsat verilmiyor. Meclis’te ve belediyelerde ekseriyeti 30 yıldır siyaset yapan adayları, aday adaylarını görüyoruz. Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerde yine farklı bir tablo ile karşılaşmayacağımızı ise net bir şekilde görebiliyoruz.

İkinci nokta ise Türk siyaseti gençlere alan açamıyor, gençler kadrolarda hak ettiği yeri ne yazık ki bulamıyor. Değişimin önünü kesen ve tüm partilere hakim olan bu anlayış gençlere bu noktada fırsat tanımıyor.

Bir örnekten yola çıkacak olursak 90 kuşağı internet ve bilgisayar ile ilk tanışan nesil olarak kendisinden öncesi ile hem dünyaya bakış açısı hem de fikirlerin farklılığı noktasında açık ara olarak ayrışıyor. Bugün Türkiye’de 15-35 yaş arası 25 milyondan fazla genç bulunuyor. Bu rakamlar Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak 3’te 1’ine denk gelirken TBMM’de bulunan partilerin yaş ortalaması 47 ile 58 arasında değişiyor.

Hem çağı yakalamak hem de gerçek bir temsiliyetin sağlanması adına genel ve yerel seçimlerde daha çok gencin ‘seçilecek’ sıralardan aday olması, kazanması ve gerçek temsiliyetin yerini bulması gerekiyor. Teknolojinin bu denli küreselleştiği, bilginin ulaşma hızının bu denli arttığı bir çağda Türkiye’yi bu bilgi çağını yakalayamamış bir kuşak hala ısrarla yönetmeye çalışıyor.

Türkiye’nin Dünyayı yakalayabilmesi, teknolojinin nimetlerinin devlet yönetiminden, özel hayata; kamu kurumlarından, özel sektöre ulaşabilmesi adına gençlerin ön saflarda yer almasının elzem olduğunun bir kez daha altını çizerek belirtiyorum.

2019 yılının Mart ayından gerçekleşecek yerel seçimler bu değişimin sağlanması adına büyük bir fırsattır. Gençler, birikimler ve tecrübeleri ile Türkiye’ye katkı sunmaya hazırdır. Bu noktada tüm siyasal partiler belediye başkanlıklarında, belediye başkan yardımcılıklarında ve meclis üyeliklerinde gençlere en az 3’te 1 oranında temsiliyet hakkını sağlamalıdır.

En azından 30 yaşına kadar olan gençlerde partiler aday adaylıkları için ücret talep etmemeli hatta kolaylıklar sağlamalıdır. Muhatapları için bir uyarı olarak algılanması dileğiyle; kaçamadığınız gelecek hızla geliyor. Ve unutulmasın ki; engellere aşa aşa, duvarları yıka yıka gençler gelecektir. 

Özgü AŞKIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.