Türkiye’de her gün pek çok haksızlık ile karşılaşıyor, hukuksuzluğun yaşandığı pek çok gelişmeye hep beraber şahit oluyoruz. Bazen futbol sahalarında, bazen meydanlarda, bazen hastanelerde, bazen ise bir başka yerde; kısaca her yerde iliklerimize kadar kaybettiğimiz hukuk devletinin acısını yaşıyoruz. Herkes kendi damarına nerede basılırsa, bu hukuksuzluk kendine nerede dokunursa orada bağırıyor, sesini çıkartamaya çalışıyor. Bana dokunmayın yılan bin yaşasın anlayışı her yerde kol geziyor.

Bütün haksızlıklara karşı çıktığımız gibi ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ konusunda da sessiz kalamaz, bu konu beni veya bizleri ilgilendirmiyor diyerek bir köşeye çekilemeyiz.

Sağlık ve Emeklilik sistemimiz yıllar içerisinde pek çok değişikliğe uğrarken temelinde sorun ve sıkıntılar olan bu sistem artık Türkiye’yi karşılayamıyor ve karşılamadığı gibi dönem içerisinde hükmetme yetkisine sahip olanlar günü kurtaracak adımlar atmayı ‘hizmet’ olarak görebiliyor.

Evet, köklü bir değişikliği hep beraber yaparak Türkiye’nin yarınlarına adil, paylaşımcı ve adaletli bir sağlık ve emeklilik sistemini hediye etmemiz gerekiyor. Fakat bırakın bu sistemi tartışmayı biz mevcut adaletsizlikleri bile TBMM’de çözemeyecek bir noktadayız.

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti tarafından verilen araştırma komisyonu önergesi MHP-CHP-HDP ve SP’nin destekleriyle kabul edilirken ardından gelen komisyonun kurulması konusundaki oylamada MHP’nin çekimser kalmasıyla bu komisyonu dahi kuramadık. Geçmişimiz ve geleceğimiz kısır siyasi tartışmalar ile harcanıyor.

En basit anlatımıyla; 2000 öncesinde emekli olan bir vatandaş, 2000-2008 yılları arasında emekli olan bir vatandaş ve 2008 yılında emekli olan bir vatandaş aynı primi, aynı gün sayısıyla ödediği halde farklı emeklilik maaşlarına kavuşuyor veya emeklilik gün sayısının arasında uçurumlar olabiliyor. Bu gün sayısı farklılığı ve yaşında devreye girmesiyle pek çok vatandaş günü dolduğu halde arkadaşı, komşusu emekli olabilmiş, aylığına kavuşabilmişken emekliliğe hak kazanamadığı gibi sağlık hizmetinden de mahrum kalıyor.

Bu kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi adil bir hukuk devletinde vatandaşlar arasında oluşan farkların bu denli uçuk olması vicdanları yaralıyor.

Emeklilikte yaşa takılanların çektiği sıkıntılar seçim malzemesi yapılmadan ivedilikle çözülmeli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarını huzur içerisinde adil bir şekilde yaşatabilmelidir.

Evet, mevcut sistem dünün hataları, devlet hastanesi gibi gözüken ‘hasta’ garantili ‘özel’ hastaneleri, emeklilik maaşlarının insan onuruna yakışan bir düzeyde olmaması ile kısa bir zaman içerisinde iflas edecektir. Fakat, sistem iflasa doğru ilerlerken vatandaşları arasında ayrımcılık yapmak bir devlete, hele hele Türkiye’ye hiç yakışmamaktadır.

Gerektiğinde ‘devlet itibarı’ için katrilyonlar bulanlar, gerektiğinde bir uçak için katrilyonları heba edenler, gerektiğinde trilyonları hiçe sayanlar bedeli ne olursa olsun EYT haksızlığını çözmelidir.

EYT’nin biran önce çözülmesi, yeni bir sağlık ve emeklilik sisteminin inşası için adımlar hızlı bir şekilde atılmalı, 3-5 sene sonra karşılaşacağımız bu sistemin çökmesi felaketini yaşamadan bir çözüm bulunmalıdır.

Türkiye’nin aydınlık yarınlarına inananlara saygı ve sevgilerimle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.