Sefalet Endeksinde ilk 10'dayız

Venezuela 2017’de elde ettiği puanı üçe katlayarak dördüncü yıl üst üste ‘dünyanın en kötü durumdaki ekonomisi’ seçildi. Tayland ‘en az sefalet çeken’ ekonomi olarak seçilse de, ülkenin işsizlik oranlarını ölçmek için kullandığı benzeri olmayan yöntem yüzünden ikinci sıradaki Singapur’u da dikkate almak gerekiyor. Öte yandan enflasyon oranlarının daha kontrollü hale geldiği Meksika sıralamada yükselirken, tam zıttı olarak Romanya artan enflasyon oranları nedeniyle ‘sefalet’ listesinde geriledi.


‘Bloomberg Sefalet Endeksi’ çok uzun süredir kullanılan düşük enflasyon ve düşük oranda işsizliğin genel olarak bir ekonomi içinde yaşayanların ne kadar iyi durumda olduğuna işaret ettiği kavramına dayanıyor.

Elbette bazen iki kategoriden birinde düşük oranlar olumsuz anlama da gelebiliyor: Fiyatların her sene düşük olması tüketici talebinin düşük olması, işsizlik oranının sürekli düşük olması da iş değiştirmek isteyen çalışanların bunu başaramadığı demek olabilir.

Sonuçlara genel olarak bakıldığında küresel ekonominin parlak durumda olduğunu görüyoruz.Bloomberg’in anket yaptığı ekonomi uzmanlarının tahminine göre 2018’de de yıldan-yıla büyüme oranı 2011’den beri yaşanan en iyi sene olan 2017’ye yetişerek %3.8 civarında olacak.

Bazı ülkelerin şansı yaver gitmedi. Venezuela’da aşırı enflasyon yüzünden pek çok ekonomi uzmanı fiyatlarda yaşanan gerçek artış seviyesi nedeniyle elini çekmek zorunda kaldı. Kayıt dışı döviz oranları rakamlar hakkında biraz bilgi sağlarken, birtakım sıra dışı önlemler günlük fiyat dalgalanmalarına karşı kullanıldı. Hükümetin son dönemde gıda fiyatları üzerinde aldığı önlemler enflasyon artışına kısa bir erteleme sağladı fakat ankete katılan uzmanlara göre ülkede enflasyon bu sene %1.864 seviyesinde olacak.

Herkesin tahmini farklı: IMF’nin son tahminine göre oran %13.000. Kurum geçtiğimiz yıl %2.400 tahmininde bulunmuştu.

Romanya’da da işler iyi gitmiyor. Uzmanlara göre 2018’de sıkı biçimde engellenen enflasyon oranı %3.3 seviyesinde olacak, bu yüzden de ülke endekste 16 sıra birden gerileyerek 34. sıraya iniyor. Romanya Ulusal Bankası faiz oranlarını yükseltip enflasyona engel olarak artan devlet harcamalarıyla desteklenen büyüme oranlarının riske girmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsak, bu sene 16 sıra birden yükselerek en iyi performansı gösteren Meksika hakkında ekonomi uzmanları ülkenin merkez bankasının geçtiğimiz sene yaşanan %6 oranındaki enflasyonu %4 seviyesine indirebileceğini düşünüyor. İşsizlik oranının da %3-4 aralığında kalması bekleniyor.

Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var: Meksika’nın işsizlik oranları, kayıt dışı ekonomi içinde çalışan %60 kadar iş gücünü dikkate almıyor. Ve bu sene yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, tüketici güven oranı hala çok düşük ve Nafta ile yapılan görüşmeler mutlu bir sonla bitmeyebilir.

Kayda değer diğer konular:

Malezya bu sene enflasyon kontrolü yüzünden ‘sefalet endeksinde’ 52. sıradan 43. Sıraya yükseldi. Bölgede kemer sıkma politikalarına ilk başvuran ülke olmasına rağmen, enflasyon oranlarındaki donukluk Malezya Negara Bankası’nın faiz arttırma konusunda sabırlı olmasına olanak tanıdı.
● Üçüncü sıradaki Arjantin, son yıllarda aldığı puanlara ters düşerek 2013’ten beri en düşük skoru elde etti. 2013 yılında IMF Arjantin’i yüksek enflasyon oranlarını saklamaktan ötürü sansür altına almıştı. Bloomberg de aynı yıl söz konusu verileri hesaplamaya başladı.
● Bloomberg 2018 En Yenilikçi Ülkeler Endeksi’nde 1. ve 15. Sırada bulunan Güney Kore ve Norveç bu sene ‘en iyi ekonomiler’ arasında ilk 10’a girmeyi başardı.
● 2017 rakamlarına kıyasla bu sene en büyük düşüşü göstermesi beklenen Suudi Arabistan da “en sefil” 10 ekonomi arasına girdi.
● ABD’nin sefalet puanı yükselen enflasyon oranları ve iş gücü piyasasının daralmasına rağmen bu sene 6.2’den 6.5’e yükseldi.
● Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin 2017’de aldığı 5.5 puandan sonra bu yıl 6.3 ile büyük bir ilerleme kaydetti. Ülkede enflasyonun bu sene %2.3 oranında yükselmesi bekleniyor.
● Avrupa, Güney ve Orta Amerika ile Afrika’dan ülkeler en kötü durumdaki 10 ekonomiyi oluştururken, coğrafi olarak onlardan çok uzak Asya ülkeleri bu sene en kötü 10 içinde yer almadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.