KHK ile yandaşlara milyonlar akıtılacak

Büyük tepki toplayan KHK, sivillere ceza muafiyeti getirdiği gerekçesiyle 'iç savaş maddesi' olarak yorumlanmış, büyük tartışmalara sebep olmuştu.

Çiğdem Toker, aynı KHK'nin 89. maddesine dikkat çektiği bugünkü yazısında, maddeyi "emeklerimizin nasıl çalınacağını tarif eden bir diğer maddesidir. Bu madde bütçenin, Hazine’nin talanına zemin hazırlayan maddedir." ifadesiyle yorumluyor.

Toker, "21/b" diye bilinen "davetli ihale"lere değindiği yazısında, kanunun afetler ile can ve mal kayıplı büyük olaylarda kullanılmak üzere sağladığı yetkinin sıklıkla kullanıldığını vurgulayarak, "Fakat davet yöntemi son üç yıldır doğal afet vb. gerçekleşmediği halde uygulanıp yaygınlaşıyor. Karayolları’ndan sonra Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 21/b’ye sık başvurur oldu." satırlarını yazdı.


 
"Sizin benim binbir güçlükle kazandığımız paralardan ödenen vergilerle yapılan bütçeden, AKP’nin yanında hizalanmış irili ufaklı firmalara, kuralsız daha çok, daha çok milyonlar aktarmanın önünü açan maddedir. Bu madde, uygulama sonuçları itibarıyla,önümüzdeki iki yıl içinde yapılacakbirbirinden önemli seçimlerde,AKP’nin Ankara’da ve yerelde iktidarınıparayla tahkim maddesidir." diyen Toker, OHAL KHK’siyle getirilen bu düzenlemenin, 'bu yolun (21/b) Türkiye’deki bütün il ve ilçelerde daha da keyfi kullanımının anahtarını verdiğini' vurguluyor.

"Başka bir anlatımla, 4848 sayılı yasaya eklenen geçici madde ile artık, Türkiye’nin 81 ile ve 921 ilçesinde butip ihaleler keyfi biçimde istenen firmalaraverilebilecek." satırlarıyla tehlikeye dikkat çeken Toker'in"Bütçeyi talan kapısı da OHAL KHK’sinde" başlıklı yazısışöyle:

696 sayılı OHAL KHK’sinin 89. maddesini bir kenara not edin ve mümkünse sık sık hatırlayın.

Bu madde, “terör eylemlerini bastıransivillere ceza muafiyeti” getirdiği gerekçesiyle çok tartışılan OHAL KHK’sinin, emeklerimizin nasıl çalınacağını tarif eden bir diğer

maddesidir.
Bu madde bütçenin, Hazine’nin talanına zemin hazırlayan maddedir.

Sizin benim binbir güçlükle kazandığımız paralardan ödenen vergilerle yapılan bütçeden, AKP’nin yanında hizalanmış irili ufaklı firmalara, kuralsız daha çok, daha çok milyonlar aktarmanın önünü açan maddedir.

Bu madde, uygulama sonuçları itibarıyla,önümüzdeki iki yıl içinde yapılacakbirbirinden önemli seçimlerde,AKP’nin Ankara’da ve yerelde iktidarınıparayla tahkim maddesidir.

Neden bu kadar iddialı yazdığımı anlatacağım.

***

Bu köşenin sürekli okurları “davetli ihale” konusuna sık yer verdiğimi bilir.
Türkiye’nin dört bir yanında yapılacak/ yapılan milyarlarca liralık duble yol, metro, cezaevi ve diğer kamu binalarıyla ilgili “davet” işlerini, bilgisi ve haberine ulaştıkça paylaşıyorum.

Bugüne dek yazdığım, onlarca “davetli” iş yazısından birine bile, “yok öyleolmadı” diye açıklama, tekzip gelmedi.

Ne ilgili genel müdürlüklerden ve bakanlıklardan, ne de bu ihalelerin “verildiği”firmalardan.

Önce hatırlatma:

Davetli ihale, yani piyasadaki söylenişiyle “21/b”, açık olmayan, pazarlıklı ihale demek.

21/b’de firmalar eşit koşullarda yarışmıyor, şartname alamıyor. Çoğu kez kendi faaliyet alanıyla ilgili ihaleden haberi bile olmuyor. Falanca kamu kuruluşu, kafasına yatan firmaları arayıp “Sensen gel bakalım, al şu işi yap bitir” diyor ve hakedişleri de müteahhide ödüyor.

Peki, bu yol neden var?

Kanun bu yetkiyi, ihaleci kamu kuruluşuna afetlerde, can veya mal kayıplı büyük olaylarda zamandan kazanılsın diye vermiş.

Heyelan mı oldu, yol mu çöktü, kamu binası mı yandı, baraj mı hasar gördü...

Maksat kamu hizmeti aksamasın, halk, açık ihalenin takvim ve zaman gerektiren usul ve prosedürleriyle mağdur olmasın.

Fakat davet yöntemi son üç yıldır doğal afet vb. gerçekleşmediği halde uygulanıp yaygınlaşıyor. Karayolları’ndan sonra Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 21/b’ye sık başvurur oldu.

***

İşte yazının başında söz ettiğim 696 sayılı OHAL KHK’siyle getirilen düzenleme, bu yolun Türkiye’deki bütün il ve ilçelerde daha da keyfi kullanımının anahtarını veriyor.
Bu da Kültür ve Turizm Bakanlığı kuruluş yasasına eklenen bir maddeyle yapıldı.
696 sayılı OHAL KHK’si, Kültür Bakanlığı’nın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne dedi ki:

“Falanca il ya da filanca ilçe, bir kültürmerkezinde onarım ya da yeni bir inşaatyaptırmak istiyorsan, açık ihaleyi bırak,uğraşma. Firmaları davet et, istediğini(istediğimizi) çağır, işi ona ver.”

Başka bir anlatımla, 4848 sayılı yasaya eklenen geçici madde ile artık, Türkiye’nin 81 ile ve 921 ilçesinde butip ihaleler keyfi biçimde istenen firmalaraverilebilecek.

Bu madde, büyük yol yatırımları, baraj, konut, milyarlık cezaevleri, son olarak Yargıtay binasıyla yayılan “davetli ihale” kanserinin, ülkenin bütün kılcallarını sarması anlamına geliyor.

Sonuç olarak, güvenlik harcamaları artıyor diye kolalı içeceğe, otomobile torba kanunla vergi zammı yapan AKP, bizlerden toplayacağı bu ÖTV’leri, rejimi baki olsun diye partili müteahhitlere saçmakta beis görmüyor.

Küçük ama önemli bir detay: Bu madde yürürlüğe girdikten sonra iki yılı kapsıyor.

Küçük ama önemli bir hatırlatma:

Her OHAL KHK’si gibi bunun da altında Maliye Bakanı ile Hazine’den sorumlu başbakan yardımcısının imzaları var.

Her OHAL KHK’si gibi bunun da altında Maliye Bakanı ile Hazine’den sorumlu başbakan yardımcısının imzaları var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.