Katar'dan gelen paraların sırrı

TURHAN BOZKURT- ZAMAN

‘Katar merkezli Al Jazeera'nın iştiraki BeIN Media Group'un Digiturk'ü aldığına' dâir haberlerde satın alma işleminden ziyade Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) takındığı tavır dikkat çekici. TMSF, amme alacaklarının tahsil edilmesi için kendisine tanınan fevkalade yetkileri suiistimal ediyor.

Mevcut TMSF yönetimi, Uzan ailesine ait şirketlerin satışından âşina olunan açık artırma yöntemi ile ihaleleri çoktan unutturdu. İhale tertip edilse bile Çukurova Grubu şirketlerinden BMC'de olduğu gibi tek talip ile muhammen bedelin altında satış yapılıyor. Medya ve otomotiv gibi cazip sektörlerde büyüme imkânı sunacak (Show TV, BMC ve Star gazetesi) şirketlerin ihalesine farklı grupların girmesine nasıl mani olundu? Bununla beraber Hazine'nin azami gelirden mahrum bırakılmasına niye göz yumulduğu başlı başına bir kitap mevzuu olmayı hak ediyor. İhalesiz satışlar da ikinci bir kitaba kapı aralayacaktır.

Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in batık Pamukbank'tan mütevellit borçlarına istinaden el konulan şirketlerden BMC, Show TV, Star gazetesi–24 TV satışında her iki gri alana giren TMSF, Digiturk'ü de oldubittiye getirmek istiyor. 3,5 milyon abonesi ile Türkiye'nin en etkin iki dijital yayın platformundan biri olan Digitürk, 2013'ten beri Fon tarafından yönetiliyordu. Hayli talip çıktı çıkmasına da yerli–yabancı gruplar birer birer Digiturk'ün kapısından uzaklaştırıldı.

Televizyon kanallarının yer kapabilmek için senelik milyon doları bulan ödemelere razı olduğu, Süper Lig maçlarının naklen yayın hakkını elinde tutan platforma dünyadaki yatırım fonlarının bigane kaldığına kim inanır? TMSF, 2015'te seçim virajı geçilmeden medyanın şalterini bırakmak istemediği için satış mütemadiyen ötelendi. Hatta Digiturk, kamuoyuna unutturuldu. TMSF, medyacılık oyununu sevdi. Yandaş kalemlere program yaptırmak, köşe tahsis etmek AKP hükümetinin işine geldi. Türkiye'de ifade hürriyeti üzerindeki iktidar ipoteğidir TMSF medyası.

Digiturk satışı, 7 Haziran'da sandıkta büyük darbe alan iktidarın muhalefet ve kamuoyunun baskısını yumuşatma yolunda attığı taktik bir adımdan ibaret. Yine ihalesiz yine tutarsız bir satış. TMSF'nin, Katarlı BeIN'ın ödeyeceği tutarı açıklaması bile şaibeyi gidermez. Şartname yok. İhale yapılmadı. İhalede rakipler yarıştırılmadı. İlaveten 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanunu'nda yabancıların televizyon yayıncılığında yüzde 50'den fazla hisse sahibi olamayacağı hükmü varken böyle bir satış yapılabilir mi? Kimseyi ‘burası televizyon değil' diyerek inandıramazlar. Televizyonlarda yabancıya çoğunluk hakkı vermeyen kanun koyucu milli güvenlik ve genel ahlak gibi konularda ihtiyatlı hareket ettiğine göre aynı kanuna rağmen bütün bunların şalteri yabancıya verilebilir mi? ‘Kanunun boşlukları var' vehmi ile TMSF'nin yaptığı satışa ne RTÜK ne de Rekabet Kurumu onay verebilir. Onlar müsaade etse Danıştay'dan döner bu işlem.

TMSF'nin vazifesi mülkiyeti gasp etmek ve muvazaalı şekilde belli gruplara servet transferi yapmak değildir. Bank Asya vakasında olduğu gibi çaresiz kaldıklarında ‘mülkiyeti değil yönetimi devraldık' beyanatı TMSF yöneticilerini hukukî mesuliyetten kurtarmaz. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ve kurul üyeleri, imtiyazlı ortakların devredilemez haklarını mülkiyetini devralmadıkları varlıkların üzerinde nasıl kullandıklarını izah etmelidir. Karamehmet'in medyasına el konularak sesi kısıldı. Akabinde şirketleri, zahiren TMSF hakikatte muktedirlerin paşa gönlünü hoşnut etmek adına hısım akraba arasında bölüştürdüler.

Merakımı mazur görsünler. Dünyada yatırımcılar, ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararına nakit yığarak hazırlık yapıyor. Çin'de bankacılık krizinin nerede ne vakit patlak vereceği tahmin dahi edilemiyor. Yunanistan ve Avrupa cephesinde manzara vahim. Sis ve dumana aldırmadan Türkiye'ye milyarlarca dolar yağdıran Katarlı zengin kimdir?

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) İranlı Reza Zarrab'a verdiği ödülün muadilini Ekonomi Bakanlığı da Katarlı hayırsevere vermelidir. TMSF buna öncülük ederse Digiturk'ün altından su yürütülmediğine hep beraber ikna oluruz. Haksız mıyım? [email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.