Öne Çıkanlar başbakan binali yıldırım merkez Bağlar ilçesi Hüseyin Mert Saral göklerde tekbirler

Liselerde yandaş müdür isyanı büyüyor

 İstanbul Erkek Lisesi'nde başlayıp Cağaloğlu Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi'nin ardından Notre Dame de Sion, Kadıköy Anadolu Lisesi, Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Lisesi, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, İzmir Fen Lisesi ile devam eden ve tüm yurtta karşılık bulan hükümetin eğitim politikalarını eleştiren liseli öğrencilerin eylemlerine Erenköy Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Atanur Oğuz Lisesi, Pertevniyal Lisesi, Halkçı Liseliler, Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi, Etiler Anadolu Lisesi, Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi de katıldı.

Öğrenciler yaptıkları açıklamalarda okul idarelerinin iktidar yanlısı, baskıcı tutumunu eleştirdi.
İşte liselerin o açıklamaları…
ERENKÖY KIZ LİSESİ:
Tüm Türkiye'yi "Hakikat güneşimiz, özgürlük rehberimiz" dizeleri ile başlayan EKL Marşı ile selamlıyoruz.
Tarih 16 Şubat 2015. Okulumuz'a atanan yandaş Müdür Saadet Berna Ocakçıoğlu'nun, göreve başladığı ilk günlerde ATATÜRK fotoğraflarımızı kazan dairesine kaldırarak yerlere atmasını, 15 yıl evvel kıymetli resim Öğretmenlerimiz'in öğrencileri ile birlikte 6 ay geceli gündüzlü çalışarak yaptıkları sanatsal yağlı boya duvar resimlerini "sanatsal içeriği olmadığı" şeklindeki keyfi kararı ile sildirip yok etmesini, tarihi ve antika aynalarımızı tamirat gerekçesi ile kestirip, alt kaidelerini imha etmesini, Kıymetli Öğretmenlerimiz'i ağlatmasını, kendileri ile azarlarcasına konuşmasını, Öğretmenlerimiz'in gururlarını incitmesini, Kutlu Doğum Haftası bahanesi ile AKP seçim araçlarını Okulumuz'a sokarak yandaşlığını, taraflılığını ispatlamasını, eğitim ile siyaseti birbirine karıştırmasını, Öğrencilere Ulusal Marşımızı okutmamasını yaklaşık 500 kişilik katılım ile basın açıklamamızda duyurmuştuk. Hem basın açıklamamız hemde "istifa et" başlıklı kampanyamız Ülkemiz de büyük bir ses getirmişti.
Erenköy Kız Lisesi bu direnişi ile karanlığa karşı verilen ilk kıvılcımı ateşlemiş, bir anlamda benzer sorunları yaşayan tüm Liseliler'in sesi olmuştur.
1911 yılından bu yana Cumhuriyet'e tanıklık etmiş ve Ülkemiz'in her alanında İLK'leri yetiştirmiş güzide Okulumuz'un her daim ATATÜRK ilke ve inkılaplarını kendisine yol, Cumhuriyet'i ışık, Laik Eğitimi öz edinmiş büyük camiamızın kenetlenen tüm okullar ile birlikte karanlığa sırtını sonsuza dek döndüğünü bilgilerinize arz ederiz.
Saygılarımızla, Erenköy Kız Lisesi Mezunları.
KABATAŞ ERKEK LİSESİ:
41” 2’46.77” , 29” 1’19.58 koordinatlarını verdiğimiz okulumuzda gücü, aklı, fikri ve zikri yeten varsa Atatürk İlke ve İnkilaplarının ayrıca mazide bıraktığımız 108 yılda oluşmuş Kabataş Erkek Lisesi örf ve adetlerinin dışına çıkabilir.
Okulumuzun mevcut idaresine ve okulumuzu temsil eden diğer oluşumlarına yapmış ya da yapmaya çalıştığı doğru işlerde desteğimizi esirgemekten kaçınmayacağımız gibi yanlış yapıldığını gördüğümüz tüm işlerde geçmişte olduğu gibi bundan sonra da izin vermeyeceğimizi bildiririz.
Saygılarımızla K.E.L 94
ATANUR OĞUZ LİSESİ:

PERTEVNİYAL LİSESİ:
Ülkemizin aydınlık okulları, geleceğimiz; proje okulu kılıfına sokulup, yandaşların elinde ilkesellikten uzak birer "koyun" yetiştirme kurumuna dönüştürülmekte. Bizler, bu ülkenin aydınlık öğrencileri olarak ayaktayız, bu gidişe "Dur!" diyoruz. Bu gidişe karşı bildirilen yayınlayan onlarca aydınlık liseden sonra biz de Pertevniyal Lisesi olarak bir çağrı yapıyoruz. "Ses olun! Işık Olun! Aydınlığa birlikte yürüyelim!" diyoruz.
Sizlerin de ülkemizin aydınlık haber mecraları olarak öğrencilerin bu çağrılarına sessiz kalmadığınızı biliyoruz. Çağrımızı haber sayfalarınıza taşımanızı rica ediyoruz, sesimizi tüm ülkeye duyurabilmek için desteğinizi istiyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.