Yoklar Partisi MHP-Kemal Üçüncü

 MHP'nin 15 Temmuz sonrası süreçte devletin bekası hassasiyeti yerindedir, değerlidir ve anlamlıdır. Velakin bu destek koşulsuz bir siyasi desteğe dönüşmüş durumdadır. Siyasi partileri birbirinden ayıran politikalarıdır. Yoksa bir işlevleri kalmaz. Yenikapı ruhundan ısrarla bahseden Bahçeli üniversitelerde ilk sıraları alan milli eğilimli adayların atanmayıp ısrarla AKP partizan kadrosuna temayül gösterilmesi meselesine neden ses çıkarmıyor.? Oysa bu tam da Yenikapı ruhunu ihlal eden bir durum değil midir?

150 yıllık askeri akademik kurumların bu büyük birikimin heba edilmesi karşısında pek az aydının dışında ciddi bir itiraz ve teklif olmadı maalesef. Bu konuda özellikle MHP'nin suskunluğu biz seçmenleri ve aydınlar tarafından tasvip edilmiyor.

MHP'nin bir siyasal dili artık yok, dış politika, Türk dünyası gündeminde yok.

Muhalefetin konuşamadığı, antidemokratik usul ve yöntemlerle tarassut altına alındığı, tabanın dikkate alınmadığı, aydınlara sırt dönülen bir siyasal partiye parti denilebilir mi? Milli devlet milli düşünce milliyetçilik hukuk devletini, demokrasiyi, insan hak ve hürriyetlerini kuran rejimin adıdır. Mevcut yapı laik bir cemaati andırıyor. Farklı görüşlerin ifade edilemediği, tartışmanın olmadığı, hiyerarşik, disiplinli yapılar cemaat veya militer yapılardır.

Çatı ustası, yetim Kerim Çoraklık az daha ele geçiriyordu MHP'yi alınan tedbirler ve basiretli müdahaleler! sonucu ucuz kurtulduk çok şükür!

 

Eğri cetvelle doğru çizilmez!

Türkiye'nin kurmaya çalıştığı Milli Savunma Üniversitesi'nin başarılı olma imkan ve ihtimali yoktur. Esastan yanlıştır, strateji konusunda kelime yazmamış kişilerin bu müesseseleri kurmakla görevlendirilmesine girmiyorum bile. Eğri cetvelle doğru çizgi çizilmez.

Dünyadaki ilk 5 büyük devletin ordunun uygulamalarına, eğitim kurumlarına  bakarsanız meseleyi anlarsınız. Paralı ve kısa dönem askerlik yapmış hocalarla, çekyatta süngü harbi yapan ekiplerle, general adaylarını yetiştiremezsiniz. Askeri bilimler, güvenlik bilimlerinin farklı bir statüsü vardır. Bakınız West Point'e ABD'ye bakınız. İngiltere Royal Military Academy'e bakınız. Rusya'da  Askeri Akademiyaya bakınız. Bizim garip üniversite modeli hiçbir ciddi ülkede yok.Türk Ordusu ve askerlik geleneğinin 2200 yıl  olduğundan bahsediyoruz.Belediye zabıtası veya polis yetiştirmekten çok farklıdır bu iş.

Prusya, akademi ve İnstututlar geleneği  300 yıl sonra hâlâ bu ülkede önemli midir değil midir? diye tartışılıyor, üniversitelerde enstitüler işlevsiz, bütçesiz, kadrosuz. Sivil alanda statüleri ve kanunları destekleri yok. Bu devasa bilgi ve araştırma açığı nasıl giderilecek?

Rekabet halinde olduğumuz dünyada İnstutut, Nazdrovya, çıhış, onlarca akademi enstitü, uzman,devasa bilimsel literatür, sahi kime ne anlatıyoruz?

Büyük ülkelerin her birinde kendi tarihsel tecrübe ve ihtiyaçlarından süzülen özgün bir yapı var.... Mesela Rusya'da seçkin subay adayları askeri bilimlerde doktora yaparlar...Bir kısmı sırf askeri akademik olarak devam eder araştırmalar yapar. Hem bir asker hem bir entelektüel yetiştirirler.Askeri mühendislik bile ayrıdır. Osmanlı Harbiyesi bütün bu dünya uygulamaları esasına göre kurulmuştur.O okullar Türkiye'nin öncü kadrolarını yetiştirmiştir. Bu kutsal müessesede bir dönem asteğmen olarak askerliğim esnasında öğretim elemanı olarak ders verme şerefine eriştim, bahtiyarım.

Yapmayın etmeyin, bilmiyorsanız bir bilene sorun. Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, Sayın Bahçeli değerli hocam;

Yazıktır günahtır, ikaz etmeniz lazım, bunca yıllık birikim ve tarihsel tecrübe, yüz milyarlara varan yatırım çöpe atılmasın.  Ortaya çok büyük bir zaafın çıkması aşikârdır. Kurmaysız bir ordu olur mu.?Bizim askeri akademik kurumlarımız eksiklerine rağmen çok başarılıdır, dünya ölçeğindedir. Genel üniversite veya üniversiteye benzetilmiş kurumlar kurmay ve subay yetiştiremez. Askerlik bilgi eğitim kadar bir tutum ve davranış sürecinin inşasıdır. Eğitim ve öğretimdir. Beden, ruh ve zihin olarak hazırlık gerektirir. Bu konuda bütün görüşleri dikkate almalısınız, bu yaptığınız şey darbe filan önlemez, çok ciddi şekilde yanılıyorsunuz. Darbenin sosyolojisi varsa bırakın silahı "kızılcık değneğiyle" bile yapılır, önemli olan o sosyolojiyi ve siyasal anlayışı ortadan kaldırmaktır. Fransız ihtilalı silahla mı başladı.

Nasıl buna sessiz kalabiliyorsunuz .? Seçmenler ve aydınlar olarak bağırın, çağırın ,yıkıcı muhalefet yapın demiyoruz, bu bilimsel görüş ve gerçekleri ortaya koymanızı talep ediyoruz , siyasal temsilcimiz sizsiniz, size oy verdik, sizden talep ediyoruz, bizim siyasal taleplerimiz meşru parlamento zemininde dile getirilmelidir.

Kusura bakmayın bunu terörle mücadeleye, devletin reorganizasyonuna destek diye  kimse sunamaz. Tablo çok net ortadadır.

Türk milliyetçiliğinin siyasal temsili bu şekilde büyük yara aldı.

Dershane öğretmenlerine, sıradan memurlara uygulanan Fetö'cü olma kriterleri, her seviyede, yukarıya kadar aynı hassasiyetle gidiyor mu? Bunu size oy vermiş insanlar olarak aracılığınız ile öğrenmek istiyoruz.

Bu tabloya seyirci kalan herkes maşeri vicdan ve tarih önünde sorumludur.Benim gücüm ancak yazıp söylemek, bilimsel gerçekleri ortaya koymakla sınırlı.


KEMAL ÜÇÜNCÜ

KUZEY EKSPRESİ GAZETESİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.