YENİDEN FETİH-A.Savaş Çolak

Erzurum Türk tarihine, Türk coğrafyasına 1945 metreden bakar diyor A. Hamdi Tanpınar.

 

Malazgirt zaferinin açtığı gedikten yeni vatana giren atalarımızın ilk fethettikleri büyük merkezi şehirlerden birisidir,

Tarihimizin ikinci dönem yerinde, milli mücadelenin temeli gene Erzurum'da atılır. Atatürk, Erzurum'dan işe başlar tıpkı ilk fatihler gibi oradan Anadolu'nun içine doğru yürür; o kadar önem verir ki Gazi paşa, 23 nisan 1920'de meclis açıldığında Erzurum mebusu sıfatıyla Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçilir.

 

"Beş Şehir" adlı eserinde Tanpınar; Erzurum'dan başlayarak yurdumuzu, milletimizin tarihi hakları adına yeni baştan fethederiz diyor.

Evet, işte sihirli bir cümle bu yeni baştan fethetmek.

Sonsuz Türk tarihinin geldiği noktada yeniden bir fetih ihtiyacı doğmuştur. Milletimizin hasletleri yok sayılmış, varlığı istismar edilmiş ve kirletilmiştir.

Sayın Devlet bahçeli'nin 2009'da yüksek sesle söylediği "Gerekirse Anadolu'yu yeniden fethederiz" sözü tarihten bağımsız bir irade beyanı değildir.

 

Kaynağı, temeli, kudreti Türk milletinin yüksek şahsiyetinde vücut bulan Fetih ruhu, asil milletimizin maneviyatında mevcuttur.

Milletimiz gururlu ve onurludur. Ekmeksiz, aşsız kalabilir fakat vatansız olamaz.

Bu başıbozuk gidişata, talana, teröristlerle pazarlığa, bu yıkıma da seyirci kalamaz.

Hani diyor ya vatan şairi Mehmet Emin Yurdakul;

 

Ben bir Türk'üm dinim, cinsim uludur

Sinem, özüm ateş ile doludur

İnsan olan vatanının kuludur

Türk evlâdı evde durmaz, giderim.

 

Erzurum'da durmaz, bundan önce de durmadı, bundan sonra da durmayacak.

Bölünme pazarlıklarını parçalayacak, sermaye lobilerinin uşaklarını uyaracak, büyük Türkiye ülküsünü hatırlatacak ve Erzurum'da Birlik mitinginden "BİRLİK" mesajını verecektir.

Türkiye Cumhuriyetini Kuran irade nasıl Erzurum'dan "Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz." kararını verdiyse, o iradeyi yaşatmaya yeminli bozkurtlar yine Erzurum'dan ses verecek ve aynı kararlılığı haykıracaktır.

Dadaşım, Türkmen beyine omuz verecek, güç verecektir.

 

Vatan bir kez daha Erzurum'dur, Erzurum bin kez daha vatandır.

 

***

Milliyetçi Hareket Partisinin 22 Haziranda yapacağı, Milli Değerleri Koru ve Yaşat temalı Birlik mitinginin hemen ertesi gününe AKP de alelacele miting yapma kararı almıştır.

 

İsmail Habip Sevük 1943 yılında kaleme aldığı "Yurttan Yazılar" eserinde Dadaşlığı "Güzel cirit oynamak, milli oyunları iyi bilmek ve paraya ehemmiyet vermemektir." diye tanımlıyor.

Bilmem anlatabildim mi?

 

 

A.Savaş Çolak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.