Yeni Parti Hangi Sorunlarla Karşılaşacak


1. Ülkücü/ milliyetçi camianın temsil sorunu. 
Bu sorun özellikle siyasal alanda bir kurum ihtiyacını işaret ederken esas olarak hemen her konuda belirleyici tavrı ortaya koyacak bir merkezi ifade etmektedir. Bu sorun nispeten çözümü kolay ve basit görünen bir sorundur. Lâkin "temsil etme" bir liyakat meselesi olup ardında pek çok çetrefilli meseleyide barındırmaktadır. Yeni parti en azından daha yoğun ve daha seyrek olan iki şeyi aynı anda nasıl temsil edebileceğini çözmek zorundadır. Bu acıdan milliyetçiliğin toplum içerisindeki hakettiği yer, asgari müşterekler ve kalite problemlerinin çözümü bu sorunun büyük oranda çözümü demek olacaktır. 

2. Temsil meselesinin olmazsa olmazı olan "değerlerin temsili" meselesidir ki bu bir kurum yahut örgütlenme ile bir anda oluşacak bir konu değildir. Yıllara sari ve değişik tür olaylar karşısında alınacak tavırlarla zaman içerisinde sindirilen ve üzerimize oturan bir giysi gibidir. Bu giysi camia icerisindeki rol/model insanlar vasıtasıyla ortaya konurlar.

Şu an Mhp bu değerler temsili acısından ici boşalmış bir kava benzemektedir. Lâkin yeni partinin de içinin dolu olup olmadigi henüz bir belirginlik gösterememektedir. Camia içerisinde değerler temsili noktasında rol/model olan ( Ülkücülükleri genel kabul ve takdir kazanan, deyim yerindeyse adam yetiştiren adamlar) pek çok kimsenin henüz Mhp yahut yeni parti konusunda net bir karar tavır ve söylem içerisinde bulunduğunu söylemek zor olur. Pek çoğunda Mhp ye karşı küskünlük, yorgunluk ve yılgınlık ve hatta umutsuzlukta gozlemlenmesine rağmen yeni parti konusunda çok istekli bir hareketlenme görünmemektedir. Yeni partiye yönelik iyimser destekleri bu partinin bir ihtiyaç olduğu ve duruma göre oy verebileceklerini ifade etmek olmaktadir. Tabii bir kısmıda ortada net bir şey olmadan tavır ve yorum yapmanın mantıksızlığını öne sürmektedir. 

Sahsi kanaatim ; bu tol/model Ülkücülerin her şeyden öncelikle yeni partideki değerler temsili noktasında kendilerine uygun bir yer görmekte zorlanmalaridir. Mesele elbette bir "yer bulma meselesi" değildir ancak değerleri temsil eden canlı örnekler diyebileceğimiz bu kişilerin yeni partide kendilerini tanimlayacaklari ve mesnetleyecekleri ne vardır? Bu soruya cevap vermekte pek çoğu zorlanmaktadir. Öncelikle bunun sebebi yeni partinin Ülkücü değerlerden daha çok zamanımız siyaset ve siyasetçi yapısının genel tavrı ve değer yargıları üzerinden şekillenecekmiş görüntüsü vermesidir. Günümüz siyaseti "taşradaki muteahhit siyasetcinin post modern versiyonu" üzerinden yürümektedir. Ve zaten bu durum Mp'de belirginlestikce bu tür rol/model insanların Mhp den uzaklaşmaları ve soğumaları vukuu bulmuştur. 

Ayrıca rol/model insanlarımızın da dışında "isterse barajı gecmeyelim ama biz olalım, biz kalalım.. " düşüncesindeki pek çok samimi camia üyesi vardır. Her ne kadar secim ortamı sıcaklığında bu ses "...." ı iktidardan indirmek için bir tercih yapmak zorunda kalacaksa da bu yeni süreçte bir şeylerin akamete uğramasına sebep olabilecektir. 

Bunların düşünülüp cevaplanması gerekmektedir. 

Milliyetçiliğin toplumsal kalitesinin, standardının ve homojenliginin arttırılmasını hedefleyen iyi bir program ve parti dışındaki bir propaganda merkezi oluşturulması bu sorunların çözümünü kolaylaştırabilir kanaatindeyim.

Ahmet Rasim Sağ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.