Yeni Bir Yöntem(3) Suat Başaran

Bugün, gerek Genel Merkez gerekse taşra teşkilâtlarındaki yöneticilerimizin büyük bir çoğunluğu vaktinde muhalefet etmiş isimler.


Buradan anlaşılıyor ki yıllar yılı aynı insanlar değişerek yönetiyor hareketi. Bir gün hareketi sandığa gömmenin yollarını gösterenler başka bir zaman oy vermenin faziletlerini anlatıyor.


Vaktinde sandığa gömülmesi istenenler, bugün diğerlerini sandığa gömmenin hesaplarını yapıyor.


Sadece bu gözlem bile ne yapılması gerektiğini açıkça gösteriyor aslında.


İnsanlar adam gibi durmayı bilse, konumlarına paralel olarak söylemlerini sürekli değiştirmese mesele kendiliğinden hallolacak.


Yeni insanlar yok çünkü.


Hep aynı insanlar dönüşümlü olarak görev alıp birbirleriyle didişip duruyorlar.


Ve işin komik yanı, sonra da “dış güçler” e yüklüyorlar olup biteni.


*****


Son kurultayda mevcut yönetimi destekleyen arkadaşların aday belirlemeleri sonucu ortaya koydukları tavır herkesin malûmu.


Ne oldu?


Gelişmeler istedikleri gibi sonuçlanmayınca dün suçladıkları insanların konumuna düştüler.


Oysa, her şeye rağmen tutarlı dursalardı, yarın çok daha güçlü olacaklardı.


Aynı şekilde aday yapılmayan arkadaşlardan da, dışarı çıkma hevesine kapılmadan, arzuladıkları MHP için yöntem aramak beklenirdi.


Yıllar yılı süre gelen ve bir işe yaramadığı görülen davranışları tekrarlamak değil.


*****


Yeni bir yöntem gerekiyor; bizleri aynı hatalardan koruyacak yeni bir yöntem.


Bu yöntemin ayrıntılarına girmeyeceğim.


Sadece iki ana noktanın altını çizmeye çalışacağım; o kadar.


*****


Yeni yöntemin oturacağı zemin “her hal ve şartta ve her şeye rağmen MHP” olmalıdır.


Temel ilke de: “Meseleleri şahsîleştirmeme”.


*****


“Her hal ve şartta MHP” vasıtayı, gaye sanmak değildir.


Daha evvelki yazılarda bu örneği vermiştim:


Su, bardağın içinde ise, bardağı korumak aslında suyu korumaktır.


Bazı hallerde amaçla araç aynîleşir.


Burada esas olan vasıtayla gayenin ayırtına varabilmek, vasıtayı gayenin ilkeleriyle çerçevelemek ve onun emrine koşabilmektir.


Aynı örnekle devam edersek:


Bardağın suyunu boşaltıp içine sirke ya da şarap konmasını engelleyebilmektir esas olan.


*****


“Her hal ve şartta MHP” demek, dört taraftan sarılmış olanın ölümüne savaşması gibidir.


Gönlünü tüm oluşumlara kapamış ve başka bir yerde siyaseti düşünmeyenler MHP’nin arzuları istikametinde değişmesini varlık ve yokluk meselesi olarak göreceklerdir.


Aksi durum: “Denerim; olursa olur, olmazsa başka yerde şansımı ararım”tavrıdır.


Her tarafa sinyal göndererek verilen mücadelelerin sonuçları ortada.


*****


Çoğu kez kavgalarımız ilkesel değil, şahsîdir.


Eleştirilerimizi şahısların -bize göre- yanlışları üzerine odaklarız.


Hal böyle olunca mücadelemiz de arkadaşlarımıza karşı oluyor. Onları yıpratarak ya da etkisizleştirerek bir mesafe alabileceğimizi zannediyoruz. İnsan kaynaklarımızın fakirleşmesinin en önemli sebeplerinden biridir bu.


Oysa fikir ve ilkeler çerçevesinde yapsak mücadelemizi, rakip gördüklerimizin aslında müttefiklerimiz olduklarını anlayacağız.

SUAT BAŞARAN

www.40ambar.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdülhamit Karaca 4 yıl önce

Bay yazar,ülkücü iradenin secdigi Lider ve MHP-Kadrolarini tanimama,yoksayma,tasvip etmeme,kötülemek icin her seyi mübah gören antidemokratik ve ülkücülükle bagdasmayan inada dayali,nefsi emarene bagli tutumun; hele hele su kiyamet gününü andiran dehsetengiz günde,Türkün var ve yok olusunu tayin edecek bir secim arifesinde devam ettirmeni sidettle kiniyorum.Birak Allah askina bu seninde sikayetci oldugun ferdi ve sahislarla ilgili nefsane tartismalrini.Emin olki kutlu davamiza zarardan baska bir sey vermeyen bu halet-i ruhiyeniz,Ülkücüleri seni ve seningibileri artrik yok sayma noktasina getirmis ve sevgi,sadakat,saygi ve ülkücü huku yerine nefret duygularini körüklüyor,farz olan birlik ve beraberlik yerine nifak dgormasina vesile oluyor.Neticede bunun günahi ve vebali senin ve seningibilerin omuzlarindadir.Selamet ile .TTK

Avatar
fikriyat sürer 4 yıl önce

Bulunulacak zemin ve temel ilkeyi matematiksel olarak değerlendirirsek formullerin başlangıcı olan oran orantıdır.Yazınız davamızdaki başlangıç noktasıdır.Tamam...Ancak oldukça net tarif ettiğiniz bu kavramların ilçe yönetimlerine ders mahiyetinde verilmesi ve onların orada niçin bulunduklarının da anlatılması daha ziyade hatırlatılması gerekir.Zaten bu misyonla yanlarında duranlara sizin dedıklerinizi anlatacaklarına unutturmaya çalışarak geri püskürtme çabasındalar.Yani meseleleri kendileri şahsileştirmekteler.Bu mücadele duygusu içten gelir ruhtan gelir hissedilir.O yüzden bu 2 kavramın eğitim mahiyetinde anlatılması gerekir.Bulundukları yer mekan ve oturdukları koltuk babalarının mali değil bir mücadelenin eseri olduğunu bilmeleri gerekir.Bahsettiğiniz bu anlayışın MHP nin hangi kadrosunda olursa olsun özünde hissederek çalışılmalı ki bu kadar hassas dönemde başarı elde edilsin.Hizmet anlayışının hatırlatılması gerekir,Yoksa bu kadar kritik dönemde ilçe ocakların yürüyüşünde MHP kadrosundan doğru düzgün hiç kimsenin bulunmamasını nasıl açıklayabilirsiniz ki?Unutmuşlar sanırım DAVA NEDİR DAVAMIZ NEDİR?