Türkiye'nin talihsizliği-Habip Yalçın

Bu kişilikler kararlarında ve davranışlarında spontandırlar; planlı, programlı yaşadıkları söylenemez. Sıradan insanlardan farklı olarak tuhaf karşılanabilecek davranışlarda bulunurlar. 
Ara sıra değişik rakamlar ortaya atarlar,onları toplar çıkarır ve sonuç :şudur diyerek,hem kendilerini,hemde toplumu kandırdığını zannederler.
Normal sosyal ilişkileri kopuktur. Tehlikeli ve mantıksız eylemlerde bulunmaktan çekinmezler. 
Bu Kişilikler,  Utanma, suçluluk veya pişmanlık duymazlar. Aslında beyinlerinde bu duyguları işleyebilecek bir merkez yoktur; varsa bile bozuktur. Dolayısıyla en ufak bir vicdan azabı duymadan insanları kolayca kandırabilir, tehdit edebilir veya zarar verebilirler. 
Kendi çıkarları için başkalarına zarar vermekten çekinmezler.böyle kişilikleri oluşan insanlar, bir ülkede üst düzey mevkilere rahatça yükselmesi bu yüzdendir.
Bu Kişilikler, Deneyimleri ile ilgili beklenmedik yalanlar icat etmekte çok ustadırlar. Olayları o kadar abartırlar ki bir noktadan sonra saçmalamaları kaçınılmaz hale gelir. 
Ancak çarpıtılmış gerçekleri bir öykünün arasına ustaca gizleyerek, saf ve iyi niyetli insanları yalanlarına kolayca kandırırlar. 
Bu Kişilikler,  İnsanlara hükmetmeye bayılırlar. Bedeli ne olursa olsun her tartışmada ve kavgada kazanan taraf olmak isterler. Adeta her dediğim doğru havası ile davranarak,karşıdakileri ve kendisine yakın olanlar ile dalga geçerek,hükmederler.

Bu Kişiliklerin Çoğu zekidir, ancak zekâlarını diğer insanları kandırmak için kullanırlar. çok da başarılı olurlar,zekalarını hiç bir zaman hayır için kullanmazlar.

 Bu Kişilikler, Sevme ve âşık olma yeteneğinden yoksundurlar. İstediklerini elde etmek için severmiş, empati duyarmış gibi yaparlar. 
Gerçek yaşamlarında kimseyi sevmezler. 
Sever gibi görünmek için mimik oynatır ve gülümsemeye çalışırlar.
Bu Kişiliklerin şiirsel bir dilleri vardır. Sözcükleri çok ustaca kullanırlar. İnsanları konuşmalarıyla kendilerine hayran bırakacak kadar iyi hatiptirler. Öykü anlatma ve şiir okumada geçmiş önemli insanların sözlerini,yöresel sözleri sık sık tekrarlarlar.
Bu  KişiliklerHiçbir zaman özür dilemezler. Yanlışlık yapmış olduklarına inanmazlar; suçluluk hissi duymazlar. Hatalı oldukları kanıtlanmış olsa bile,haklıymış gibi davranıp karşıt insanı hedefine alarak,toplumun onu dışlaması için elinden geleni yaparlar.
özür dilemezler ve saldırılarına devam ederler. 
Bu Kişilikler, Derin bir hayal âleminde yaşarlar. Bütün bu özellikleri nedeniyle kendine benzeyenlerle, mantık çerçevesinde tartışmazlar. 

Böyle kişiliklere ortaya attıkları hayal ürünü olayları çürütmek için ayrıntılarla ilgili bilgi sorun. Ayrıntıların ne kadarının gerçeklerle örtüştüğünü araştırın. Sorgulamaya başladığınız zaman ortaya bir dizi tutarsızlık çıkacaktır. 

Böyle kuşku duyduğunuz kişiyi bu tutarsızlıklarla yüzleştirin ve davranışlarını izleyin. Normal bir insan verdiği bilgiler arasında tutarlılık sağlamaya çabalarken,  pek çoğu sorgulanmayı hakaret olarak algılar, tepkileri öfke ve saldırganlık şeklinde ortaya çıkar.

 çevresindeki hayranları, genellikle yaratmış olduğu hayal ürünü olayları gerçekmiş gibi içselleştirme eğilimindedir.  politikacıların çevresindeki “müritleri”, ustalarının ağzından çıkan her sözü doğrulamaya hazırdır. Örneğin milyonlarca işsize iş alanı yarattığını iddia eden politikacı, aslında bir işsizler ordusu yaratmış olsa bile, çevresindekiler işsizliğin azalmış olduğu yönünde beyanlarda bulunur.

Gerçekleri  duymazlar.
Dolayısıyla gerçekleri böyle kişiliklerin etki alanı dışındaki çevrede araştırmalısınız. 
Bu kişiler, verdikleri bilgilerle gerçekler uyuşmadığı zaman; bir kendini beğenmiş ile karşı karşıya olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. 

Habib Yalçın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.