Sosyal Medya Aracılığıyla İşlenen Suçlar

Yaygınlaşan sosyal medya kullanımı bireylerin kendilerini ifade etmelerine aracı olmaktadır. Kimi insanlar karşılaştıkları ve ilginç buldukları hadiseleri, kimileri ise hoşlarına giden bir yemeği veya manzarayı arkadaşlarıyla ve sosyal çevreleriyle paylaşmaktalar. Bu paylaşımlar kullanıcıları mutlu etmekte ve onlara ilgi alanlarıyla ilgili çevre oluşturmalarına yardımcı olmaktadır. Lakin birtakım anlaşmazlıklar, toplumu kutuplaştıran olaylar veya siyasetin yıpratıcı etkisi sosyal medya kullanıcılarını tahrik edebilmektedir. Bu durum kullanıcıların paylaşımlarında hakarete, tehdide, kişisel verilerin afişe edilmesine yer vermelerine sebep olabilmektedir. Gelişen teknoloji yüzünden bir anlık öfke ile yapılan paylaşımlar bir anda kitlelere ulaşabilmekte ve geri dönülmez hatalara sebebiyet verebilmektedir. Hatta bu paylaşımlar sebebiyle toplumda saygın kabul edilen kişiler bir anda saygınlıklarını bitirebilmektedir. Tüm bunların yanında bu paylaşımlar bir suça konu olabilmekte ve kişilerin cezalandırılmasına sebep olmaktadır. Kişiler paylaşımlarıyla ceza hukuku bağlamında bir çok suç işleyebilmektedirler. Bu suçları genel olarak hakaret, tehdit, haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayılması olarak sıralayabiliriz.

 

Hakaret Suçu

Hakaret suçu Türk Ceza Kanununda şerefe karşı işlenen suçlar kapsamındadır. 125.maddede düzenlenen bu suçun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesidir. Suçun sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi de aynı cezaya sebep olmaktadır. Hakaretin alenen işlenmesi ise cezanın artırılma sebebidir. Bu suçtan dolayı soruşturma mağdurun şikayetine bağlıdır. Ancak kamu görevlilerine karşı işlenirse şikayet aranmaz ve resen soruşturulur.

Bu suçun sosyal medya aracılığı ile işlenmesi durumunda, hakaret alenilik kazanmış olduğu ceza artırılarak verilecektir.

 

Tehdit Suçu

Bu suç kapsamında bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut bütünlüğüne veya malvarlığına yönelik bir saldırı gerekleştireceğinden bahisle tehdit eden kişi cezalandırılacaktır. Bu suçu işleyenler altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Tehdidin kişinin kendini tanınmayacak hale getirmesiyle işlenmesi durumunda ceza artırılacaktır.

Suçun sosyal medyada açılan sahte hesaplar üzerinden işlenmesi durumunda kişi kendini tanınmayacak hale getirerek bu fiili işlediği için cezanın ağırlaştırılmış şekli uygulanacaktır.

 

Haberleşmenin ve Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

Türk Ceza Kanunu’nun 132 ve devamındaki maddelerde özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar düzenlemiştir. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden veya kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu fiil haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle işlenirse verilecek ceza bir kat daha artırılacaktır. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse ise iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaktır.  

 

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi ve Yayılması

Kanunun 135 ve devamındaki maddelerde kişisel verileri kaydeden veya hukuka aykırı şekilde yayanların cezalandırılacakları belirtilmiştir. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydeden kişilere altı aydan üç yıla kadar hapis cezası öngörülmüşken bu bilgileri yayanlar için bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür.

Sosyal medyada kişiler kendi rızalarıyla resimlerini paylaşsalar bile bu resimlerin diğer kişiler tarafından yayılması durumunda kişisel verilerin yayılması suçu işlenmiş olacaktır.

 

Kişiler Nasıl Tespit Edilecek?

Sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda soruşturma yapılırken, savcı şirketlerden suç işlediği iddia olunan kişilerin IP numaraları talep etmektedir. Örnek olarak Twitter ve Facebook aracılığıyla işlenen suçlar için bu şirketlerin Türkiye’de şubesi olmadığından Amerika Birleşik Devletlerindeki şubelerle iletişime geçilir. Savcı suç işlediği iddia edilen kişilerin IP numaralarını talep eder. Ancak şirketler genel olarak Türk mahkemelerinin yetkilerini kabul etmedikleri için bu numaraları vermemektedir. Dolayısıyla Amerikan mahkemelerinde dava açılması gerekecektir. Ancak Türk polisi gelişen teknolojiyi kullanarak kişinin internet trafiğinden kim olduğunu tespit edebilmektedir.      

 

Sonuç olarak sosyal medya kullanıcısı olan bireylerin ifade özgürlüğü sınırlarını aşmamaları gerekmektedir. Başkalarının haklarına müdahale ve nefret söylemi kabul edilecek ifadelerden kaçınılmalıdır.

 

Arif Gözel

http://www.ankarastrateji.org/haber/sosyal-medya-araciligiyla-islenen-suclar-1093/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.