Sıfır Sorun Politikasından Tümden Sorun Politikasına

                                           (Irak'tan Libya'ya, Suriye'den Mısır'a)

                                                               Tamer ABUŞOĞLU  

Adeviye, Müslüman Kardeşler, Tahrir, Rabia, İhvan, Mursi, El-Sisi, Selam, Kelam derken sistemin kısa devre yaparak, sürecin tersine işlediği; Mısır'dan öyle okkalı bir cevap geldi ki, 12. yılına dayanan AKP iktidarının dış misyonundaki bu görüntüleri Türkiye fotoğrafına yansıyan acı bir tanıklığın ifadesi gibiydi. 

"BATILI BİR AJANDAN" VATANSEVERLİK DERSİ ALACAK DEĞİLLER YA 

"Batılı bir ajandan vatanseverlik dersi alacak değiliz" bu sözlerin kaynağı kendilerine düşmanca tavır almakla suçladıkları ve defalarca iç işlerine karışmaması konusunda AKP'yi ve R.Tayyip Erdoğan'ı uyaran, sonunda diplomatik dille AKP'nin dikkatini çeken Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü.

Irak'ın işgaliyle birlikte Kürdistan'ın inşasında oynadığı kilit rol. BOP Eş Başkanlığı ve Arap Baharı oyununda kendine durumdan vazife çıkaran emperyalizme olan sadakatiyle rüştünü ispat eden ve ezberindeki senaryoya gösterdiği süper uyum onu Batı emperyalizmi açısından "Türkiye'de bu zamana kadar çalıştığımız en uyumlu Başbakan" tarifiyle taltif etti. 

Önce "One Minute" sonra "Mavi Marmara" ve akabinde "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" dedirtecek olan İsrail'i koruma amacıyla İran'a karşı geliştirilen füze kalkanı projesi. 

Hergün yeni bir oyun, her gün yeni bir senaryo. İnsan aklıyla alay eden şaklabanlıklar

Hangi devlet adamıyla aynı fotoğraf karesinde buluştuysa, hangi liderin elini sıktıysa hepsi öldürüldü, rejimleri altüst oldu. Ülkeleri iç kargaşaya ve kaosa teslim oldu. Sanki sicilli ölüm meleği.  

İŞBİRLİKÇİLİĞİN ARAP COĞRAFYASINA YANSIMALARI

Saddam sonrası mezhep savaşlarının girdabına kapılan Irak, toprak bütünlüğünü kaybetmiş durumda. Amerikan işgaliyle yaşanan acı bilanço, asırlar boyunca unutulmayacak toplumsal travmaların da habercisi. 

Kaddafi sonrası Libya, aşiret savaşlarının pençesinde. Akan müslüman kanından birinci derecede sorumlu hiç bir ülke meydanda yok. 

Batı bütün kirli işlerini AKP'li hükümeti ihale etmiş vaziyette. İşbirliğine böylesine hevesli bir siyasi çeteyi ısmarlasalar bulamayacaklar. 

Giderek kıvama gelen AKP'li hükümet, uluslararası bir çete görünümünde. 

"Şam'da Cuma namazı kılmak" gibi garip bir parola ile Suriye'deki iç savaş kışkırtıcılığına dahil olan R.Tayyip Erdoğan, olmayan aile hukukunu da hiçe sayarak, Esad'lı günleri Eset'e indirgeyerek "Suriye bizim iç meselemizdir '' e bağlayacak kadar cahilane bir şekilde mezhep bataklığında kendine rol devşirmeye çalışıyor. 

Suudi Arabistan ve Katarla birlikte kanlı bir Sünni hilali yaratmaya çalışan AKP, Nusayrilere karşı Selefileri bu kanlı sefere ikame etmiştir. 

İslam adına yola çıktığını zannedenler, kısa vadede Amerikan askeri olmuşlardır. 

Bu hipnozun farkında bile olmayan Nusracılar, ÖSO içinde Amerikan derin devletinin militalist klikleriyle, CIA Başta olmak üzere Delta Force ve Black Water'la sürece dahil olmuştur.

 KRAL’DAN ÇOK KRALCILIĞIN PANORAMASI

Recep Tayyip Erdoğan kendini üstlendiği role öylesine kaptırmış olmalı ki, Beyaz Saray yetkilisi tarafından “Fazla askerileşmeyin” sözleriyle uyarılmış ve dikkati çekilmişti. Sırtından sürece itelenen Türkiye, açılan Suriye cephesinde de yalnızlaştırılmış, batılı gringolar ve katiller tarafından ortada bırakılmıştır.

Komşularla  “Sıfır Sorun” politikası “Tümden Sorun”a dönüştürülmüş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihi boyunca, çok uluslu emperyalist projelerle tamamen örtüşen ancak Türk Devletinin çıkarları, uluslar arası saygınlığı ve güvenliğiyle tamamen tezat ve uçurum içeren bir hariciyeci mantığıyla dış misyonda iflası yaşama noktasına gelmiştir.

Dört tarafı düşman kamplarıyla sarılmış olan Türkiye,  bir yalnızlar adasına dönüştürülmüştür.

TÜRK ORDUSUNUN YAPAMADIĞINI MISIR ORDUSU YAPMIŞTIR

Demokrasiye geçiş  ve normalleşme manevraları için Mısır’da ise kendisine verilen olanağı iyi kullanamayan ve AKP’yi rol model kabul ederek yeni bir diktatoryal süreci oluşturmaya çalışan Mursi, tez elden alaşağı edilerek muhtemel bir iç savaşa son verilmiş ve Mısır ordusu azınlık diktasını yıkmayı başarmıştır.

Bir anlamda Türk ordusunun düştüğü emperyal tuzağı gören ve bu durumdan Mısır Devleti ve Mısır Ordusu adına gerekli dersleri çıkartmayı başaran Mısır’daki milli güçler Türk ordusunun yapamadığını Mısır’da sürece müdahale ederek yapmışlardır.

Türk Devletinin bugün sürüklendiği karanlık noktayı kendi içinde gören Mısır ordusu, mevcut hükümeti bu karanlık gidişatın dışında tutmayı başarmıştır. AKP’nin Türkiye’ye reva görerek uyguladığı acı reçete ve şimdilik kaydıyla başardığı siyasal taktikler Mısır’da geri tepmiş ve AKP’nin akıl hocalığı Mursi’ye pahalıya patlamıştır.

Binlerce taraftarını sokağa dökmek üzere teşvik eden ve sonu belli bir maceraya alet eden Mursi, dökülen kandan en az ordu birlikleri kadar sorumludur. Yıllar sonra  12 Eylül sorulduğunda askeri müdahalenin lideri Orgeneral Kenan Evren’in ‘’ İhtilal’in kanunu olmaz ‘’ sözleri Mısır’daki müdahalede sözün bittiği yerdir.

El-Ezher  Şeyhi ve Kıpti Kilisesi başta olmak üzere Mısır’daki belli başlı siyasi partilerinde desteklediği ordu müdahalesi, Tayyip Erdoğan’ın proje ortağı Suudi Arabistan ve Filistin’deki müttefiki Hamas tarafından da desteklenmektedir. Mısır konusunda da tıpkı Suriye meselesinde olduğu gibi beklediği uluslar arası desteği bulamayan ve giderek yalnızlaşan AKP ve R. Tayyip Erdoğan, BM’i göreve davet etmiş ve kendisinin olmayan bir savaşın çığırtkanlığını yaparak uluslar arası devletçilik oyununda gülünç duruma düşmüştür.

Düşüş bununla da sınırlı kalmamış, Mısır’daki ordu müdahalesini Amerika’nın ve İsrail’in tertiplediği gafının ardından, İsrail devlet sözcüsü tarafından en hafif tabirle “saçmalamış” Beyaz Saray sözcüsü tarafından ise “tehlikeli söylemler ''inden dolayı ikaz edilmiştir.

İşbirlikçi – Sünnici AKP’li hükümet Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir yönetimin kurmaya cesaret edemediği düşmanlıkları organize ederek, Türk Devleti’nin kaderini kömürle yazmayı başarmıştır.

 

TAMER ABUŞOĞLU

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.