Orkid marka salça olsa alıp,yer misiniz?Yerel seçimlerin yaklaşması, Türk siyasetine Melih Gökçek tarafından sokulmuş,etik olmayan ama getirisi yüksek 'Karşı' tribüne oynama stratejisini bir kez daha gündeme getirdi.

 

Öyle ki Gezi olayları sonrası alelacele düzenlenen mitinglerde Başbakan, kaybettiği oylarını geri toplamaya çırpınırken seviyeyi daha aşağı çekerek mitinglerinde ÜçHilal bayraklar açtırma gafletine düştü.

Bu hamlenin akabinde akp içerisinde menfaatleri icabı bekleyen kemik yalayıcıların ve 'Öz'e özenen yeni yetmelerin 'Ülkücülük kimsenin tekelinde değil' tartışmaları başlatması hiç şaşırtıcı değil.

 

Ülkücülükleri Mart ayına kadar sürecek bu son derece zeki ve Ak'kıl'lı arkadaşların bu algı yönetimi deneyişleri bize göre son derece komik ve eğlenceli bir hal alıyor.

Aslında bizi referans alarak, bizleri yücelttiklerinin farkına varamayacak kadar gözleri dönmüş olan bu kişilerin bu uğraşları son derece manidar ve araştırılması gereken bir psikolojik harp taktiğidir.  

 

Hal böyle iken bu tartışmaların yıllardır hizmet ettiği amaç ve kişilerin kimler oldukları aşikardır.

Ama uğraşları beyhudedir.

Temcit pilavı gibi her seçim öncesi bunu milletimizin önüne getirmeleri ama amaçladıkları hedefe bir türlü ulaşamamaları ise son derece gülünçtür.

 

Ülkücülük; kelime manası itibariyle idealistlik manası taşır.

Yanlız kelime manası ile ele alınıp bu çerçevede bakıldığında Ülkücülük kelimesi her dünya görüşü ile ilgili kullanılabilecek bir terimdir.

Ancak Türkiye'de bu terim kavramlaşmıştır.

Ülkücülük Türk milletinin algısında Ülkü Ocaklı ve MHP'li olarak algılanır.

Yani adeta 'markalaşmıştır'.

Zihinlerde oluşan bu markanın patenti ise Ülkücülerin darbe dönemi yargılandıkları 'MHP ve Ülkücü Kuruluşlar' davasında resmen devlet tarafından da onaylanmıştır.

 

Toplumda diğer siyasi partilerin dışında sadece MHP mensuplarına, MHP'li ya da Ülkü Ocakları yerine Ülkücü denilmektedir.

Yani Ülkücülük kelimesinin oluşturduğu marka değeri ürünün dahi önüne geçmiştir.

Tıpkı 'Jenerik Markalar' gibi.

 

Çok bilindik bir ürün markasının zamanla o ürünün adının yerine geçmesi ve halk arasında ağız alışkanlığıyla o ürün adı yerine sürekli olarak bilindik markanın adının telâffuz edilmesi hem Türkiye'de hem de dünyada sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Örneğin bütün tıraş bıçaklarının, markaları farklı farklı olsalar da "jilet" olarak adlandırılmaları gibi. Oysa jilet aslında ik kez 1901'de ABD'de ortaya çıkmış tescilli bir tıraş bıcağı markasıdır (yazılışı: "Gilette")

 

Bu ve bunun gibi markalar rekabetin daha az yoğun olduğu dönemlerde pazara girdikleri ve bazıları da pazarda alanlarındaki ilk markalardan oldukları için ilk etapta önemli pazar payları elde ettiler.

Pazara ilk giren bu ürünlerin tescilli marka isimleri bir süre sonra bulundukları kategorideki ürünün adının yerine geçtiler, yani bu markalar 'pazarlama diliyle' artık birer “jenerik marka” haline geldiler

 

Söz konusu markalardan bazıları artık piyasadan silinmiş de olsalar, adını verdikleri ürünle özdeşleşen marka adları halâ kullanılmaya devam etmektedir.

Örneğin Türkiye'de "Blue Jean" yerine kullanılan "Kot" ismi aslında İzmir'de bu tür pantolonları üretmiş olan "Muhteşem Kot" adlı firmanın Kot Pantolonları’ndan gelmektedir.

Bu firma ve yine onun gibi bilinirlik oranları yüksek olan "Orkid" "Selpak" gibi markalar vardır.

"Hipo" ,"Shelltox", "Vim" vb gibi bir dönemin önemli markaları bugün piyasada olmasalar da adlarını verdikleri ürün grupları halâ onların adı ile anılmaktadır.

 

Sonuç olarak ;Bu marka değerleri öylesine kavramlaşmıştır ki toplum içinde ürünün genel adı olmuştur.

Yani bu markayı telafuz ettiğinde o ürünle özdeşleşmiştir.

Aynı markayı başka bir üründe kullandığınızda insan zihninde kabul görmeyeceği için pazarda dahi yer bulamaz.

 

Tüm bu anlattıklarımızın üzerine;

"Ülkücülük kimsenin tekelinde değil" diyen Ak'kıl'lılara soruyorum.

Orkid marka salça olsa alıp,yer misiniz?

Yemezler...

 

Can BESLEN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.