Odin'den Thor'a İnsanlığın ortak rüyası;Türklüğün şerefiyle şereflenmek

Türk’e tabi olmak, Türk’ten sayılmak ya da Türk olmak bütün bu anılan kavramlar Türklük karşıtlarının kısmen ya da tümden red ve inkarla yok saydığı sosyal, kültürel ve tarihsel bir gerçeklik.

Buna rağmen bütün milletlerin inatla savunduğu ortak rüyası ; Türklüğün şerefiyle şereflenmek. Tarihin karanlık dehlizlerini bilimin aydınlığıyla gün yüzüne çıkarmak için etno-tarihsel çalışmalarda bulunan bütün akademisyenler Türklük gerçeğiyle karşılaşmışlardır.

Bu gerçeği gölgelemek ya da yok saymak onlar açısından tarihe ve bilimsel realiteye ihanet sayılacaktır.

Prof.Dr.Fitiz Newmark’ın  ‘’ Tarihten Türkleri çıkardığınızda ortada tarih diye bir şey kalmaz. ‘’ hükmü bütün milletlerin atasını yani Türkleri işaret etmektedir.

Willhelm Radloff ‘tan , Laszlo Rasonyi’ye, Lev Nikolayeviç Gumilyo’dan, Anna Masala’ya, Sven Lagerbring’e, Anna Vladimirovna Dybo’dan, Annemaria von Gabin’e, Nikolai A. Baslakov’a kadar sayısız Türkolog bu eşsiz milletin dünyayı saran ve sarsacak olan gizli gücünü tespit ediyordu.

Macarlar’dan, Finler’e, Bulgarlar’dan, Koreliler’e, Romenler’den, İtalyanlar’a varıncaya kadar bir çok millet kendi sosyo-kültürel ve sosyo-tarihsel geçmişlerinde Türkler’e ait izlerle karşılaşmışlardır.

Etrüksler’den, Vikingler’e kadar etnik kökenlerinde Türklüğe ait genetik kodlarla buluşan bütün kavimler aynı okyanusa akan nehirler gibidir.

Anılan bütün bu milletler farklı nehirleri temsil ederken aktıkları o büyük okyanus ise şüphesiz ki Büyük Türk Medeniyetidir.

’ İSVEÇLİLER TÜRK KÖKENLİDİR. TANRIMIZ ODİN’DE TÜRKTÜR ’’

İsveç tarihinin kurucusu olan Prof. Sven Lagerbring, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin’in "Türkland"dan geldiği anlatılıyordu.

Prof. Lagerbring'e göre İsveç Tanrısı Odin, "Herwarar Masalı"nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi.

Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin'in Türkland'dan (Türk İli) İsveç'e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir.

Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

Vikinglerin Thor ve Odin isimli iki önemli tanrıları vardı. Her iki isim de türk kökenli isimlerdir. Thor adı TUR sözünden ve Odin adı da OT-İN (inen ateş) sözünden kaynaklanır.

Thor, yani Tur; yüksek makam, yuvarlak gök, türeme, töre ve Türk sözcüğünün de köküdür.

İsveç tarihçiliğinin babası Rektör Sven Lagerbring Odin ve Oğullarının Kuzey Avrupa'ya Türkçeyi getirdiğini de kaydediyor. Runik yazı adı verilen oyma yazılar da, Noveç’ten Orta Asya içlerine, Orhon Yazıtları’na kadar görülüyor. Norveç ve İsveç’te Runik harflerle yazılmış, fakat İsveççe ve Norveççe olarak okunamayan yazılar var.

Prof. Lagerbring İsveççe ve Türkçe gramer ve sözcük benzerliğini de ortaya koyuyor. Çok sayıda sözcüğün birbirlerine benzediğini belirterek iki yüzden fazla örnek veriyor. 

 

Odin ismine İskandinavya kadar Orta Asya Türklerinde de saygı duyulduğu bir gerçektir. Eski kaynaklar Öden Ata isimli kutsal bir Türk büyüğünün Eski Türk Yurdunda anıtları olduğu ve çok saygı duyulduğunu anlatır.

Ünlü komutan Timur batı seferine çıkmadan önce Öden Ata’nın kabrini ziyaret etmiş, dua ve dilekte bulunmuştur .

Ne mutlu erce, erkekçe, Türkçe yaşayanlara. Ne mutlu Türküm diyene.

    Tamer ABUŞOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.