NAMAZ KILMAYAN HAYVAN MIDIR? / Erol Çalı

"Namaz dinin direğidir, kim onu terkederse dinini yıkmıştır." (Acluni, Keşful Hafa, II/31)

Namaz, dinin esasıdır. Namaz, Mü’minin Mi’racıdır. Buna kimse itiraz edemez. Peki, direkler bir binayı ayakta tutamıyorsa, adına ne diyeceğiz? Her namazda Fatiha Suresi’ni okuyan bir Müslüman, “Alemlerin Rabb’i olan Allah’a hamdolsun” derken, “Yalnız sana kulluk ederiz…” derken, acaba Allah’ı nasıl tasavvur etmektedir? Alemlerin Rabb’i olan Allah, kendine iman etmeyen, inkar eden, hatta küfreden kullarının rızkını kesmeyip, onlara hayat hattı tanırken, Allah’a iman ettiğine inanan ve günde en az 40 defa Alemlerin Rabb’ine iman ettiğini itiraf eden bir Müslüman, neden kendi gibi inanmayan, kendi gibi düşünmeyen insanlara hayat hakkı tanımıyor? Efendimiz (sav), hayatı boyunca müşrikler dahil, hangi gayrimüslime dininden dolayı hakaret etmiştir? Her namazda şehadet cümlesi okurken, Efendimiz(sav)’in kulluğuna ve peygamberliğine şahitlik eden bir Müslüman, neden O (sav)’in hayatından ders almıyor? Kur’an; “…Gerçekten namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar…”(Ankebut-45) buyuruyor. Peki yüz kızartıcı suçlar neden dindar olduğunu söyleyenlerde oldukça fazla? Neden kılınan namaz kötülükten alıkoymuyor? Hayvanlar hayvanlıklarında kusur etmezken, insan neden hayvandan aşağı düşüyor? İşte namaz kılmayanı hayvan diye niteleyen cahilliğin profesörlerinin, üzerinde durması gereken konu, namaz kılmayanın hayvan olması değil, namaz kıldığı halde, hayvandan aşağı düşenlerin acınası halidir. Namaz, neden kılana bir şey katmıyor? Namaz neden Müslümanı emin insan yapmıyor? Namaz neden yalanı dolanı, hırsızlığı, arsızlığı, kul hakkı yemeyi, suçsuz yere insan öldürmeyi engellemiyor? Acaba kılınan namazda mı sorun var? Yoksa namazı kılanda mı? Hayvanlar, insanlar gibi namaz kılmaz, ama insanlar gibi de namazı, ibadetleri kullanarak da kimseyi aldatmaz. Kur’an, Dini nefsine alet edenlere “…İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar…” (A’raf-179) buyurur.

İslamiyet’in ciddi yara aldığı, gönüllerde sisli puslu olmaya başladığı günümüzde, zannımca salih amel, şahsi ibadetlerimizin ötesinde, İslam’ı hakettiği mevkiye getirmektir. Bu da İslam’ı sevdirerek olur. Din ruhsat verse dahi, zahiri hükümlere bakarak, asrımızla ters düşüp İslam’ı sevimsiz göstermeye hiçbir Müslümanın hakkı yoktur. Aksine büyük vebali vardır. İslam, şahsi egoların tatmin edildiği, aklına gelen her şeyi konuşacağın bir din değildir. İslam bugün yeryüzünün en yetim dinidir. Temsil edecek Müslüman sayısı maalesef oldukça azdır. Siyasi ve radikal akımlarla İslam temsil edilemez. Eğer bu yol faydalı olsaydı, Emevi ve Abbasiler hayırla anılırdı. Temsil rolünü kaybetmiş İslam dünyasının, kaybedeceği hiçbir şey kalmamıştır. İslam dünyası tefekkürü ve hikmeti katletmiş, mezara gömmüş, tekrar dirilmesin diye üzerine taşlar atmış, neyi neden öldürdüğünün farkına dahi varmadığından kendi cenazesine ağlamasını da bilmiyor. İslam, ruhsuz, haram ve helal cetvelinden ibaret bir din haline getirilmiştir. Yaşanan sancıların ana sebebi budur. Müslüman dünyanın temel problemi, Allah’a inandığı kadar, Ahiret’e ve hesap vermeye inanmıyor. Sevap işlerken Allah sadece kendisini görüyormuş gibi, günah işlerken de Allah yokmuş gibi davranıyor. Dini kriterler hayatını bağlamıyor, kültür ve ilimden mahrum, ahlak desen ne gezer. Dinsiz de olamıyor. Tek çare kalıyor, nefsine ağır gelen dini, başkasına yaşatarak vicdanını susturmak. Nefsini değil, başkalarını öldürerek cihad ediyor. Kainatta insan hariç her varlık görevini eksiksiz yapıyor. Namaz, kulluğunu tam yapan insanın, Allah’a tekmil vermesidir. Bütün varlıklar namazını tam kılıyor. “ Vay haline, âdet usûlü namaz kılanların!” (Maun, 4) ayeti, hayvanlar veya gayrimüslimler için değil, müslümanlar için nazil olmuştur.

Rabbim eda ettiğimiz ibadetlerin farkına varan, idrak eden kullarından eylesin…
Anahtar Kelimeler:
RamazanNamazErol çalı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.