MİLLET OLARAK MİSYONUMUZ / Erol Çalı

 Dünya gözüyle değil, gönül gözüyle kainatı ve hadiseleri bir kitap gibi okuyan, hislerini kelime kalıplarına döküp, cümleden heykellerle karşımıza diken, karanlık gibi zannettiğimiz aydınlık aleminden, aydınlık zannettiğimiz karanlık dünyamıza nurlar saçan merhum Cemil Meriç, millet olarak misyonumuza müdrik olmayı hatırlatmak için, halimizi ne güzel ifade eder.


“Kıtaları ipek bir kumaş gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar. Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları… İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, ‘Ben Avrupalıyım’ demeye başladı, ‘Asya bir cüzzamlılar diyarıdır.’ Avrupalı dostları, acıyarak baktılar ihtiyara, ve kulağına: ‘Hayır delikanlı' diye fısıldadılar, ‘sen bir az gelişmişsin’ Ve Hıristiyan Batı’nın göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını, bir “nişân-ı zîşân” gibi gururla benimsedi aydınlarımız”

Evet, asırlar var ki, ihtişamlı günlerden uzaklaşmış bir millet olarak, tekrar yükselişe geçmenin hülyalarını hecelemekteyiz. Dünya büyük doğum sancıları çekiyor. Her tarafta savaş tamtamları çalıyor. Mazlumların ahı arşı inletiyor. Hedef ve gayemiz, slogandan uzak, tarihimize ait şahsiyetler üzerinden kavgayı bırakıp, ruh kökümüzle barışıp, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, şanlı ecdadın açtığı nurani yolda, mazlum insanlık adına, hakların, hak sahiplerine iadesi için, kendi ruh dinamiklerimizi keşfedip, mazide ihraz ettiğimiz o muazzam makamlara tekrar gelebilmek olmalıdır. Belki imkansız gibi görünen bu yolda niyetimiz ne kadar büyükse o kadar büyüyeceğiz. Belki özlenen cennetlere kavuşmasak da, tarihe vefa adına bir not düşmüş oluruz. Biz her daim, mazlumların arşa çıkan imlemelerini dindirmek için, cihan hakimiyetlerine talip olmuş bir milletiz. Kırk elli çadırdan, kıtalara hakim olmuş bir milletin hususiyetleri ve onu tarihin en büyük devleti yapan sebepler üzerinde ciddi durulması gerekmektedir.

1300’de Karaca Hisar(Afyon)’ın alınması, Osman Gazi’nin aşiretten devlete geçerken, devletin temelini hak ve hukuk üzerine bina ettiği bir fetihtir. Karaca Hisar alınınca Pazar kurulur ve hutbe okunur. Pazarın vergisini Germiyenoğlu’ndan biri satın almak ister. Osman Gazi vergi nedir? diye sorar. Adam da ‘pazara mal getirenlerden ücret alınır’ der. Osman Gazi: ‘Senin bu pazara gelenlerde alacağın mı var ki para istersin?’ der. Adam: ‘Töredir hanım.’ Deyince, haksızlığa tahammülü olmayan Osman Gazi öfkelenir: ‘Bir kişinin kazandığı başkasının niye olsun? Ben başkasının malına ne koydum ki bana para versin? Bre kişi! Var git işine. Bu meseleyle sakın karşıma çıkma ki, sana zararım dokunmasın. Ey ahali! Pazarda malını satan güvenliği sağlayanlara ihsanda bulunsun. Malını satamayandan para alınmasın. Kim ki bu kanunu bozar, Allah da onun dinini ve dünyasını bozsun.”

Hedefsizseniz, hedef sizsiniz. Bir milleti büyüten, süper silahları veya orduları değil, inandığı davasının, idealinin büyük olması ve dayandığı noktayı çok iyi bilmesidir. Gücünü nerden aldığını bilmediğiniz bir insanla harp edemeyeceğiniz gibi, gücünü nerden aldığını çok iyi bilen birini de mağlup edemezsiniz. Müslüman Türk milleti, gücünü nereden aldığını çok iyi bilir.

Bağrında barındırdığı her kavmi tek millet haline getirmiş, ona Anadolu ruhu katmış bu mübarek milletin istinatgahı Allah’tır. Zilletle yaşamayı, izzetle ölmeye tercih eden bir millet olarak, ötekileştirmeyi bırakıp, medeniyete ve insanlığa ne katabilirizin derdinde olmalıyız.

Erol ÇALI
Anahtar Kelimeler:
Erol çalı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hadimi Akkaş 1 yıl önce

Üstadım son parağraf izzetle ölmeyi, zilletle yaşamaya tercih eden bir millet şeklinde olaca galiba . Selam ve DUA ile ...