MHP'de Son Sözü Delege Söyleyecek / Müjdat Öztürk
  MHP üst kurul delegelerinin olağanüstü kurultay talebini haklı buldu ve yapılması gerektiğine hükmetti.

Türkiye’nin dikkatini üzerine çeken MHP’de olağanüstü kurultay talebi ve devamında yaşanan karışıklıklar siyasi partilerimizdeki parti içi demokrasinin düzeyini gösterirken davaya bakan mahkeme üzerinde yaratılan spekülasyonlar başta siyasi partiler yasası olmak üzere siyasi partilerin tüzüklerinin, ilgili yasaların net, anlaşılır biçimde düzenlenmesi gerektiğini bizlere gösterdi.

Yeni anayasa yapımı esnasında siyasi partiler yasası da karışıklığa yol açmayacak biçimde gözden geçirilmeli ve partilerde parti içi demokrasiyi yaşatmaya elverişli hale getirilmeli.

Demokrasiyi yaşatacak olan siyasi partilerdir.

Buradan hareketle önce siyasi partiler işleyiş bakımından demokratik olmalıdır. Maalesef Türkiye’de lider odaklı siyaset anlayışının yerleşik olması siyasi partilerimizde parti içi demokrasinin gelişmesinin önünde engel olarak duruyor.

**                                                                               

Gönül isterdi ki MHP olağanüstü kurultay talebi sorununu mahkemelerde çözmesin ve kendi içinde halletsin. Ama MHP Genel Merkezinin takındığı olumsuz tavır MHP’yi ve muhalifleri mahkemeye sürükledi.

MHP artık olağanüstü kurultay sürecine girmiştir ve kurultayın yapılmama ihtimali ortadan kalkmıştır. Elbette MHP Genel Merkezinin itiraz hakkı vardır ve konuyu Yargıtaya taşıyacakları bellidir ama daha önce benzer davalar dikkate alındığında temyiz sürecinin beklenmesine gerek olmadığı ortadadır.

Siz bakmayın Genel Merkez semalarından yükselen bu kurultay yapılmayacak nidalarına.

Tabanından gelen sese kulak tıkayan her partinin yaşadığını yaşıyor MHP.

**

Peki, şimdi ne olacak?

Süreç nasıl işleyecek?

Mahkemenin belirlediği Çağrı Heyeti Yargıtay Cumhuriyet Savcılığından hazirun listesini alarak kurultay salonunu tutacak ve Çankaya İlçe Seçim Kuruluna başvuracak.

MHP Genel Merkezi de konuyu temyiz için Yargıtaya taşırken kurultayın iptali için Çankaya Seçim Kuruluna itiraz edecek.

Geçmişte CHP ve Saadet Partisinde de neredeyse birebir işleyen bu süreçte Yargıtay da kurultayın yapılması kararı almıştı MHP’de de benzer bir karar bekleniyor.

Dolayısıyla emsal kararlar dikkate alındığında olağanüstü kurultayın toplanması engellenemeyecek ve son sözü MHP üst kurul delegesi söyleyecek.

**

MHP Genel Merkezi olağanüstü kurultay taleplerine kulak vermek yerine en başından beri bu gelişmeleri MHP’ye operasyon olarak değerlendiriyor.

Aslında mevcut otoriteye başkaldırıları operasyon olarak değerlendirmek sadece MHP’ye mahsus bir siyaset hastalığı değil. Lider odaklı işleyişe sahip olan Türk siyasetinde bütün muhalif hareketler ihanetle, hainlikle, operasyonla suçlanıyor.

MHP’de de her bir adaya bir kılıf bulunmuş.

Özellikle son dönem de pek revaçta olan cemaat ile bağlantı kurma ve paralel darbe modasına MHP’de sarılmış gözüküyor. Yandaş yazarların endişe ederek izlediği ve bir gayretle MHP üzerine yazılar kaleme alarak yerli-milli iltifatları arasında bir algı oluşturma çabası gözlerden kaçmıyor.

Elbette MHP’de yaşanan gelişmeler bütün Türkiye’nin dikkatini çekiyor.

AKP karşısında alternatif arayışında olan kesimler MHP’de yaşananları memnuniyetle izlerken AKP yanlısı kesimler de duydukları endişeyi dışarıya yansıtıyorlar. Bu durum muhaliflerin bir kesimle irtibatlandırılmasına zemin açarken AKP yanlısı kesimlerin endişeli tavırları da AKP-MHP arasında işbirliği dedikodularına yol açıyor.

Her iki durum da kabul edilemez.

MHP’nin kendi içindeki arayışları cemaate- paralele bağlanamayacağı gibi MHP ile AKP arasında bir işbirliğinden söz etmek doğru olamaz.

Ama siyasetin kendine has mücadele biçimi var ve bazıları bu kirli yöntemlere başvurmaktan kaçınmıyor ne yazık ki.

Oysa ne MHP’ye operasyon var ne de AKP ile bir işbirliği.

Yaşanan çok açık;

Uzun süredir engellenemeyen heyecan ve güven kaybı, siyasal başarısızlıklar ve AKP’nin iktidarını pekiştirerek devletleşmesi MHP tabanını bir arayışa sürüklüyor. Keşke kurultayı var gücüyle engellemek yerine MHP önünü açabilse bugün varlığını sürdüren kadronun meşruiyetini sağlayan

 

Oysa kısa bir zaman önce Sayın Bahçeli’yi seçen delegenin bir kısmı yaşanan olumsuzluklar sebebiyle tüzükten doğan hakları gereğince olağanüstü kurultay yapılmasını ve tüzüğe sonradan yerleştirilen anti demokratik bir maddenin kaldırılmasını istiyor.

Bir yıl evvel kendisine destek veren 543 delegenin niçin bu noktaya geldiğini anlamak yerine bu talebi AKP ağzı ile MHP’ye operasyon olarak değerlendirmek ve savuşturmaya çalışmak ne yazık ki bir siyasi tükenmişlik göstergesidir. Ömrünü MHP’ye vakfeden insanların bugün niçin böyle davrandığını anlamaya çalışmak ve kurultay yaparak MHP'nin önünü açmak yerine dün omuz omuza çalıştığınız insanların her birini ayrı ayrı bir güç merkezine bağlamak hem üzücü hem de Ülkücü hukuku zedeleyen bir davranış.

**

Sonuç olarak mahkemenin aldığı kararla Milliyetçi Hareketin en üst karar organı olan kurultay toplanacak ve kurultay delegeleri Milliyetçi Hareketin geleceğini belirleyecek.

Burada bütün Genel Başkan adayları ortaya koydukları vizyon, kadro ve gelecek tasarımı ile delegenin hassas terazisinde tartılacak.

Neticede kim seçilirse seçilsin Milliyetçi Hareket değerlerinden uzaklaşmadan iktidar mücadelesine devam edecektir.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET DEMİR 5 yıl önce

hak verilmez alınır,bahçeliden mhp yi recebden ülkeyi kurtarana kadar mücadele etmeye karalıyız,bedel ödemeye alışkınız yine öderiz,hak yerini bulana kadar,hukuk işleyene,adalet tecelli edene kadar mücadele edeceyiz,büyük bedeller ödemeye hazırız,ülkücü irade neymiş unutanlara hatırlatacağız,mesele koltuk meselesi değil memleket meselesi receble bahçeli teferruat bile olamaz

Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

abd operasyonun ve yerli maşalarının misyonu, vizyonu olmaz. size tavsiyem ülkücü imanınızı” gözden geçirmeniz.

Misafir Avatar
hadi oradan 5 yıl önce @neval kavcar

sen kim ülkücülük kim ? bir kere tövbe haşa ülkücü iman diye bir tabir ülkücünün literatüründe lügatında olmaz o naıl bir tabir ? iman sadece Allah a olur ülkücü ahlak ve ülkücü duruş vardır da onu da senin gibi beslemeler bilmez abd nin ve yerli maşalarının oyuncağı olan bahçeli ve maalesef sayesinde mhp olmuştur ülkücüleri kandıramazsınız boşuna çırpınmayın ne yapoarsanız yapın defolup gideceksiniz hiç bir güç sizi işgal ettiğiniz yerde tutamayacak !!!

Beğenmedim! (2)
Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

ülkücü iman demek davasına sonuna kadar sadakatle bağlı olmaktır. idam sehpasında bile "davam" diyebilmektir.

Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

mhp, delegeden ibaret değildir.
ayrıca imza veren 500 delegenin bir kısmını tehdit altında olduğu iddiasını araştırıyorum. kurultayda bahçeli'ye atacaklarını ifade ediyorlar. pis kokular yani