Memlekette Ahlak Yanıyor-Kağan Dalkılıç

 Aladağ faciası yüreklerimizi dağladı, küçücük yavrucaklar kor ateşlerde yandı, peki yanan yurt bir tarikat-cemaat yurduydu buna ne diyeceğiz, tarikatlar cemaatler hala öğrenci devşiriyor, üstelik denetimsiz, ihmaller zinciri kol geziyor, insan hayatı hiçe sayılıyor ama namaz kıldırdık ya kurtulur muyuz beyim?

Ben söyleyeyim; klasik fıkha danışırsanız, caizin karnı geniştir,şehadete kavuşan çocukları cehennemlik, yanmasına gafletle sebep olan cemaat müridlerini cennetlik yapabilir, şaşırmayın…

 
Bu devlet yurt sorununu çözemeyecek acizlikte mi ? Öğrencilerimizi ve eğitim sistemini cemaatlerle yeterince hırpalamadık mı, ne zaman ders alacağız?

Cemaat ve tarikatlar acilen eğitim sisteminden el çektirilmelidir, sivil toplumda ne yaparlarsa yapsınlar ama devlet artık devletliğini bilmelidir

 

Memlekette ahlak yanıyor, Halep yanmış, Aladağ yanmış çok mu beyim ?

İslam’ın onda dokuzu güzel ahlaktır, buyuruyor Nebi, hangi dinden bahsediyoruz ?

Unutma ahlak yoksa din yoktur !!!

Bugün, din ile ahlak arası mesafe giderek açılıyor, hatta aralarında bir illiyet bağı kalmadı desek pek hata yapmayız…

İslam ile Müslüman artık zıt saflarda, ayrı demiyorum bakın karşı saflarda çarpışıyor…

İslam ahlaktır, Müslümanlarsa bugün akıl ahlak ve adaletle savaşır pozisyonda bulunuyor.

Neden ?

Dinin hemen bütün ibadetlerini yerine getiren bir cemaatte tarikatta nasıl oluyor da felaket yaşanıyor diyor ipdidai zihinler biliyorum.

Bu durum; dünyayı uhra kafasıyla okuma alışkanlığıdır, kanımca Müslümanların en büyük problemi budur, rasyonelleşememe, sekülerleşememe ve dolayısıyla standart bir sosyal ileri yaşam kriteri geliştirememe durumudur.

Akıl ahlak ve adalet zincirini takip ederseniz,  sonucu rasyonelleşme ve milli seküler bir topluma, dolayısıyla evrensel standartlarda insan haklarına çıkar…

Bunu yapacak bir birey toplum ilişkisi yahut  sosyal siyaset anlayışı var mı,var da bizim mi haberimiz yok ?

 

Halep yanıyor ışid iki askerimizi rehin aldı, Türkmenler sessizce katlediliyor,Fırat kalkanı operasyonu el bab ve münbic için çıkmaza girdi, Halep’e ilerleyemiyor.

Ekonomi dar boğazda, yeni reform paketleri gerekiyor, üretim negatiflerde seyrediyor, her gün bir afet ile uyanıyoruz, aladağ yanıyor yüreğimiz sızlıyor, milletçe bu cenderelerin üstesinden geliriz gelmesine de bu millet refahı hiç hak etmiyor mu ?

Refah ne demek ?

Madden kalkınmış, sanayileşmiş bir toplum demek, sanayileşen toplumlar kültürel bir modernleşme sürecini sağlıklı atlatabilir. Milli sanayimiz marka değer olarak ürettiğimiz bir ürün yok, pekala eğitimimiz ne halde, böyle bir toplum ve devlet sağlıklı bir dünyevileşme yaşayabilir mi?

Avrupa’dan çıkalım, Şangay’a girelim, Şangaydan çıkalım Türk birliğini kuralım kurmasına da, madden ve manen evrensel standartlarca bir medeniyet sunabilecek miyiz asıl sorun bu, dünyaya örnek olabilecek miyiz?

Giderek insan olma niteliğimiz dünyadan kopuyor, çarpık ve eksik modernleşmeyle yüzyıl boyunca ancak buraya kadar gelebildik; bundan sonra milli seküler ve milli rasyonel hamleler yapmak mecburiyetindeyiz…

Yüzyılın en kritik virajı dönülüyor, dünya kana susamış çakallar gibi bekliyor, terazi adalet dağıtacak bir millet arıyor, bizde durum ne, buna namzet miyiz ?

Kendini muhafazakar olarak tanımlayanların sayısı anketlerde artıyor, üstelik ibadet etme oranı da katbekat yüksek, on yıl öncesine göre tam bir çıkmaz sokaktayız ahlak ve evrensel etik değerlerimizse giderek düşüyor. İbadet artıyor ama akıl ahlak adalet terazisi çöküyor.

Muhafazakar modernist hesaplaşması onbeş  temmuzla artık tarihe gömüldü, milli mutabakat hali milli kalkınma ve milli eğitime yani milli modernleşmeye evrilmek zorunda, aksi taktirde virajı alamayabiliriz.

Yanan biziz, ihmallerle yakan da biziz, yardım uhradan gelmeyecek, biz kendi kendimizi düzeltmedikçe Allah bizi düzeltmeyecek, bunu bilelim…

Halep’e , Aladağ’a ve tüm memleketimize başsağlığı diliyorum, bir kardeşimin sözüyle ; ‘Mesih beklemiyoruz , vefalı Türk yeter bize’ diyor;

Vefa: Akıllı ahlaklı adaletli ve kalkınmış Türk…

KAĞAN DALKILIÇ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.