Korkmayın Acımayacak-Av.Yunus Koçal

2007 yılındaki genel seçimler öncesinde,  Cumhuriyet gazetesinin meşhur reklamları kamuoyunun gündemine oturmuştu. Reklamlarda özetle ‘’tehlikenin farkındamısınız’’ ? deniyordu.Söz konusu reklamlarda kullanılan argümanlar ve söylem, tipik ‘’ muhafazakar Kemalist’’  ve laikçi söylemin izlerini taşıyordu.

Korku siyasetinin millette karşılık bulmayacağını kavrayamamış zihinlerin ürünü olan bu reklamlar, ve reklamlarla birlikte gelişen söylem, AKP nin eline kuvvetli bir koz verdi. Artık seçim meydanlarında      ‘’ bunlar laiklik elden gidiyor feryatlarıyla, millete korku salarak ,bu korkudan nemalanmak istiyorlar.’’  diye avazı çıktığı kadar bağırabilecekti başbakan.

Zira karşı tarafın hiçbir çözüm önerisi yada ülke sorunlarına ilişkin tek bir projesi dahi yokken, elinden yalnızca milleti korkutmak geliyor diye düşünmek işten bile değildi.

Sonraki süreçte özellikle 2009 ve 2010 yıllarında terör olaylarında meydana gelen artış, terörün dağdaki ve şehirdeki piyonlarının aymazlığı , küstahlığı , MHP nin teröre yaptığı vurguyu haklı olarak arttırmasına sebep oldu. Bu dönemde Şehit cenazelerinin dağladığı yüreklerden kopan feryatlar, teröre ve teröriste verilen primlere tahammülü kalmayan ülkücü camianın haykırışı karşısında zor duruma düşen iktidar, daha önce laikçi ve muhafazakar Kemalist çevrelerinin çıkışları karşısında ‘’korku siyaseti’’ yaptıkları iddiasıyla durumu kurtardığını hatırlayıp, bu defada aynı oyunu Milliyetçi ve Ülkücü Camiaya karşı oynamayı denedi.

AKP, milliyetçi camianın Bölünme ve terör korkusundan medet umduğunu vurgulamaya başlayıp, milleti  bu korku senaryosuna inandırarak, MHP nin elindeki kuvvetli bir söylemi değersizleştirmeye çalışırken, bir yandan da, terör karşısında millette var olan öfkeyi azaltmaya ,sözde barış ve kardeşlik türküleriyle 2011 seçimleri sonrasında uygulamaya koyacağı senaryoları rahatlıkla oynatabileceği,  MHP siz bir meclisin hayalini kurmaya başlamıştı.

Milliyetçi camianın , soluğu ülkenin ensesinde hissedilen tehlikeyi, yeni ve anlaşılabilir bir söylemle ifade edememesi, AKP nin kendisine toz kondurmayan ve cambaza baktıran politikası , milletin ağzına zaman zaman çalınan içine milliyetçi cümleler yedirilmiş birkaç parmak  balın etkisiyle, daha önce laik çevrelerin korku siyaseti yaptığına inandırılan halkın, MHP nin de benzer bir korku siyasetine başvurduğuna kısmen de olsa inandırılmasını sağladı.Bu politika Akp ye referandum oylamasında ciddi oranda ‘’evet’’  ler olarak  geri döndü.

Ülkede olup bitenleri  ‘’kendi gözleriyle’’ görüp ‘’kendi akıllarının’’ süzgecinden geçirmeyi bilen milliyetçi camia ise    AKP nin oluşturmaya çalıştığı bu korku paranoyasının ne denli büyük bir oyun olduğu en başından beri biliyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde terörist başı Öcalan, bazı isimler sayarak bunların sözde Demokratik Toplum Kongresi bünyesinde çaba göstermesi gerektiğini söyledi.Bunlardan biriside Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip ENSAROĞLU.

Geçenlerde  bir televizyon kanalında konuktu Ensarioğlu . Ensarioğlu ailesi Diyarbakır ın büyük , sözü geçen ailelerindendir. Neredeyse her dönem mecliste milletvekili ile temsil edilirler.Bölge siyasetinin belirlenmesinde söz sahibi olduklarını biliyoruz.

O programda Ensarioğlu , AKP nin seçimler öncesinde Terör ve kürt meselelerine ilişkin bir adım atıp atmayacağının sorulması üzerine özetle Seçimle öncesinde AKP nin Terörle ve Kürt meselesiyle ilgili adımları siyasi kaygılarla atamayacağını, yapılacak yasal ve anayasal düzenlemelerin ancak seçimlerden sonra gerçekleştirilebileceğini dile getiriyordu.Ensarioğlu nun sözlerinden, AKP nin seçilerden sonra bu konularda ‘’ ciddi’’ adımlar atacağını tahmin ettiğini anlaşılıyordu.

Başbakan muhtemelen seçim öncesi yine Diyarbakır a gidecek, meydanlarda yine Kürtçe başlayacak konuşmasına ve yine Kürtçe birkaç cümle edecek. Verilecek sözleriyse tahmin etmek zor değil.

Ensarioğlu nun , AKP nin atacağı ‘’ciddi’’ adımlardan yalnızca bunları kast etmediğini  anlamamız ise çok gecikmedi. Tüsiad başkanı Boyner ve Kocası Cem Bey, ‘’ ciddi ‘’ adımların ipuçlarını verdiler bize.  ‘’ yepyeni bir anayasa’’.İçinde Türklüğün olmadığı, değişemez maddelerin olmadığı, alabildiine ‘’Hür…’’ alabildiğine ‘’Özgür….’’ Alabildiğine bölen ülkeyi, parçalayan.. ama ’’ yepyeni bir anayasa’’

Şimdi sormak lazım asıl sayın başbakana ; biz mi başımıza geleceklerden , milletimizin başına örülecek çoraplardan korkuyormuşuz, yoksa siz mi sayın başbakan, gizli ajandalarınızdaki, gizli niyetlerin açık edilmesinden , millete anlatılmasından.

Şu korku siyaseti meselesine bir de buradan bakmak lazım . Korku siyasetinden kim prim yapmaya çalışıyormuş acaba. Milleti başına gelecekler için uyaranlar mı, yoksa korku siyaseti yapıyorlar diye bağırıp, adeta  Korkma acımayacak diyenler mi.?

Yunus Koçal 11.04.2011


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.