İffet abidesi bir ana ve abla;M.Akşener

 

Sosyal ve  siyasal hayatın içerisinde farklı ve çetin mücadeleler olabilir. Bu mücadeleler içerisinde manipülasyonlara, dezenformasyon haberlere rastlamak mümkündür ancak hiç bu kadar çirkin, aşağılık ve çukur bir ifadeye, iftiraya rastlanmamıştır.

Bu tür çirkin bir saldırı sadece bir kadın siyasetçi yada bir rakip saldırısı değildir..

Toplumlar sembol isimleri ve rol modelleri ile nesillere örnek olur ve onlara hedefler gösterir.

Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçme çabalarımız, demokrasimizdeki aksaklıklar, kadın cinayetleri, kadının sosyal ve politik hayatta sürekli geri planda kalışı, baskılanması bir türlü doğru ve anlamalı çözüm üretilmesinde zorlaştırmıştır.

Bu konuda ki çözümler ya çok erkek egemen kalmış ya da aşırı femen duygulara ve gruplara maniple ettirilmiştir.

Özellikle tarihinde çok çetin mücadeleler, savaşlar , göçler yasamış bir toplumda  her an savaş olacak yada her zaman bilinç altında bir zorlukla karşılaşılacak korkusu Türk milletini erkek egemen bir toplum yapısına götürmüştür. İşte bu  tür derin travmalar yasamış bir toplumda nasıl demokrasi birden bire yol alamıyorsa kadının toplumdaki yeri ve konumu konusunda da aynı sorun yaşanmaktadır.

Eğitimli kadınların da bir çoğunun şiddet mağduru olduğu yada eğitimli erkeklerinde bu konuda istatistiklere girdiği düşünüldüğünde bunu  toplumsal ve tarihsel kodlarımızdaki travmalarda aramamız gerekmektedir. Bilinç altında yasadığı tarihsel travma güncel hayatta karsılaştığı sorunlarda doğrudan baskın erkeği öne çıkarmakta ve bu kadına şiddet olarak geri dönmektedir.

Bunu bir takım kanunlar , yasalar, pozitif ayrımcılığın olumlu yönde artmasının yanında rol model kadınların daha çok sosyal , siyasal ve ekonomik hayatın içinde olmasıyla aşılacaktır.

Ve Meral Aksener tam da bu noktada her kesimden Türk kadınına  ve Türk kızlarına  rol model olmuştur.

Çünkü o erkek egemen mecliste ve siyasette bir kadının cinsiyetleri asacak derecede mertçe durusudur. O evinde bir hanım, bir  anadır.

O sosyal hayatın ve siyaset dünyasının içinde ki karizmasına rağmen evde bir anne ve çok saygılı bir eştir..

O güzelliğine , zarafetine rağmen kadınca değil, erkekçe anılmış , güler yüzlü ,sevimli bir abla şefkatinde  olmasına rağmen insanda  saygı duymayı hissettiren bir durusu vardır.

O Türk kadınının güler yüzlü ama şımarık olmayan

Dindar ama istismar etmeyen,

Donanımlı bilgili, kültürlü ama tevazuyu elden bırakmayan

Sert, cesur ama merhametli yüzüdür.

İftira bir yenilişin, kaybedişin, savası kaybedenlerin başvurduğu çirkin bir yöntemdir…

Deniz bitti , kara göründü ki sosyal ve siyasal etkisi kimin güçlüyse ona saldırmaya başladılar..

Hukuksuzluğun, adaletsizliğin, ötekileştiren dilin, nefret saçan yöneticilerin artık siyaseten sonu gelmiştir.

Meral Aksener sizlerin şeref ve haysiyet yoksunu iftiralarınızla yıkılmayacak kadar bu toplumda güçlü bir fenomendir. Bu sadece kadınlarımızın , kızlarımızın değil bütün Türk milletinin sağcısı, solcusu, ülkücüsü, dindar, muhafazakarı her kesimde sevgi duyulan , sözüne karakterine, ahlakına kefil olunan bir anadır, abladır bir rol modeldir. Yani Meral Akşener’e gelen kötü  söz ve iftira Türk anasına ve  Türk kızlarının rol modeline edilmiştir.

Bu konuda hakkını helal etmesini isteyerek bir anekdotumuzu aktarmak isterim..

Kendisine ablacım neden seni sevenler çok çabuk sanki ailesinden birisi yada kendi ablası anası gibi ve gayet samimi bir duyguyla seviyor yada seviyoruz dediğimde , İsmail anana bak ben onun azıcık okumuş haliyim demişti.. gerçekten de baktığımda bu fotoğraf evimize ve evlerimize uzak değildi.. o köy görmüş , ana olmuş, iyi bir eş olmuş, gün gelmiş 28 Şubatı dimdik durarak atlatmış, başörtülü kızların ablası olmuş ve sosyal hayatın her kesiminde  şefkatli ve merhametli bir abla olmuştur.

Gerçekten anamıza ve analarımıza baktığımızda muhakkak bir özdeşlik kurabileceğimiz, ablamıza baktığımızda yine ondan bir parça görebileceğimiz bir  ana ve abla..

Meral Akşener’e uzanan çirkin ifadeler, iftiralar ithamlar Ülkücü hareketin ve Ülkücülerin Ablasına edilmiştir.

Bunun dinimizde ki karşılığı 80 değnekmiş. Bu münafık 80 değneğe dayanır mı orasını bilmem ancak her hangi bir ortamda  denk gelirse “anama” birisi bu sözü ettiğinde ne tepki verirsem farklı olmayacağını bilmesini isterim.

                                                                                                                                   İsmail Oskay


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.