Gökçenler İyilik Hareketi:Nerede Bir Türk varsa orayı yürekten seveceksin

Gazete2023: Önce sizi tanıyalım ve soralım Gökçenler İyilik Hareketi nasıl doğdu?

Ayşe Nur Karaoğlu: Birkaç haftadir kafamda dönüp duran “bir şey yapılmalı, bir şeyler değişmeli” fikrinden kendimi alamıyordum. Hilal (Göksuyu) ile her telefon görüşmemde “göreceksin olucak bir şeyler ve o Burcu (Sarsu) ile görüştüğümüz gün şekillenicek..” diyordum. Allah, bu hareketi başlatan ve bu derneği kuran yedi kişinin de kalbine kondurduğu o hissiyatı; dillendirmeyi bana nasip etti. Gökçenler hareketimizin başlaması yaklaşık üç buluşma ile oldu. Evet, sadece üç buluşma.. Gökçenler İyilik Hareketi Derneği'ni kurmamıza sebep tam manasıyla bir 'Eksiklik' olduğunu düşündüğümüzden hep birlikte bu eksikliği gidermeyi 'Ülkü' bildik kendimize.. Peki nedir bu Ülkü..? Bir insan nasıl ki ailesinden birine zarar gelse yahut darda olduğunu görse ona üzülür, acısını paylaşır ve yardım etmek için elinden geleni yapar ise bizde "Gökçenler" olarak aile tanımını genişlettik. Türkiye'deki, sonra Dünya'daki Türkler'i kendi ailemizden bildiğimizden herkese bunu anlatmaya karar verdik. Bir ailenin gurbetteki yakınını unutmaması gibi bir millet de başka devletlerin hakimiyeti altında yaşayan kardeşlerini öylece unutamaz. Bu nedenle "Nerede Bir Türk Varsa Orayı Yürekten Seveceksin" sözünden yola çıkarak dahası “Müslüman kardeşlerimizi” de düşünmek, onların acı ve sevinçlerine ortak olmak, iyiliklerini istemek, bu uğurda çalışmak Gökçenlerin vasifesidir..”

 

Gazete2023: Sadece 3 buluşmanın yettiği bu İyilik Hareketi Derneğinin siz kurucularını ateşleyen nedir?

 

Ayşe Nur Karaoğlu:Hepimiz kendi kendimize o kadar bıkmışız ki herşeyin lafta kalmasından, hiçbir “hareket” olmamasından. “Birşeyler yapılmalı !” diye herkes kendini yiyormuş, birbirinden habersiz.. Bu yüzden adımlar çok hızlı atıldı, herşey çok hızlı ilerledi.

 

Gazete2023: Hareketsizlikten şikayet ettiğiniz bu süreçte ilk kimlerle bir araya geldiniz?

Ayşe Nur Karaoğlu:İlk buluşmamız Burcu Sarsu ve Hilal Göksuyu ile oldu. O gün bunun adını koyduk ve “yardım derneği” kurmak fikri çıktı ortaya. Sonra en güvendiklerimizi, en yakınımızdakileri düşündük ve ilk aklımıza gelen isimler; Elif Akdağ, Kübra Kaplan ve Figen Cebeci oldu.

 

Gazete2023: Bunca insanı Gökçenler İyilik Hareketi adı altında birleştiren buluşturan nedir?

 

Ayşe Nur Karaoğlu: Hepimiz başka karakterdeydik, hepimiz aslında farklı şeylerden hoşlanıyorduk. Bizi birleştiren başka birşeydi.. Acımız birdi.. Hepimiz Kerkük için ağlıyor, Doğu Türkistan’ı duyunca içimiz titriyordu. Balkanlar’a, Anadolu’ya ve gücümüzün ulaştığı tüm Türk ellerine yardım edebilmek fikri bizi aynı çatı altında topladı.

 

Gazete2023:  Pekala Derneği kurma kararını aldıktan sonra ne oldu, ne yaptınız?

 

Ayşe Nur Karaoğlu: Başlarda nasıl olucak bilemiyorduk. Ama niyetler temizdi bunun için korkmadan ilerledik. Bi anda facebook üzerinde sayfa açtık. Ne olduğunu bilmeden ve öğrenmeden insanlar tepki göstermeye başladılar. Açık söylemeliyiz; korktuk. Tertemiz giriştiğimiz bu yol başladığı gün biticek diye, o ihtiyaç sahiplerine ulaşamayacağız diye, korktuk. Kalbimizi kıranlara aldırmadan biz kendimizi anlattık. Anlaşıldığında çok güzel karşılandı fikrimiz.

 

Gazete2023:İlk yardım kampanyanızdan bahsedelim. İlk organizasyonunuzu anlatırmısınız bize.

 

Ayşe Nur Karaoğlu:Adımızı duyurur duyurmaz ilk yardım kampanyamızı planladık. Hatay/Reyhanlı’da patlayan bomba güncel medyadan ve insanların hafızasından silinmişti. Bunun uzerine “biz unutmadık!” diyerek, Reyhanlı’ya ramazan kumanyası projesı hazırladık. Yardım etmek isteyen o kadar çoktu ki, oraya gönderdiğimiz kumanyalardan artan yardım paralarıyla İstanbul’da da bi çok aileye kumanya dağıtımı yaptık. Hatay’ a birebir biz gittik. Gittiğimizde gördükki; son güne kadar geldiğinizde yardımcı olacağiz diyen makam mevki sahibi bi çok insan bizi yüz üstü bırakmış, hatta bununla kalmamış türlü oyunlarla bizi yolumuzdan etmeye çalışmıştı. Kumanyalarla bilmediğimiz bir yerde yapayalnız kalmıştık. Buradan artık dönüşü yoktu. Kimseye güvenmeden doğrudan Reyhanlı’da patlamanın olduğu köylere girdik. Halkın Suriye’li sığınmacılara karşı ne kadar bilinçlendiğini gördük. Her evde Türk bayrakları asılmıştı. Yardım için geldiğimizde halk bize “Suriye’lilere yardım için mi geldiniz?” diye sordu. Ünlü yardım derneklerinin orada sadece onlara yardımda bulunup Türk ailelerine hiçbir yardım yapmadıklarını öğrendik.. Bize “bir isteğiniz var mı ?” diye sorduklarında “buraları sahipsiz bırakmayın, esas sahipleri sizsiniz!” dedik. Bize her evde verilen cevap; ”Merak etmeyin, buralar bizim. Bizler Türk topraklarını kimseye vericek değiliz!” oldu. Çok samimi, çok içten ve tüm süslerden, reklamlardan uzak bir yardım gerçekleştirdik.

 

Gazete2023: Bundan sonra neler yapacaksınız?

 

Şu anda aramıza katılmak isteyenler, Türkiye’nin ve Dünya’nın çok çeşitli yerlerinden şube isteyenler, burda da biz yapalım diyenler, takdir edenler çığ gibi büyüyor. Bu yola girdiğimiz ilk günden beri gördükki iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız karşınızda hep birileri duruyor. Hep birileri engeller çıkarıyor. Ancak siz inanmışsanız, niyetiniz ve kalpleriniz temizse karşısında duramayacağınız insan, aşamayacağınız engel yok.. Biz bu inanmışlıkla ve birbirimize olan güvenimiz ile bu yolda devam etmeye, çok daha büyük projelere imza atmaya kararlıyız.

Röportaj Ömer Faruk Saral

Gazete2023.com

Detaylı bilgi için;
0543 846 87 84

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.