Gaziantep Saldırısı Suriye'den bağımsız değil
 Güvenlik ve strateji uzmanı Nihat Ali Özcan’a göre saldırının faili IŞİD. TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Uzmanı Özcan, saldırının nedenini Suriye’de yaşananlarla ilişkili görüyor:

 “Suriye’de DAİŞ ile PKK arasındaki savaşın yansımalarının Türkiye’ye olan boyutu bu. Daha önce Kobani’de yaşanan çatışmalar sonrası DAİŞ Türkiye’de Ankara, Suruç gibi yerlerde PKK ya da HDP sempatizanı insanlara saldırdırarak bir tür cezalandırıcı eylem tarzları izlemişti. Şimdi PYD Menbiç’te ilerliyor. DAİŞ de ulaşabildiği yerlerdeki PKK’nın ya da dahil olduğu hedeflere saldırıyor. Bu saldırıda sivillerin olması da IŞİD için önemli değil. IŞİD’in böyle bir ayrımı yok. Ulaşabildiği hedeflere saldırıyor.”


 Özcan’ın, saldırının neden Gaziantep’te gerçekleştiğine dair görüşü ise şöyle:


 “Jeopolitik olarak Suriye’ye yakın, ayrıca mültecilerden dolayı sosyal dokusunda da büyük değişiklik var. Sınırda olduğu için çok şeye ulaşmak daha kolay. Patlayıcılardan bir çok tekniğe kadar… Orada yapabildiği için orada yaptı. Başka yerde yapabilseydi başka yer olacaktı.”
 “Darbe girişimi sonrası güvenlik sisteminde oluşan açıktan faydalanıyorlar”


 Özcan, IŞİD’in de, PKK’nın da Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından oluşan güvenlik açığını kullandığını söylüyor:


 “Devlet, FETÖ ile uğraşırken güvenlik sisteminde açık olmuşsa onu kullanıyor. Darbe girişiminin ardından sistemde ciddi arızalar oluştu. PKK da, IŞİD de bu açıkları kollayarak fırsatları değerlendiriyor. Hepsinin kendi ajandaları var ve o ajandalara göre koşulları da kendilerine göre değerlendirip eylem yapıyorlar. Güneydoğu’da, koşullar PKK için bir anlam ifade ediyor. Bu tür terör örgütlerinin siyasi sorunlar karşısında centilmence davranması düşünülemez.”


 “Saldırganlar IŞİD’ci ama yönlendirenler farklı”


 IŞİD konusunda uzman isimlerden,  Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Serhat Erkmen de saldırının IŞİD’ın denklemine mükemmel derecede oturduğunu söylüyor. Ama yönlendirenler konusunda farklı adresleri işret ediyor:


“Saldırı, IŞİD’in genel saldırı denklemine mükemmel derecede oturuyor. 17 Ağustos 2016’da Çobanbey’in IŞİD’den temizlenmesi ile başlayan süreç, arkasından Türkiye ile IŞİD arasında tekrar karşılıklı çatışmaları beraberinde getirdi. Sınıra havan mermisi düşmesi, Türkiye’nin IŞİD mevzilerini bombalanması, Türkiye destekli muhaliflerin Cerablus’a doğru ilerlemesi gibi. 17 Ağustos’tan itibaren aynı geçtiğimiz aylarda yaşanan ve sonunda bombalı saldırıları beraberinde getiren bir süreç yaşanmaya başlanmıştı. Dolayısıyla sürece bakıldığında Nisan’da, Ocak’ta, Şubat’ta IŞİD’in saldırdığı dönemlerdeki şeylerin tekrarlandığını görüyoruz. Ama bu sefer şöyle bir farklılık var. Ben bu saldırının IŞİD tarafından merkezi bir planlamayla gerçekleştirildiğini düşünmüyorum.


 Çünkü Suriye’deki gelişmelere bakılacak olursa şu anda tam olarak bizimle çatışmak istemeyecekleri bir dönemdeler. Türkiye’nin özellikle PKK’yı daha büyük bir tehdit olarak algıladığı bir dönemde, kendisi de PKK ile YPG ile çatışan bir IŞİD’in Türkiye’yi daha fazla kışkırtmak isteyeceğini düşünmüyorum. Saldırganlar IŞİD’ci olabilirler, doğrudur. IŞİD içindeki bir hücreden yönlendirilmiş olabilir, doğrudur. Ama ben bu sefer bu saldırının failleri IŞİD’ci olsa bile yönlendirenlerinin IŞİD merkezi planlaması olduğunu düşünmüyorum. Yani IŞİD tarafından bilinçli, planlı bir saldırı olduğunu düşünmüyorum. Bunu özellikle Türkiye’yi Suriye’de köşeye sıkıştırmak isteyen bölgedeki rakiplerinin yaptığını düşünüyorum. Bilinçli olarak toplumda karmaşa yaratmayı hedefleyen bir eylem bu. YPG’nin Menbiç’e girmesini sağlayan ve Türkiye’nin Suriye’de ilerlemesini engelleyen, engellemek isteyen kimse, bu işin arkasında odur.“


“Darbenin girişimini destekleyen dış güçlerle fark yok”


Serhat Erkmen, hedefin Gaziantep olmasını ise “kolay hedef, yumuşak hedef” olarak değerlendiriyor:


“Örgütler aynı zamanda toplumsal hasassiyetlerle oynamak istediklerinde böyle saldırılar yapıyorlar.

Saldırı, bunun yanında darbe girişiminin yaratmış olduğu güvenlik zaafiyeti mi, yoksa darbe girişmine destek mi? Bunu şöyle açıklayabiliriz: Darbe girişimini destekleyen dış güçler ile bu saldırıyı yapanlar arasında çok fark yok."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.