Filistin halkı mazlumdur peki Filistin devleti ?Şeref Gül

Filistin halkı mazlumdur. İsrail'in zulmü altında inim inim inletilmektedir.

Sanırım buna vicdan sahibi hiç kimsenin bir iltirazı olamaz; ancak benim açımdan meselenin bir de söyle bir boyutu var: Uluslararası arenada ülkelerin dostluklarından ziyade menfaatleri ön plandadır. Bu anlamda olaya yaklaşırsak, Filistin halkını tenzih ederek devletinin kesinlikle müslüman Türk milletine karşı tarihsel bir husumeti olduğu kesindir. Şerif Hüseyin tarafından 1916 yılında İngiliz desteği ile Osmanlıya karşı baslatılan isyan neticesinde Filistin bizden koparak bagımsızlığına kavusmustur.

Ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru, Avrupa’daki Yahudilere karşı zulüm, Siyonist hareketi doğurdu ve antik krallıkların bulunduğu, Filistin olarak adlandırılan bölgede Yahudilere ait bir anavatan kurulmasına yönelik uluslararası destek arttı. Suriye’nin İngilizler tarafından fethedilmesinden sonra, Birinci Dünya Savaşını takip eden Balfour Deklarasyonu ve  Filistin mandasının kurulmasıyla birlikte, Aliyah (İsrail topraklarına diaspora Yahudilerinin geri dönmesi) arttı ve bu da Arap ve Yahudi milliyetçiliğinin çakışmasından dolayı Arap-Yahudi gerginliğinin artmasına sebep oldu.

1948 yılında İsrail Bağımsızlığının ilan edilmesiyle, Avrupa ve Müslüman ülkelerden birçok sayıda Yahudi İsrail’e göç etti ve birçok Arap da İsrail’den göç etti. Sonuc olarak kısa Fılıstın tarıhıne yuzeysel baktığımızda Osmanlıya karşı İngiliz desteğiyle başlatılan bir isyan ve isyanın ağır bedeli olarak karşılaştığımız bugunkü manzaralar Türk milleti olarak yine de mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzdan kimsenin zerre şüphesi olmamalıdır.

Peki Filistin Türklerin yanında mıdır diye sorarsanız nesnel siyasi gerçeklere baktığımızda durumun boyle olmadığını yüzeysel bir inceleme ile derhal anlayabiliriz. Bir kaç örnek vermek gerekirse; 1980 öncesi Dev-solun gerilla ve askeri eğitimlerini Filistin kamplarında alarak Türkiye'ye gönderildikleri hepimizin malumudur.

1983 senesinde pkk’nın ilk silahlı eylemine vesile olan ve silahı veren Filistin Kurtuluş Örgütü’dür. 1994 yılında Filistin kamplarında eğitilen pkk militanı sayısının 10 bini buldugu devletimiz kayıtlarında mevcuttur. Ermeni terör örgütü asala Lübnan Bekaa Vadisi’nde Filistin kurtuluş Örgütü tarafından egitilmiştir. Dünyada sadece emperyalist zulüm ve katliam gören tek Filistin değildir; ancak Filistin devleti varsa yoksa kendı meselesıne yoğunlaştığı için farklı ülkelerdekı müslüman katliamlarına bir kez olsun bile tepki göstermemiştir.

Örneğin, Karabağ’da Müslüman Türk katliamına karşı son derece sessiz kalan Fılıstın devleti, ne Bosna’daki katliamlara, ne de kendi soydaşları ve dindaşları olan Irak işgalinden sonra ABD katliamlarına tepki göstermemiştir. Varsa yoksa kendi meseleleri… Ne diyelim, eyvallah. Geçtiğimiz yıllarda eski filistin devlet baskanı Abbas, Kıbrıs Rum Kesimini ziyaret ederek Kıbrıs meselesi için “Güney Kıbrısın haklı davasında Filistin yanınızdadır.” gibi talihsiz bir açıklama yapmıştır. Yine 04.01.2012 tarihinde, Fılıstın devlet başkanı Haniye selahaddin demirtaş ile olan Diyarbakır gorüşmesinde “Diyarbakır’ı özgür görmek isteriz.” gibi talihsiz bir açıklama yapmıştır.

Şimdi bu olanları degerlendırdıgımızde Filistin devletının Müslüman Türk milletine karsı ne kadar unsur varsa yanında oldugunu göruyoruz ve bır kere daha belirtirim ki Filistin halkı mazlumdur ve Türk milleti olarak Mazlum halkların yanındayız. Pekı Türkıye açısından Filistin devleti mazlum mudur, bunun cevabını sizlere bırakıyorum.

Şeref Gül

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.