Ey Türk! Çoğal... - Müjdat Öztürk

Elimizdeki verilere göre Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı hızı %o(binde) 13,7’dir.

Bu oran Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde % 2.65 civarı.

Doğurganlık oranlarına mercek tuttuğumuzda Marmara Bölgesi %1.69 oranıyla en düşük, Güneydoğu Anadolu Bölgesi % 3.47’lik oranıyla en yüksek bölge olarak öne çıkıyor.

Bu bilgilerin ışığında Türk nüfusun giderek yaşlandığını genç Kürt nüfusun ise giderek arttığını görmek mümkün.

**

Geçtiğimiz yıllarda  o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “Türkiye'nin gücünü, Türk milletinin devamını isteyen karşı çıkmamalı. En az üç.  Bu gidişle 2037 yılında Türkiye yaşlı nüfus haline gelecek. Rakamla, bilgisel konuşuyorum. Bugün Avrupa ağlıyor ve 'Biz yanlış yaptık' diyor. Türkiye'yi de birileri bu oyuna kurban etmek istiyor sözleriyle gündeme gelen konu Türk nüfus aleyhine derinleşiyor.

Bir üniversitenin yaptığı araştırmanın sonuçları aslında tehlikenin büyüklüğünü de ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre Türkiye'nin ortalama doğurganlık hızı 2.2 düzeyinde.

Bu rakam bir kadının sahip olduğu ortalama çocuk sayısını gösteriyor.

Doğu ve Güneydoğu’da 3.65 olan doğurganlık seviyesi Batı’da özellikle Büyükşehirlerde 1,8’e düşüyor.  Bu 1. 8’e de Kürtlerin katkısı yine büyük. Yani Türk nüfusun yaşadığı yerlerde doğum hızı Türkiye ortalamasının altında seyrederken Doğu ve G.Doğu bölgesinde 4.19’a çıkan oran Türk nüfusun geleceği hakkında tehlike sinyalleri veriyor.

Doğurganlık hızının en yüksek olduğu ilimiz  % 4.39 ile Şanlıurfa. Şanlıurfa'yı 4,1 çocuk ile Şırnak, 4 çocuk ile Ağrı ve 3,8 çocuk ile Siirt takip ediyor.Muş 3,57, Van 3,52, Bitlis 3,44, Batman 3,36, Mardin 3,34, Diyarbakır 3,19, Gaziantep 3,10 ve Iğdır da 2,99.

Batı’da durum nasıl?

İstanbul 1.77, Kocaeli 1.90, Bursa 1.83, Sakarya 1.83, Tekirdağ 1.78, Denizli 1.72, Yalova 1.67, Ankara 1.67,Muğla 1.70, İzmir 1.64, Antalya 1.86, Çanakkale 1.57, Edirne 1.49, Eskişehir 1.44,

Durum net;

Doğurganlık oranı Batı’da düşerken Doğu ve Güneydoğu’da sürekli artıyor. Eğer Türkler aynı tembellikte ısrar ederse ve bu doğurganlık farkı kapatılamazsa 2025 ve 20252ye varıldığında Kürt nüfus Türkiye’nin genel nüfusu içinde önemli bir yer tutacak.

**

Bu doğurganlık oranları ile Batı’ya göç arasında da ciddi bağ kurmak mümkün.

En çok göç alan 10 il İstanbul, Ankara,  Antalya, Bursa, Tekirdağ, Muğla, Eskişehir, İzmir, Sakarya…Bu şehirlerdeki göç artışı şehirleşme, sanayileşme, daha iyi yaşam şartları aramaya bağlanabilir.

 Ama acaba öyle mi?

İlginçtir göç veren iller doğurganlık hızı en yüksek iller. Fakat bu iller nüfus kaybını yüksek doğurganlık hızıyla telafi ediyor hatta nüfuslarını artırıyor.

(Şanlıurfa bu tespite güzel bir örnek. 2011’de 6 binden fazla göç veren bu ilimiz yeni doğumlarla bu nüfus kaybını giderdiği gibi mevcut nüfusuna 53 bin daha eklemiş. Keza Diyarbakır 10 bin göç vermesine rağmen nüfusu 2011’de 42 bin daha artmış. )

Fakat nüfus artışı ve göç veren illere ait bilgiler dikkatlice incelendiğinde Doğu ve Güneydoğu’da bilinçli bir nüfus artışı ve büyükşehirlere, kıyı bandına bilinçli bir yöneliş olduğu görülüyor.

**

Koalisyon tartışmalarının eşiğinde başka bir açıdan Türkiye okuması yapalım istedim.

Bu rakamlara bakıldığında gelecek bu topraklarda Türkler için pek parlak gözükmüyor.

Türk Milletinin geleceği için her zaman savaşmak gerekmez.

Bazen çocuk sayısını artırmak da milli bir vazife olur.
Son söz Başbuğumuz Türkeş’in:

Memleketimizde, hükümetçe tatbik edilmekte olan doğum kontrolü aslında Türk milletininvarlığına, geleceğine ve Türk neslinin istikbaline bir ihanettir,bir suikasttir. Doğum kontrolü adı altında yürütülen bu politikanın esas gayesi Türk milletini kuvvetsiz, aciz hale getirmekten ibarettir. Türkiyenin düşmanları, Anadolu topraklarının rahatça besleyip geçindireceği 100 milyonluk kuvvetli bir Türkiye istemediklerinden hükümetin sorumlularını doğum kontrolü yalanıyla aldatmaktadırlar.

Müjdat ÖZTÜRK 22-06-2015

www.ggazete2023.com


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İSİM ŞART DEĞİL! 6 yıl önce

Çok nüfus olsun,hepsi eğitimli olsun.Neden sadece tek bir çocuğun üzerine düşeyim ki? Ülken için taşın altına elini koyacak,ana baba olarak her çocuğun için emek sarf edeceksin! Nüfus çokluğu önemlidir...
Nitelik mi nicelik mi saçmalıklarına bir son vermeliyiz bence.

Avatar
Alper Tunga 6 yıl önce

Soyumuzu, ırkımızı korumamız ve geliştirmemiz lazım. O yüzden bol bol çocuk yapıp atalarına yakışır şekilde vatana millete evlat yetiştirmek başlıca görevimiz olmalı..

Avatar
mustafa kaykaç 6 yıl önce

Türk nufusu, kürt nufusla karşılaştırmak yanlış bir davranış.nufusun çok değil ,eğitimli olması önemli...

Avatar
E.c. 4 yıl önce

Dogu da sadece kurtler yasamiyor arap turkmen zaza ve Kurt ler olarak anlasilmasi gerekiyor dolayisiyla artis sadece kurtler olarak algilanmasi yanlis.