Dunning-Kruger Sendromu yada cahil cesaret
 Psikoloji, kişinin ortaya koyduğu ve gözlemlenebilen hareketler olan davranışları ve zihinsel süreçleri araştıran bilim dalı. Aslında insanı çalışan ve insanı anlama çabası gösteren bir bilim dalı. İçinde değişik yaklaşımları barındırıyor.

Psikolojinin iki temel amacı var. İnsan davranışlarını açıklayan genel bir bilgi oluşturmak ve bu bilgiyi gündelik hayata uygulayarak sorunları çözmeye çalışmak.

**

Toplumda bulunduğu yeri sorguladığımız insanlar vardır. Sahip oldukları nitelikler ile bulundukları yerler arasında büyük uçurum olan bu insanların nasıl olur da o noktalara geldiğini sorgular, merak ederiz.

İşte bizim de merak ettiğimiz bu soru psikologların da kafasını kurcalamış olmalı ki konu üzerinde çalışmalar yapılmış bu durum anlamlandırılmaya çalışılmıştır.

**

1999 yılında Amerikalı iki psikiyatrist çok ilginç bir makale yayınladı.

Makalenin konusu biz de cahil cesur olur sözünün bilimsel açıklanmaya çalışılmasıydı.

Justin Kruger ve David Dunning isimli bu iki Amerikalıya göre cehalet, gerçek bilginin aksine bireyin kendine güvenini artırıyordu.

Bilgisizlik, özgüveni bilgiden çok artırıyordu.

Makale çok ses getirdi…

Ardından yapılan araştırmalar da makalenin iddiasını doğrular nitelikteydi.

Bu araştırmalara göre;

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemiyor, niteliklerini abartıyor, nitelikli insanların niteliklerini anlayamıyor, belli bir eğitim almaları halinde kendi niteliksizliklerinin farkına varıyorlardı.

Bir diğer sonuç ta niteliksiz insanlar vardıkları yanlış sonuçlar ve yanlış kararların yanlışlığını anlayabilecek kapasiteye sahip değillerdi.

Araştırmalar sonucunda bu sendroma Dunning-Kruger sendromu adı verildi.

Psikoloji de sendrom kökeni ve durumu tam olarak belli olmayan psikolojik bozukluk olarak adlandırılıyor.

**

Bir anlamda kendini değerlendirme yeteneksizliği de diyebileceğimiz Dunning Kruger sendromlu insanlara hayatın akışı içerisinde her alanda rastlamak mümkün.

Dunning Kruger sendromlu insanların toplumsal hayatı en çok etkilediği belli başlı alanlar var.

Her akşam televizyonlara çıkarak toplumsal zihni kirleten sözde aydınlardan tutun da siyasetin belli başlı simalarına kadar çok çeşitlilik gösteren alanlarda karşımıza çıkan Dunning Kruger sendromlu insanlar toplumsal ilerlemenin önünde birer engel olarak durmaktadır.

Futboldan anlamadığı halde kulüp başkanlığı yaparak o kulübü borç batağına sürükleyen başkanlardan dünya lideri olmadığı halde kendisini dünya lideri olarak gören siyasetçilere kadar bu liste uzatılabilir.

**

Dunning Kruger sendromlu insanlar toplumsal ilerlemenin önünde engel olduğu gibi toplumsal hayatı tahrip etmesi bakımından da üzerinde durulması gereken bir konudur.

Kendilerine hak ettiklerinden ve yetenekleri ile orantısız misyon yükleyen bu insanların işgal ettiği alanlara bir bakıldığında aslında sorunun büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

Siyaset bu alanlardan birisi ve belki de en önemlisi.

Türk siyasetindeki kalitesizliğin ve niteliksizliğin altında yatan sebep de belki bu sendromlu insanların çokluğu.

Dunnig Kruger sendromlu siyasetçiler kendilerinden daha yeteneksizlerden oluşturdukları kadrolarla kitleleri yönetiyor biri ömrünü tamamladığında diğeri geliyor.

Hal böyle olunca en yeteneksizler en hızlı yükselen oluyor.

**

Bir toplumda adı geçen sendrom ne kadar yaygınsa milletlerin geleceği de o derece tehlike altındadır.

Çünkü niteliksizleşmenin yaygınlaşması devleti ve milleti geri bıraktığı kadar varlığını da tehlikeye sokmaktadır.

Eğitimde, kültürde, bilimde, siyasette, ekonomide niteliksizleşme aşılamadığı takdirde ihtiyaç duyulan büyük ve milli sıçrama gerçekleşmiyor ülke adeta sıkışıp kaldığı yerde debelenip duruyor.

Müjdat ÖZTÜRK 29-05-2017

www.gazete2023.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Atalay Yağmur 12 ay önce

müjdat bey sendromun sonuçları hakkında çok güzel bilgiler vermiş ancak sendromun kendisi hakkında ki bilgi yetersiz bence. sendrom güzelce açıklansa iyi olur.