DÖRDÜNCÜ KUVVET: RACON! Çiğdem Akdemir

"Bütün Hürriyet'i toplasan benim serçe parmağım kadar güçlüsün. Ben Aydın Doğan'a talimat veririm, gereğini yapar" 

Gazetecilik nasıl bir BAŞKALAŞIM geçirdi baksanıza.. Doğasından saptırıldı, kalemler HAYSİYET CELLATLIĞININ aracı olurken kendine gazeteci diyen TETİKÇİLER türedi.. 

Üstelik başlarda gazeteci kisvesini kamufle amaçlı kullanırken, artık züccaciyedeki fil gibi kırıp döküyor, AÇIK AÇIK TETİK ÇEKİYOR, ALENEN GAZETECİLİĞİN NAMUSUNU KİRLETMEKTEN çekinmiyorlar.. 

TÜRK BASINININ AMİRAL GEMİSİ denilen gazete bir SERÇE PARMAĞA eşitlenmişse artık bütün medya kendini silkelemeli.. Ve o serçe parmağın sahibinin talimat verebileceğini söylediği kişiler, o sözlere MESLEĞİN, MEDYANIN, KENDİ MEDYA ORGANININ ve KENDİ NAMUSUNUN GEREĞİ okkalı bir cevap verebilmeli..

Öyle mi oluyor dersiniz? Her şey ortada.. 

Her ne kadar üzerine alınmasa da söz konusu gazeteciye (!) Partili Cumhurbaşkanı'ndan bir tepki geldi.. Dedi ki 
"Genellikle sosyal medya hesapları veya kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan bu tartışmalarda, birilerinin şahsımın adına adeta racon kestiği, herkese ayar vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Burada bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum; benim, milletimle, partimle paylaşacağım bir düşüncem, bir teklifim, bir hissiyatım varsa, bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli."

Alkış, kıyamet.. Alkışlarken kimse sorgulamadı bile 'HUKUK DEVLETİNDE racon mu olurA?'diye.. 'Devletin en tepesinde yer alan kişinin kullanacağı yol racon kesmek midir?' diye.. 'Bize tek  başına kendisi bile yeterdi ama İLERİSİNİ getireceklerini söyledikleri DEMOKRASİ ile uyuşur mu racon kesmek?'diye.. 'Zaten her güç elde toplanıyor, referandumla ve sonrasında tek adamlığa doğru paldır küldür sürüklenirken bir de tek adamın kesilecek racon varsa onu da kesmeye niyetlenmesi ülke adına endişe yaratmaz mı?' diye.. 

Yasama, yürütme, yargı.. 3 kuvvetti; BİRBİRİNDEN AYRILMIŞ.. NEYİMİZ VARSA AYIRIP BÖLMEYE ÇALIŞANLAR, bu 3 kuvvetimizden birlik çıkarmayı hedefliyorlar ve hedefe doğru da gidiyorlar.. 


En az bunlar kadar mühim bir kuvvetimiz daha var-dı bizim.. DÖRDÜNCÜ KUVVETİMİZ : MEDYA.. Hali ortada.. Evren boşluk kabul etmiyor.. 
GAZETECİLİK TETİKÇİLİĞE dönüştürülünce, mesleği namusuyla yapanlar NAMUSLU OLMANIN BEDELİNİ ödemeye başlayınca Dördüncü Kuvvetin yerini RACON alıyor tabii.. 

"Yasama yapılacaksa ben yaparım.."
"Yürütülecekse ben yürütürüm.. "
"Yargılanacaksa ben yargılarım"a.. 
"Racon kesilecekse ben keserim" ekleniyor.. 

Herkes kendi sarı öküzünü verdi.. Medya da.. Ondandır bugün rahat rahat parmak sallanıp racon kesme yarışına girişilmesi.. Ayar üstüne ayar verilmesi.. Olmayacak insanların başımıza  kanaat önderi kesilmesi.. Medya için bu biraz da "Kendim ettim, kendim buldum" meselesi.. 
**
RACONU ALKIŞLARKEN HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, racon deyince serçe parmakla eşitlenen  Türk basınının AMİRAL GEMİSİNİN ANKARA TEMSİLCİSİ Twitter'dan alkışlarla karşıladı bu sözleri.. 
Ne var bunda? Patronuna laf eden adama  Cumhurbaşkanı tepki gösterince sevinmiştir, demeyin sakın!
Dedik ya demokraside racon olmaz, diye.. Racon varsa o şey demokrasi olmuyor zaten.. 
Her şeyin içi o kadar boşaldı ki.. Kavramların, mesleklerin, ilkelerin.. 


Söz konusu Ankara Temsilcisi 15 Temmuz'da facetime ile Cumhurbaşkanı'na bağlanıp ağzı dolu dolu "Cumhurbaşkanım" nidasını DEMOKRASİ İÇİN atmamış mıydı? 
Demokrasi için yapmamış mıydı o yayını? 


DARBECİLER rahat rahat RACON KESMESİNLER diye değil miydi çabası? 

Peki şimdi birinin tehditler savurup kestiği racona kızarken diğerinin "Racon kesilecekse ben keserim" cümlesini nasıl alkışlayabilir? 

Yani "Küçük" racon kötü de.. Baştaki racon kesince iyi mi? O zaman aynı patrona Cumhurbaşkanı dilediği gibi racon kesip istediği talimatı verebilir mi yani? 

Böyle bir durumda da racon kestiği için yine Cumhurbaşkanı'nı alkışlar mı peki? 

Yıllarca bu işi yapan insanlar tecrübe olarak benden büyüktür kuşkusuz..  Ama tecrübeyi cazip ve etkili kılan şey MESLEĞİN, ÜLKENİN, bizi yarınlara sağlıkla taşıyabilecek DEĞERLERİNE sıkı sıkı tutunup onları ne pahasına olursa olsun SAVUNABİLMEKTİR.. 
Demek bunu hatırlatmak da bana düşüyor.. E bedel ödemeyi biz iyi biliriz.. O kadar racon da ben kesmeyeyim de kim kessin?

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 10 ay önce

Türkiye nereye gidiyor ?