Cumhuriyet Meselesi: Basın Özgürlüğü mü Terörle Mücadele mi?
 1. İlhan Selçuk dönemi Cumhuriyet gazetesi ekibiyle birlikte anti amerikancı bloğu oluşturuyordu. Bu durum cemaat döneminde ve cemaat tarafından, 2007-2011 arası tasfiye edilerek; anti amerikancı cumhuriyet amerikancı bir Cumhuriyet'e evrildi.

2. Cumhuriyet gazetesi amerikancı bir projenin medyada üç sac ayağından birini oluşturdu. Zaman Taraf ve Cumhuriyet gazeteleri bu misyonu yüklenerek, ülkede pkk ve fetönün amerika ve bop projesinin görsel yazılı kanadı oldu.

3. Ergenekon Balyoz ve Hdp'nin siyasal destek kazanması ve Türkiye'de federatif sistemin önü açılmak suretiyle orduda anti amerikancı, Türkçü blok kırılmak istenmiş burada yine Cumhuriyet sistematik biçimde rol üstlenmiştir.

4. Amerikancı blok Bop projesi için medyada, Fetöye ikincil bir sosyal demokrat hatta liberal sol aracılığıyla Taraf-Cumhuriyet projesi başlattı. Bunların amacı kozmik oda bilgilerini ve devletin mahremiyetini ortaya dökmek, fırat kalkanı operasyonuna karşı, bunları bilhassa Batıya sızdırmak oldu. Türkiye adım adım ya abd nin siyasal ve seküler ayağı olan Fetöyle dönüşecek ya da darbeyle cebri dönüşüme tabi tutulacaktı, bu anlamda medya, bu algısal kaosu yaratmak ve devleti itibarsızlaştırmak için Zaman Taraf ve Cumhuriyet bir algı makinası oldu.

5. Cumhuriyet gazetesi fikir özgürlüğü kavramına sığınarak, terörü meşrulaştırma ve devleti itibarsızlaştırma gayretlerine özgürlük penceresinden bakılamaz. Özgürlük demek gerekiyorsa bu bir anarko özgürlük istemek olur. Anarşizme ve antidevletçiliğe sırtını dayamış bir özgürlük ancak kaos yaratmak suretiyle bir taban bulur. Mlkp ve Hdp adeta buradan kendine bir taban yaratmıştır.

6.İçerisinde değerli gazeteciler ve terörü eleştirenler de vardır. Örneğin; Kadri Gürsel benim takip ettiğim bir gazetecidir, entellektüeldir. Burada devlet toplu bir kıyımdan ziyade "suçun şahsiliği" ilkesiyle "teröre dayanmayan fikir özgürlüğü" olgusunu güvence altına almak zorundadır. Aksi taktirde bu durum daha büyük bir " istibdat " dönemine geçişin alameti olarak okunmak durumunda kalır.

7. Anarşizmi hedeflemek ve devleti yok etmeye çalışmak, itibarını zedelemek, ortadan kaldırmak anayasal suçtur. Ancak ortada bir belgeli cumhuriyet örgütü yok, bir belgeli ağ yok dolayısıyla burada suç şahıslar üzerinden ýürümelidir. Bu durum cezalandırılmalı bir daha terörü meşrulaştıracak hiçbir yapı fikir özgürlüğüne dahil edilmemelidir. Bu büyük bir gaflet olur.

8. Terörden arınan bir ülke ancak sağlıklı bir fikir özgürlüğü konuşabilir tartışabilir. Bugün böyle bir durum yok.

9.Sosyal demokratlar da Liberal sol da bu fikri hürriyet haklarını ancak terörden arındıktan sonra, sağlıklı biçimde ifade etme imkânı bulur. Burada ceberrut biçimde davranarak devlet, liberal soldan bir yeraltı örgütü çıkmasına müsade etmemelidir. Bu tür ortamlar yeraltına çekilme zemini oluşturabilir. Sağlıklı bir liberal sol gazetenin kurulmasına da gerekirse bu anlamda devlet desteği söz konusu olmalıdır. Devlet, örgütlerden fikren arınmış bir liberal sol medyayı teşvik etmeli fikir hürriyetinin sınırlarını kendisi belirlemelidir. En azından terör bitene kadar bu yapılmalıdır.

10. Son kertede; Özgürlük bu topraklarda Devlet'e aşkın bir kavram değildir, buna ne Türk devlet felsefesi ne de bu coğrafyanın reel politiği müsade etmez. Bu anlamda operasyonlar yerindedir ama eksik ve sağlıklı bir zeminde değildir.
Destekliyorum ama eksik ve sağlıksız buluyorum.

Ahmet Kaan Dalkılıç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.