Çağımızın ülkücüsü nasıl olmalıdır?

Bence, çağımızın ülkücüsü her şeyden önce iradenin gücüne inanmış bir adamdır. İradesiyle zorlukları aşabileceğine inanır. Mücadele etmekten, çarpışmaktan zevk alır çünkü insanın dünyadaki görevinin mücadele etmek ve büyük işler başarmak olduğuna inanır. Mücadelesinin sınırlarını sadece milleti ile ilgili ideali oluşturmaz.

Örneğin, bir Türk milliyetçisinin milletinin değerlerinden çıkıp evrensel değerlere yürüyen dünya çapında bir roman yazması, kendi alanının sınırlarını zorlaması, hem kendisini ifade etmesi hem de milletini tanıtması açısından idealini oluşturan en büyük yapı taşlarından biridir.

Örneğin, bir Türk milliyetçisinin dünyanın en önemli kaşiflerinden birisi olması, gezegenin en dip ücra köşelerine gidip dünya çapında keşif yapması, kendi alanının sınırlarını zorlaması, hem kendisini ifade etmesi hem de milletini tanıtması açısından idealinin en büyük yapı taşlarından birisidir.

Örneğin, bir Türk milliyetçisinin dünya çapında bir şirket kurması, kendi alanındaki sektörde iş dünyasının birincisi olması, kendi alanının sınırlarını zorlaması, hem kendisini ifade etmesi, kendisini tatmin etmesi etmesi hem de milletini tanıtması açısından idealinin en büyük yapı taşlarından birisidir.

Örneğin, bir Türk milliyetçisinin dünya çapında yelken yarışlarına girmesi, güçlü dalgalarla boğuşarak, rüzgarlarla, okyanusla ve gökyüzüyle adet bir aşk halinde çarpışarak “bir/tevhid” olması ve dolayısıyla bu alanda da dünya birincisi olması da hem kendisini ifade etmesi, kendisini tatmin etmesi etmesi hem de milletini tanıtması açısından idealinin en büyük yapı taşlarından birisidir.

Bu bağlamda, Nobel ödülü alan Orhan Pamuk da yukarıdaki tanıma girer mi?

Tabii ki girmez çünkü Orhan Pamuk bir Türk milliyetçisi değildir. Yaşam tarzı, söylemleri ve romanlarındaki değerler Türk milliyetçiliğinin asgari değerleriyle uzlaşmaz. 

Bunu söylerken yukarıdaki büyük adamların Türk milliyetçiliğin değerlerine yüzde yüz bir püriten gibi uymaları da gerekmez. Bununla birlikte, asgari düzlemde bile olsa bu değerler paralellik göstermeli, siyasî bir tavır almasa da bu kimsenin Türk milliyetçiliğini sahiplenmesi gerekir.

Peki mistisizm?

Din?

Direk şekilci bir şekilde olması gerekmese de mistisizm bir Türk milliyetçisinin en önemli unsurlarından birisidir. Çünkü Türk milliyetçisi yukarıdaki kendi işindeki mücadeleler yoluyla Tanrıya ulaşmaya çalışır. Bu mücadeleleri bir nevi ibadetidir. Kendisini yaratıp bu yaşam zevkini verdiği için, Tanrıya olan sevgisini ve şükranını yukarıdaki mücadelelerle kendi insanî sınırlarını zorlayarak, yani bu şekilde Tanrıya ulaşmaya çalışarak gösterir. 

Dolayısıyla, mistisizm olmazsa, Türk milliyetçisinin yukarıdaki savaşı, sırf dünyasal bir savaş gibi görülecek ve derinliğini yitirecektir. Sığ kalacaktır.

Mistisizm yanı olmayan derin bir hareket bulmak çok zordur.

Ama önemli olan bu mistiszm’in insanı mücadeleye mi yönelten yoksa pasifizme mi yönelten bir mistisizm olduğudur. Bence, mücadeleye yönelten mistisizm Türk milliyetçiliğine uygun bir mistisizmdir.
Mistisizm her dinde vardır. Hatta deistlerin bile mistik yanları olabilir. Bununla birlikte, burada kastettiğim mistisizm İslam dairesi içinde kalan bir mistisizmdir. Bu bağlamda Türk milliyetçisi elbette müslümandır ve dinni bu şekil bir mistisizm içinde, mücadele aşkı içinde Tanrıya yaklaşmaya çalışarak yaşar.

Tabii ki müslüman olmayan, deist olan Türk milliyetçileri de olabilir ama ortodoks Türk milliyetçiliği hiç kuşkusuzdur ki İslama, İslam mistisizmine inanan Türk milliyetçiliğidir. Bununla birlikte, bütün hareketlerde olduğu gibi her takipçinin ortodoks olması da gerekmez. Normaldir.

Burada tekrar belirtmeliyim ki, buradaki kastettiğim mistisizm günümüzün klasik İslam mistisizmi değildir. Hz. Ali’nin savaşçı yanını koruyan, hatta savaşçı yanıyla kendini Allah’a ifade eden mistisizmidir eğer bir örnek verecek olursak.

Son olarak, bütün bunları başarabilmesi için, Türk milliyetçisinin en zayıf tarafı olan "ekonomi" konusunda da bağımsızlığını kazanması, yani bunları yapabilecek ekonomik bir alt yapıya, daha açık ve direk konuşayım, bunları yapabilecek paraya da sahip olabilmesi gerekir. Bu bağlamda da, Türk milliyetçisini mücadele beklemektedir.

Mete Aksoy

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.