Başkanlık-İki Partili Sistem ve MHP

 MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli gündemi belirledi. 

Konumuz de-facto olarak uygulanan başkanlığın önce TBMM’nin, oradan çıkacak karara göre de milletin önüne getirilmesi.
 
Peki, nedir bu başkanlık?
Entelektüelinden cahiline, kime sorarsanız alacağınız cevap bellidir.
Soru 1: Başkanlık seçimi denilince aklınıza hangi ülke gelir?
Cevap: Amerika Birleşik Devletleri.
Soru 2: ABD’nde kaç siyasi parti var?
Cevap: İki, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler…

İkinci sorunun cevabı külliyen yanlıştır. Başkanlık sisteminin katıksız uygulandığı en önemli ülke olan ABD, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir.
Ülke, 4 Temmuz 1776’da kurulurken liberal payda nirengi noktası olmakla birlikte, liberal, demokrat, cumhuriyetçi, komünist, sosyalist, ırkçı, azınlıkçı, mezhepçi, dinci, milliyetçi, emekçi, yeşilci gibi her ayraçta parti kurulmuş ve bazılarıyla günümüze kadar gelinmiştir. 

Tespitlerime göre, ABD tarihinde kurulan parti sayısı 56’dır. Bunlardan ömrü çok kısa olanlar da var, asrı aşanlar da… 
Örneğin, çok sayıda partiye rağmen 2012 seçimlerine ilk etapta 5 parti, -Demokrat Parti, Cumhuriyetçi Parti, Sosyalist Eşitlik Partisi, Liberteryen Parti ve Yeşil Parti- katılım hakkı kazanabilmişken, 2016 seçimlerine bu partilerden Sosyalist Eşitlik Partisi hariç diğer 4 parti katılabilmiştir. Fakat finale hep malum iki parti kalmaktadır.

İlk Başkan George Washington partisiz olarak 1789 yılında seçildi ve 8 yıl (2 dönem) başkanlık yaptı. 1853 yılına kadar başkanlar farklı partilerden seçilmişken, 1853 yılında Demokrat Partiden seçilen 14.’üncü başkan Franklin Pierce’ten sonra günümüze kadar seçimlere finalde sadece Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti katılabilmiştir. 

Özet: ABD’nde çok sayıda parti var, seçimlere 4-5 parti katılabiliyor fakat son 160 yıldır başkan ya Demokratlardan ya da Cumhuriyetçilerden seçiliyor.

Mevcut Başkan Obama, Demokrat Partiden 2008 yılında 43.’üncü başkan olarak seçildi ve 2 dönemden sonra görevini Demokrat Partiden Sayın Clinton’a veya Cumhuriyetçi Partiden Sayın Trump’a devredecek.

Altı soru altı cevap.
1- Başkanlık sistemiyle fedaratif devlet kardeş midir?
Evet. İstisnalar hariç öyle.
2- Bu aşamadan sonra Türkiye’de başkanlık sistemi girişimi engellenebilir mi?
Hayır. Sayın Cumhurbaşkanının gücü-karizması-tabanıyla bağı nedeniyle çok zordur.
3- Sonrasında tek devlet, tek bayrak, tek resmi dil ve tek vatan mümkün mü?
Zor ama imkansız da değil. 
4- İmkansız değil denilen kısım nasıl başarılabilir?
AKP 15 Temmuz sonrası söylemlerinden vazgeçmezse, milli damar yanılmışız-yürümüyor demezse, yağdanlıklar yağ yakmazsa, komşularımızla sorunlarımızı belli ölçüde çözebilirsek ve yapılacak ilk  seçimlerde MHP iki partiden birisi olabilirse.
5- MHP başkanlık sisteminde iki partiden birisi olabilir mi?
Bence olabilir. 1999 yılında olmuştu. İmkansız diye bir şey yoktur. Bakınız AKP Türkiye’de kaç tane ilki başardı. İlk seçiminde iktidar oldu, ana gövdeden kopup da iktidara gelen ilk parti oldu, beş dönem üstüste kazanan ilk parti oldu, beş (1+4) başbakan çıkaran ilk parti oldu, üstüste partisinden iki Cumhurbaşkanı seçtiren ilk parti oldu… 
6- MHP bunu nasıl başaracak?
Ülkücülerin mayasında haram ve hiyanet yoktur. Başarının sırrı küçük farklılıklarda (nüanslarda) yatar. Muhtemelen soran olmaz ama kabul görüp görmeyeceğine bakmadan ileride inşallah yazarım.

Yavuz KOCA
23 Ekim 2016 Ankara
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alparslan aras 3 yıl önce

Değerli hemşehrim ve ağabeyim yavuz koca
Bendeniz tek soru ile cevap bulmak istiyorum.
Bu dedikleriniz elbette MHP nin iki partiden biri olmasına bağlı. Peki MHP iki partiden biri nasıl olacak , hangi izan ve inanç ve performansla ?????!!!!!!!

Avatar
Mustafa Akıncı 3 yıl önce

Mevcut yönetimin ne ülkücücülükle, ne milliyetçilikle, ne de en ufak bir bağı kalmamıştır. Bu yapının iktidar olmak gibi bir amacı yoktur. Bu yapıyla MHP nin ikinci parti olabileceği düşüncesiyle
yazmak dahi abestir.

Avatar
HEDİYE İPEK 3 yıl önce

devlet beyi̇n dünkü grup toplantisinda yaptiği açiklamalarla durum deği̇şmi̇şti̇r. i̇nşAllah yarin farkli bi̇ir açiklama gelmez veya semi̇h yalçin genel başkani yeni̇den açiğa düşürmez.

Avatar
AYAZ ATSIZ 3 yıl önce

bu yapıyla imkansız ama bütün ülkücüler kucaklandıktan ve ülkücücüler ve mhp yöneticileri de halkı kucakladıktan sonra neden olmasın.

Avatar
egeli 3 yıl önce

bahçalı irecebi başgan yapıvecek deyolla