Al Bayrak-Gök Bayrak beraber dalgalanacak

Birkaç haftadır Bengütürk ekranlarından gündeme taşımaya çalıştığımız Doğu Türkistan’da yaşananlar ve Uygur Türklerinin maruz kaldığı Çin zulmü Türk kamuoyunun gündemine oturdu.

Özellikle milliyetçi kesimlerin ilgi alanındaki Doğu Türkistan meselesi belki de ilk defa bu kadar geniş bir çevrenin dikkatini çekti.

Bunda Ramazan ayı ve meselenin Uygur Türklerine dini baskı üzerinden işlenmesinin payını göz ardı etmeyelim.  Konunun buradan ele alınması elbette geniş kesimlerin Doğu Türkistanla ilgilenmesine yol açtı ama beraberinde yanlışları da getirdi.

Özellikle sosyal medya da yaşanan bilgi kirliliği Doğu Türkistan meselesini örtmek isteyenlerin  ve Çin ile ilişkilerini geliştirmek isteyen iktidar çevrelerinin eline  koz verdi.

Oysa biz başından beri Uygur Türklerine uygulanan dini baskının Çin’in İslama bakışından kaynaklı olmadığını Uygur Türklerinin milli kimliklerinden dolayı bu yasaklara maruz kaldığını söyledik.

Geldiğimiz noktada haklılığımızı gösterdi.

Uygur Türklerinin yaşadıklarını ört bas etmek ve Uygur Türklerine destek amaçlı gösterileri itibarsızlaştırmak isteyenler ısrarla Çin’de Müslümanlara dini baskı olmadığını camilerin açık olduğunu dileyen herkesin ibadetlerini yerine getirdiğini işlemeye çalıştı.

Bunda gerçek payı yok mu elbette var.

Çin’de 50 milyon kadar Müslüman nüfus var.   Çinli Müslümanların yaşadıkları bölgelerde dini ibadetlerine, Kuran okumalarına, namaz kılmalarına, oruç tutmalarına en ufak bir kısıtlama ve yasaklama getirilmiş değil. Ama işini içinde ‘Türk’ adı olunca, Uygur olunca, Kazak olunca ciddi manada bir baskının olduğunu görüyoruz. Bu da demek ki bu sadece Müslüman’lara yönelik değil, Türk etnik unsura, milli kimliğe yönelik olduğu görülüyor.

Yani Çin Müslümanlara yönelik bir baskı uygulamıyor. Çin Uygur Türklerine baskı uyguluyor.

Doğu Türkistan meselesi ele alındığında bu hassas çizginin farkına varılmalıdır.

Elbette Doğu Türkistan meselesini Çin aleyhine kullanmak isteyenler olabilir. Ama böyle bir ihtimal var diye Doğu Türkistan’da yaşananları görmezden gelemeyiz. Oradaki insan hakları ihlallerine, kardeşlerimizin katledilmelerine seyirci kalamayız.

Küresel güçler Doğu Türkistan meselesini Çin aleyhine suistimal etmek istiyor diye bizler Büyük Türk Milletinin mensupları Uygur Türklerini kaderleriyle baş başa bırakamayız. Doğu Türkistan meselesi ABD ve diğer küresel güçlerin insiyatifine bırakılamayacak kadar bizim meselemizdir, milli davamızdır.

Eğer Doğu Türkistan’da yaşananları böyle anlayan varsa Uygur Türklerinin arkasında ABD olduğunu düşünüyorsa oradaki 300 yıllık Çin işgalini ve Uygur Türklerinin büyük direnişini hiç anlamamış demektir.

Gelelim ülkemizdeki algı mimarlarına;

Belli ki Uygur Türkleri için sokağa dökülen ve ellerinde Gök Bayraklarla protesto gösterileri yapan Ülkücü-Milliyetçi guruplar gözlerini korkutmuş.

Bu eylemleri magazinleştirmek yoluyla toplum nezdinde etkisiz hale getirme yoluna başvuranların tarih şuurundan yoksun oldukları çok açık.

Kobani için sokağa dökülen ve cinayet işleyenlere gösterine tahammül ellerinde Gök Bayrakları tutanlara gösterilmiyor.

Mesele Çinli- Koreli ayrımı ile mizahileştirilmek isteniyor.

Öyle derin komplolara, Türkiye-Çin ilişkilerini ele almaya gerek yok.

Karanlık merkezlerden bu merkezlerin Ülkücüleri sokağa döküp sağa sola saldırtmasından bu mesele üzerinden Türkiye-Çin ilişkilerini zedelemeyi hedeflemesinden bahsetmeyelim.

Komik ve anlamsız olur.

Beş bin yıllık kadim Türk vatanında  yüzyıllardır süren bir işgal ve asimilasyon ve bu asimilasyona direnmeye çalışan Uygur Türkleri var.

Bu acı hakikat algı operasyonu, derin komplolar ile örtülemez.

Bütün bunlara rağmen, sosyal medyada yaşanan ağır bilgi kirliliğine rağmen Türk Milleti bu mübarek ayda yüzünü Doğu Türkistan’a dönmüştür, dualarında Uygur Türkü kardeşlerine yer vermiş onların bağımsızlığı için niyazlarda bulunmuştur.

İnanıyorum ki bu dualar kabul olacak Gök Bayrak Al Bayrakla birlikte dalgalanacak.

Müjdat ÖZTÜRK 13-07-2015

www.gazete2023.com


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.