Adalet Ateşı - Kurt Ateşi-Tenzile Rüstemhanlı

Küllerinden Karabağa ve Hocalıya adalet doğacak ateş

Her kes bu sanatı seçmez, cünki zor bir sanattır. Bu hizmetin karşılığı olmaz, bu hizmet maddiyatla ölçülmez, kazanç sağlamaz, bazen hizmetin karşılığında seni yıpratırlar ve çok üzülürsun. Bazıları sözde milleti için“mücadile”eder, bazıları sözüyle milleti ve vatanı için savaşır. Bir kısmı maddi çıkarları uğrunda siyasiİktidarın sözcülüğünü yapar, bir kısım şahıslar da vatanın çikarları için milletin sözü ve sesi olur.

Milletinin sözü, sesi olmayı seçen aydın sanatçılarımızdan biri de Türklüyü vatandaş edinmiş Ahmet Şafaktır.

O Türkiye türklerinin sesi olmakla beraber Azerbaycanı derinden tanıyan, tüm ağrı ve acılarımıza-Karabağımıza vakıf olan tek sanatçıdır.

Ahmet Şafak mevzusuna dokunmadan önce bazı gerçeklikleri arzetmek isterim...

Bu gün dünyanı, bölgemizi, Orta Doğu'yu yöneten gücler sözde savaş istemeselerde, Asyamızı kan gölüne çevirdiler.

Seneler boyunca Kafkaslarda Azerbaycan türklerine ermeni-rus askeri birlikleri zülm edib, katliam yaptılar. Bunun somut örneği 1988 senesinde başlamış, aslında Batı Azerbaycan olan Ermenistandan Azerbaycan türklerinin kovulması, 1990'larda Karabağın fiili işğalinin başlanması ve 1992 yılında yaşanmış Hocalı soykırımıdır.

Malasef bütün bunları bırakın Avrupayı, kardeş Türkiyede bile yeterince anlatamadık...

Kardeş olduğumuz halda, kendi kardeş ülkemizde bile yeterince tanınmıyoruz...

Malasef bu konuda düşman bizden çok önde. Türkiye'de bile 1915 sözde ermeni soykırımı ile ilgili propaganda yapıyorlar...

İstanbulda, Ankarada değil, Türkiye'nin kıyısında hangi kitabçısına gitsek, gece-gündüz ermeni yalanını anlatanlarla karşılaşıyoruz...
Ermeniler kendi yalanlarını kitaplara, belgesellere, filmlere dökerek, kendi sahamızda kalemize gol atıyorlar...
Peki biz ne yapıyoruz?
Çalışmalarımız var, ama yetmez...

Güclü ermeni lobisine karşı yeni propoganda yollarına ihtiyac var...

Aslında kendi taktiklerine, yahudilerin yıllar boyu yaptıklarına baksak, o bile bize yeter...

Yahudiler kendi soykırımlarını tanıtmak için neler yapmadılar ki?!

Soykırımlarını dünyanın gündemine filmlerle, belgesellerle, dizilerle oturdub, zihinlere mühürlediler.

Evet! Bir tarihi gerçeğin yayğınlaşmasında önemli olan propogandalardır. Günümüzün en etkili propoganda aracı dizi ve sinemalardır.

Hocalı soykırımı da ermeni zülmünü anlatan, gözler önüne seren yakın tarihimizdir...
Hocalı bir savaşın doğurduğu sonuc deyil, Hocalı kasıtlı olarak, türk müslüman oldukları için etnik temizlemeye maruz kalmanın sonucudur.

Hocalı Soykırımını, genel olarak Karabağ savaşının doğurduğu acıları, insanımızın yaşadıkları faciaları ve bunun psikolojik sonuclarını filmlere taşımamız lazım.
Azerbaycan gerekirse Hollywoodd'dan oyuncular davet edib, senaryolar yazdırlıp, tüm dünya sinemalarında gösterime sunmalıdır.

Biz yapmazsak, bunu yerimize kimse yapmayacaktır. Bunu millet ve devlet olarak bizim yapmamız lazım.

Evet! Azerbaycan türkünden daha çok Azerbaycan vatandaşı gibi davranan, tüm konserlerine Azerbaycan bayrağı ile çıkan Ahmet Şafak Karabağ savaşının acılarını bir film senaryosuna taşıdı.

Türklüğün simgesi olan "Kurt Ateşi" ismini verdi.

Kurt ateşi küllenir, sönmez dedi ve ...

Hocalıya adalet isteyenlerin yüreğine bir umut ateşi yaktı.

Karabağda suçu Azerbaycan türkü olduğu için öldürülen insanların haklarının yerda kalmaması için bir umut olacak Kurt ateşi...

Bu film bütün zorluklara rağmən yapılırsa, son yüzyılda Azerbaycan türklerine yapılan zülmlerin gerçek nedenlerini ortaya koyacak...

Yüzyıllık sözde ermeni soykırımı yalanı ile dünyanı kandıran ermenilerin maskesini düşürecek bir film olacak Kurt Ateşi.

Biz Azerbaycan halkı ve devleti olarak, Karabağ gerçeyini dünyanın görmesini ve Hocalı gerçeğini bilmesini gercekten istiyorsak eğer, sözle değil, işimizle bunu göstermemiz lazım.

Ben Kültür ve Turizm, Diasporla İş Bakanlarımız başda olmakla Azerbaycan devletinin tüm yetkililerine, iş adamlarına, Azerbaycanı seven, yüreğinde vatan ve millet sevgisi olan her kesi yapılacak bu filme destek olmaya çağırıyorum.

Neden sayın cümhurbaşkanım Aliyev'e değil de, size sesleniyorum?

Zaten sayın cümhurbaşkanım bu konuların işlenmesi için yeterince destek oluyor. Bunu yazmak için de bana İlham Aliyevin Ermenistan ve ermeniyanlısı uluslararası örgütler önünde, eğilmeden-bükülmeden dik duruşu, Karabağ konusunda hiç bir şekilde taviz vermemesi ruh verdi.
Biliyorum ki, bu işlerin görülmesi için Cümhurbaşkanı Yedek Fondundan yeterince bütce ayırdı.

Karabağ'da Azerbaycan türklerinin yaşadıkları acıları dünyanın görmesi ve onlara yapılan haksızlıklara sessiz kalmaması için Ahmet Şafak hakk yolumuzu aydınlatacak bir işığın ateşini yaktı...

Bu ateşin alevlenerek gerçekleri aydınlatması için hepimiz elimizi taşın altına koymamız lazım.

Çünki yanan bu ateşin küllerinden Karabağa ve Hocalıya edalet doğacak!

TENZİLE RÜSTEMHANLI

www.interpress.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abhaz 4 yıl önce

ZATEN BU İŞİ DE ANCAK SİZİN GİBİ BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİ BİZİM GİBİ ANLAYAN VE TÜRK KELİMESİNİN ANLAMINI ŞANIYLA TAŞIYAN BİRİSİ YAPABİLİRDİ....