29 Mayıs\'ta Petrollerimiz elimizden gitti!-Av. Gülseren Aytaş
29 Mayıs 2013’te, yani Türkiye’nin içki satış saatleri konuşulur, İstanbul’un fethi kutlanır, 3. Boğaz Köprüsü’nün temeline “Bugün 29 Mayıs 2013…” diye başlayan bir hatıra yazısı konulur ve Atatürk’ün arkasından vicdan kabul etmez sözler söylenirken petrollerimiz elimizden gitti!
29 Mayıs 2013’te, yani İstanbul’un fethinin yıldönümünde TBMM’de Türk Petrol Kanunu görüşüldü ve 206 kabul oyuna karşılık sadece 30 ret oyu ile kabul edildi!
 
Bu vahim tarihi hataya itiraz eden milletvekillerimizden bazı notlar şöyle; 
 

Niğde milletvekili Doğan Şafak:

“İran'ın milliyetçi önderi Muhammed Musaddık, 1944 Aralık ayında, İran Meclisine yabancı ülkelerle petrol müzakerelerini yasaklayan bir kanun tasarısını sundu. Uzun çaba ve mücadelelerden sonra İran Meclisi, 28 Nisan 1951 yılında İran petrolünü tazminat karşılığı devletleştirmeyi kabul etti. Bunun üzerine harekete geçen yabancı güçler, 1953 Ağustos ayında Musaddık'ı alaşağı ederek Şah Rıza Pehlevi'yi getirdiler. Pehlevi gelir gelmez ekonomik yaptırımları ve Musaddık'ın çıkardığı yasaları iptal etti.(...) 1973 petrol krizinden sonra İran şahı nükleer enerjiye yatırım yapmaya karar verdi. Şah Pehlevi eski bir rüyayı gerçekleştirmeye geri döndüğünde, 1978'e gelindiğinde, İran, dünyada 4'üncü ve 3'üncü dünya ülkeleri arasında açık farkla en geniş nükleer elektrik programına sahipti. 1977'de, 19 milyar Alman markı değerinde Alman firmasıyla 4 reaktör anlaşması yapan İran ve bundan rahatsız olan Londra ve Washington, Mayıs 1979'daki Avusturya Bilderberg toplantısında açığa çıkarılan Lewis Planı'nı devreye soktu. Plan, Orta Doğu'nun kabile ve mezhep çizgileriyle parçalanmasına önayak olmak üzere, Humeyni'nin arkasında saf tutacak Radikal Müslüman Kardeşler Hareketi'ne destek vermekti.” 

Tokat milletvekili Orhan Düzgün:

“Evet, değerli arkadaşlarım, bize, bu zamana kadar aldığımız eğitimlerde hep, Türkiye'de petrol olmadığı ya da bu petrolün işlenebilir değerde olmadığı söylendi. Ancak bu tasarıyı gördükten sonra anladım ki Türkiye'de ciddi petrol var ve işletilmeye değer petrol var. Neden böyle söylüyorum değerli arkadaşlarım? Çünkü bu tasarıyla Türkiye, Türk petrollerinin tamamen dışarısına atılıyor, TPAO tamamen devre dışı bırakılıyor, yüzde 2 gibi bir paya düşürülüyor. ‘Her tarafta petrol arayabilirsiniz’ diyor arkadaşlar bu tasarı. Yani, yarın birisi dese ki ben Meclis’in altında petrol buldum, gelip burayı kazacak. Bununla ilgili bile bir sınırlama getirilmemiş. Şimdi, tabii, hâl böyle olunca -dediğim gibi- Türkiye'de petrol olduğuna artık ben de kanaat getirmiş bulunuyorum.” 

Kocaeli milletvekili Haydar Akar:

“Bahsettiği, ‘Irak'taki ihaleleri aldık’ dediği şeyler B grubu ihaleler olup Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzde 6,5; yüzde 10 gibi hisseleri vardır arkadaşlar, bunları bilmenizde fayda var.”
“Libya'da 10 kuyumuz vardı, 6'sında petrol tespit edildi, 2011'de faaliyetleri durduruldu, bugünkü yönetim tarafından, Türkiye Cumhuriyeti'nin faaliyetleri orada durduruldu arkadaşlar.”
“Tabii ki karteller emretti, dedi ki: ‘Biz Karadeniz'deki petrolü bulmak üzereyiz arkadaşlar’ ve tespitler de yapıldı ve çekip gittiler Karadeniz'den. Yine, Güneydoğu'da Suriye sınırındaki o mayınlı alanlardaki petrol rezervlerini biliyorlar, bu da yetmedi Akdeniz'de yapılan Kıbrıs'la İsrail'in birlikte yapmış oldukları çalışmalar sonucunda belki de Orta Doğu'nun en zengin doğal gaz rezervleri bulundu.” 

İzmir milletvekili Musa Çam:

“2001 yılında Kemal Derviş'in Bakan olduğu dönemde ‘on beş günde on beş yasa’ diye bir kanunlar serisi geçti. Şimdi, son bir ay içerisinde de bu Meclis’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kent hastaneleri, Devlet Demiryollarının serbestleştirilmesi, Gümrük Kanunu'nun içerisinde Yassıada ve Sivriada'nın özelleştirilmesi ve imara açılması ve PTT'nin serbestleştirilmesi ve özelleştirilmesi ve bugün de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının… Son noktayı vuruyorsunuz ve Cumhuriyetin kazandırmış olduğu ne kadar kamu iktisadi teşebbüsleri var ise onları ortadan kaldırıyorsunuz. Bunun vebali ve sorumluluğu çok büyüktür ve çok ağırdır. Ama ben bir kez daha değerli milletvekillerimize bunları hatırlatmak istiyorum.”
“Sayın milletvekilleri, bu yasayla yabancı devlet şirketlerinin petrol faaliyetlerinde bulunabilmeleri için aranan Bakanlar Kurulu kararı kaldırılarak arama ve üretim faaliyetlerine yabancı devletlerin hâkimiyetinin önünün açıldığını biliyor musunuz?” 

SONUÇ:

Petrollerimiz üzerinde yabancı devletlerin hâkimiyetinin önünü açan işte bu petrol kanunu, 6 yıl bekletildikten sonra tam da İstanbul’un fethinin yıldönümünde görüşüldü ve 206 kabul oyuna karşılık sadece 30 ret oyu ile kabul edildi!
 
Yeni Mesaj
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.