Türk – Rus ilişkilerinin bir yıllık özeti

* 2013 yılında ilk resmi görüşme, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov arasında 9 Ocak'ta Moskova’da gerçekleşti. Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı Sinirlioğlu-Bogdanov görüşmesinden Ortadoğu'daki konularda diyaloğa devam kararı çıktı.

* Ocak ayında NATO misyonu çerçevesinde Hollanda ve Almanya’nın gönderdiği Patriot hava savunma sistemleri Türkiye’ye ulaştı. Güneydoğu Bölgesi'ne konuşlandırılan Patriotlar Rusya'nın tepkisini çekti.

* Ocak ayının sonunda Türkiye'nin gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptığı "Bizi Şangay İşbirliği Örgütü'ne alın, AB defterini kapatalım" teklifi vardı. Rusya'da da uzun süre tartışılan bu teklif, Batı'da da ilgiyle takip edildi.

* RS FM, Başbakan’ın Şangay açıklamasını, TESEV Dış Politika Programı Danışmanı ve Star gazetesi köşe yazarı olan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof.Dr. Mensur Akgün'e sordu: AB ve Şangay Beşlisi'nin birbirlerine karşı ne gibi üstünlükleri var? Mensur Akgün'ün yanıtı şöyle oldu:

http://www.rsfmradio.com/2013_01_28/Basbakan-dan-ikinci-sangay-cikisi/

 

ŞUBAT: SAMSUN’DA DEV İMZA

* Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomi ayağında 2013'ün ilk ciddi Samsun'da atıldı. Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı 19 Şubat'ta yapılan resmi açılış töreniyle resmen hizmete girdi. Karadeniz kıyısında atılan dev ortaklığın temelleri, Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla Samsun Limanı'nda atıldı.

* 20 Şubat'ta ise Türkiye’de inşa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali inşaat projesi çerçevesinde ilk inşaat-montaj kontratı imzalandı.

 

MART: KÜLTÜR BAKANI ÇELİK RUSYA’YI ZİYARET ETTİ

* Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Mart ayında Moskova’da yapılan "Intourmarket (ITM) 2013" turizm ve seyahat fuarına katıldı, Türk stantlarını gezdi. Çelik, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ve Turizm Federal Ajansı Başkanı Aleksander Radkov ile de görüştü.

 

NİSAN: LAVROV İSTANBUL’A GELDİ

* 17 Nisan'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin alt organı Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun 3. Toplantısı çerçevesinde Çırağan Sarayı'nda yapılan Davutoğlu-Lavrov görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra; Suriye krizi; Kıbrıs sorunu ve Ortadoğu Barış süreci gibi uluslararası konular da ele alındı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın istifasını ön koşul olarak sunmanın yanlış olacağını belirten Lavrov; “Öncelikle savaşan herkesin silah bırakması gerekiyor” dedi. Rus bakan ‘Önce Esad gitsin’ yaklaşımının bedelini sadece masumların ödeyeceğini ifade etti.

* Lavrov’un Suriye açıklamalarını ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Bağcı RS FM’de yorumladı. Lavrov'un siyasi bir gerçekliğe dikkat çektiğini vurgulayan Bağcı şöyle konuştu:

http://www.rsfmradio.com/2013_04_18/Lavrov-Suriye-de-Rusya-nin-geri-adim-atmayacagini-gosterdi/

* İstanbul’da 15-21 Nisan tarihlerinde Rus Kültürü Festivali düzenlendi. Festival, Türk - Rus Kültür Vakfı öncülüğünde, Rusya ve Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlıklarının desteğiyle düzenlendi ve iki ülke arasında arasında çok yönlü gelişmekte olan ilişkilerin kültürel alanını güçlendirme amacını taşıdı. Türkiye için bir ilk niteliğindeki festivalde Rus kültürü; edebiyatı, müziği, sineması, halk dansları, el sanatları yani kısaca her yönüyle İstanbullulara tanıtıldı.

TÜRKİYE ŞANGAY’DA DİYALOG ORTAĞI OLDU

* 26 Nisan'da Türk dış politikası tarihi bir sürece girdi. Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın üye olduğu Şangay İşbirliği Örgütü’nde (ŞİÖ) Türkiye’ye resmi olarak diyalog ortağı statüsü verildi. İlgili memorandum 26 Nisan Cuma günü Kazakistan’ın Almatı kentinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Şangay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Mezentsev tarafından imzalandı.

* Bu önemli gelişmeyi Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Barış Adıbelli RS FM'de yorumladı:

http://www.rsfmradio.com/2013_04_29/SIO-diyalog-ortagi-ne-anlama-geliyor/


MAYIS: RUSYA’DAN REYHANLI SALDIRILARINA KINAMA

* 15 Mayıs'ta Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamayla, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs günü düzenlenen terör saldırılarını kınadı. Açıklamada, “Yaşananlar ayrıntılı bir soruşturmayı gerektiriyor. Suçlular cezalandırılmalı. Bu trajik olayların bölgede zaten gergin olan durumu daha tırmandırmayacağını umuyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

 

HAZİRAN: PUTİN VE ERDOĞAN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

* 26 Haziran'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede taraflar ağırlıklı olarak Suriye konusunu ele aldı ve karşılıklı değerlendirmelerde bulundu. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşme Lavrov'un talebi üzerine gerçekleşti.

*Lavrov'un bu telefonu Cenevre-2'yi canlı tutmaya yönelik bir adım mı? Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof.Dr. Mensur Akgün, RS FM'e değerlendirdi.

http://www.rsfmradio.com/2013_06_27/bati-ve-turkiye-rusyanin-pozisyonuna-yaklasiyor/

 

* 27 Haziran'da ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir telefon görüşmesi yaparak ikili ilişkiler ve Suriye'deki son durumu ele aldı. Kremlin Basın Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre; görüşme sırasında ikili işbirliğine ilişkin güncel konular ele alındı. 2012 Aralık ayında İstanbul’da Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısında yapılan anlaşmaların uygulanması ve bu yılın sonlarında Rusya’da planlanan yeni zirve için hazırlıklar konuşuldu.

* Davutoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu'nun (ASEAN) 46. Dışişleri Bakanları Toplantısı için geldiği Brunei'nin başkenti Bandar Seri Begavan'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Davutoğlu, görüşme hakkında bilgi verirken, genel olarak Suriye konusunu ele aldıklarını ifade etti.

TEMMUZ: TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA SARİN AÇIKLAMASI

* Adana'da El Kaide militanlarına yönelik düzenlenen operasyonda bir şüphelinin evinde iki kilo sarin gazı bulunduğu iddia edildi. Rusya konuyla ilgili Türkiye'den açıklama bekliyordu. Beklenen açıklama 3 Temmuz'da geldi. Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Aydın Sezgin, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de polis tarafından Suriye militanlarına yönelik düzenlenen operasyonda ele geçirilen malzemenin kimyasal silah olmadığını açıkladı. Sezgin, “El konulan malzemenin antifriz olduğu anlaşıldı. Bu konuda, Rusyalı meslektaşlarımızı bilgilendirdik” dedi.

* 15 Temmuz'da 2007’den bu yana Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği görevini üstlenen Vladimir İvanovski’nin görev süresi sona erdi. Rusya’nın yeni Ankara Büyükelçisi, Andrey Karlov oldu. Karlov’un Ankara’ya atanmasına ilişkin karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı.

 

AĞUSTOS: ERDOĞAN VE PUTİN YENİDEN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

* Başbakan Erdoğan ile Devlet Başkanı Putin, 5 Ağustos'ta bir telefon görüşmesi daha yaptı. Görüşmede, Suriye ve Mısır konusunda atılması gereken adımlar ele alındı. Erdoğan ve Putin, sonbahar aylarında Moskova’da üst düzey bir Rusya-Türkiye İşbirliği Konseyi toplantısı için de anlaştı.

* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya Federasyonu Cumhuriyeti Tataristan'ı ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile görüştü. İş adamlarıyla da görüşen Çağlayan, daha sonra Tataristan-Türkiye İş Forumu'na katıldı. İş Forumu'nun sonunda Türkiye ile Tataristan arasında ticaretin gelişimi; Kalibre Boru ile Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında Niyet Beyanı ve Hayat Group ile Naberejniye Çelni Belediyesi arasında 5 bin konut, AVM, otel ve poliklinik yapımını içeren anlaşmalar imzalandı.

EYLÜL: SAİNT PETERSBURG’DA G20 ZİRVESİ DÜZENLENDİ

* Temmuz ayında Putin tarafından Rusya’nın yeni Ankara Büyükelçisi olarak görevlendirilen Andrey Karlov, 2 Eylül’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e güven mektubu sunarak görevine resmen başladı.

* Başbakan Erdoğan, 5 Eylül'de G20 zirvesi için Saint Petersburg'a gitti. Putin ve Erdoğan, zirvede ayaküstünde ikili görüşme yaptı.

* 6 Eylül'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen G20 liderler zirvesi kapsamında Rus mevkidaşı Lavrov ile bir araya geldi. Davutoğlu'nun Lavrov ile görüşmesinde, önce ikili ilişkiler ele alındı ve stratejik nitelik taşıyan bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi konusundaki karşılıklı kararlılık dile getirildi.

* Erdoğan, Türkiye'ye dönüşünde Suriye'ye müdahale konusunda Rusya'nın ikna olmadığının görüldüğünü söyledi. Bir gazetecinin Suriye'ye yönelik olası müdahaleye ilişkin "Rusya'nın ikna olmadığının görüldüğünü" belirterek, bundan sonraki yol haritasını sorması ve "Türkiye muharip güç olarak mı yoksa hava sahasını açarak mı yer alacak bu koalisyonunu içinde?" diye sorması üzerine Başbakan Erdoğan, "Şu anda Rusya'yı işin dışında tutmayalım. Rusya ile de bu konuda ilişkilerimiz bütün hassasiyetini koruyarak devam ediyor" ifadesini kullandı. Erdoğan, şunları söyledi:

http://www.rsfmradio.com/2013_09_08/rusyayi-isin-disinda-tutamayiz/

EKİM: TÜRKİYE’DEN GÜMRÜK BİRLİĞİ HAMLESİ GELDİ

* Türkiye, 6 Ekim'de Rusya'nın Trablus Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu'nun Trablus Büyükelçiliğine 2 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilen ve Büyükelçilik personelinin tahliye edilmesine neden olan saldırıyı kınıyoruz" denildi.

* 23 Ekim'de Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatında ilk sırada olan Rusya'nın en büyük hali Pokrovskiy kapatıldı. Moskova'daki Pokrovskiy Hali'nde yaşanan bir cinayetin ardından Moskova makamlarının hali kapatma kararı alması, Türk ihracatçıları zor durumda bıraktı.

* 24 Ekim'de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Minsk’te gerçekleşen Avrasya Ekonomik Konseyi toplantısında Türkiye’nin Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya arasındaki Gümrük Birliği’ne üye olmak istediğini açıkladı. Ertesi gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne katılma talebini değerlendirdi. Kommersant gazetesine konuşan Lavrov, "Gümrük Birliği kapalı bir oluşum değil. Talepler yapıcı bir şekilde karşılanıyor" dedi.

* Sabah Gazetesi Yazarı Meliha Okur, Türkiye’nin Rusya, Kazakistan ve Belarus’tan oluşan Gümrük Birliği’ne üye olma talebini RS FM’e değerlendirdi. Okur, Orta Asya’da yeni konumunu belirleme, enerji ve AB ile birebir iletişim kurma açısından Türkiye’nin talebinin doğru olduğu görüşünde.

http://www.rsfmradio.com/2013_10_25/meliha-okur-gumruk-birligi/

 

KASIM: SAİNT PETERSBURG’DA ÜDİK ZİRVESİ

* 9 Kasım'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Lavrov'un talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, İran'ın nükleer programına ilişkin 5+1 ülkeleri ile İran arasında Cenevre'de devam eden müzakereler, Suriye'deki durum ve bu ay Moskova'da düzenlenecek Türkiye-Rusya Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına ilişkin hazırlıklar ele alındı.

* Gazprom'un ihracat faaliyetlerini yürüten Gazprom Export, bu yıl kasım ayı itibariyle, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası Girişimcilik Bölümü Rusya programının sekiz öğrencisine ilk kez burs sağlamaya başladı.

* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Kasım'da Rusya ziyaretinin arifesinde, Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Moskova’da bir araya gelerek Suriye krizini görüştü. Moskova’ya giden Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov’la Suriye krizini ele aldı.

* Türkiye-Rusya 4'üncü Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı Erdoğan ile Putin başkanlığında yapıldı. St. Petersburg’da yapılan görüşmede, Başbakan Erdoğan Putin'e "Şangay İşbirliği Teşkilatı'na Türkiye'yi alın ve bizi AB sıkıntısından kurtarın" dedi. İlişkilerin gündemine bir kez daha Şangay İşbirliği Örgütü oturdu.

* Başbakan Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde öne çıkan konuları, İTÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fatih Özbay, RS FM'de değerlendirdi.

http://www.rsfmradio.com/2013_11_26/udik-toplantilari-tamamlayici-rol-oynuyor/

 

ARALIK: TÜRK-RUS TURİZMİNDE YENİ REKOR

* Turizmde yeni rekor... Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği'ne yeni bir isim atandı. Daha önce Moskova'da Kültür ve Turizm Müşavir Yardımcısı olarak görev yapan Alper Özkan, 4 yıllık aranın ardından bu kez müşavir olarak Moskova'ya geri döndü. Yeni görevinde ilk röportajını RS FM’e veren Özkan, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 4 milyonu aştığını, yıl sonu itibariyle bu rakamın 4 milyon 300 bin olmasını beklediklerini söyledi.

http://www.rsfmradio.com/2013_12_09/rus-turist-sayisi-4-milyonu-asti/

* Türkiye'nin ilk nükleer santralı Akkuyu'nun finansmanı tamamlandı. Enerji Bakanı Yıldız, santralı yapacak Rus kamu şirketi Rosatom'un 26 uluslararası bankadan 22 milyar dolarlık kredi aldığını açıkladı. Boğaziçi Enerji Kulübü tarafından düzenlenen "Bölgesel Oyun Değiştiriciler" konulu toplantıda konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2020'de tamamlanması planlanan Mersin Akkuyu nükleer santralının yapımını üstlenen Rosatom'un, 26 uluslararası bankadan 22 milyar dolarlık sendikasyon kredisi kullanacağını ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.