Obama Erdoğan\'a Yüz Vermedi

 

Özellikle Suriye konusunda büyük beklentiyle gittiği Beyaz Saray’dan eli boş dönen Başbakan Erdoğan hemen hiçbir kazanım sağlayamadığı ziyaretin ardından, yabancı medyada ilginç ifadelerle değerlendirildi 
 
Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın önceki gün düzenledikleri ortak basın toplantısını yorumlayan ABD’li gazeteler, Obama’nın Suriye konusunda “Amerika’nın tek başına askeri müdahalede bulunmasını dışladığı”nın altını çizdi. ABD’li gazeteler daha çok Obama’nın Amerika’yı sarsan ABD Vergi İdaresi ve dinlenme skandaları ile Bingazi saldırısına ilişkin açıkmalarına ağırlık verdiğini yazdı. İngiliz The Times gazetesi ise “Kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı iddialarının havada dolaştığı” bir günde Erdoğan’ın Obama ile görüşmesinde daha fazla yardım istediğini yazdı. Gazete, “Obama, Erdoğan’ın isteklerini açıklıkla konuşmazken, ABD’nin bölge ülkelerine yardımcı olmaya devam edeceğini” söylemekle yetindi. Gazete, “Normalde lafını esirgememekle tanınan Erdoğan, Washington’da çok sakindi” ifadelerini de kullandı. Diğer gazetelerin bu konudaki yorum ve haberleri şöyle:
 

Los Angeles Times: Başkan Obama, Suriye kuvvetlerinin öldürücü kimyasal silahları kullandıklarına ilişkin kanıtlar ortaya çıksa bile ABD’nin tek başına askeri müdahalede bulunmasını dışlarken, Erdoğan uçuşa yasak bölge çağrısında bulundu. Obama bu tür bir bölgenin oluşturulması ile pek ilgilenmedi.
 

New York Times: Obama’nın yoğun bir şiddet yaşandığı Suriye’deki zor durumu çözmek için sihirli bir formülü yok. 
 

Washington Post: Obama’nın ‘Esad rejimi üzerindeki baskıyı artırmayı sürdüreceğiz’ sözleri önemliydi.
 

Chicago Tribune: Obama, ABD’nin Suriye’nin kimyasal silah kullandığı iddiasına yanıt olarak ABD’nin tek başına hareket etmeyeceğini söyledi.
 

Telegraph: Muhaliflere uygulanan silah ambargosunu kaldırma çabaları başarısız. Almanya ve İtalya’nın başını çektiği Avrupalı ülkeler muhaliflerin silahlandırılmasına karşı. Onlar, Batı tarafından Suriye’ye düzenlenecek askeri bir operasyona gerek kalmadan barış görüşmelerinin iç savaşı sonlandırabileceğinden ümitli. İtalya ve Almanya muhaliflerin güvenilmez olduğunu düşünüyor ve silahlandırılmaları durumunda savaşın tüm bölgeye sıçrayacağından korkuyor.
 

Financial Times: Suriye’deki devrim hareketi Katar tarafından iki yıldır milyarlarca dolarla finanse ediliyor. Suriye’deki müdahalesine yatırdığı para Katar’ın uluslararası yatırım portföyünün çok ufak bir kısmı. Ama bir iç savaşa dönüşen devrime verdiği finansal destek Batı’nın muhaliflere verdiği desteği gölgeliyor. Dünyanın üçüncü büyük doğal gaz rezervine sahip olan Katar için Suriye’deki müdahalesi küresel itibar kazanma yolunda atılan bir adım.
 

Rusya’nın Sesi: Erdoğan-Obama zirvesinden ‘Cenevre 2’ ye destek çıktı. İki lider de Esad’ın iktidarı bırakması konusunda hemfikir. Erdoğan-Obama zirvesinde ‘Suriye’ de askeri değil siyasi bir çözüme doğru gidildiğine ilişkin işaretler vardı. Obama, ‘Ruslarla Cenevre’de görüşmelere devam edeceğiz’ derken, Erdoğan Cenevre’nin devamı olarak neleri değerlendireceklerini konuşacaklarını belirterek, ‘Rusya ve Çin’in bu işin içinde olması önemli’ ifadelerini kullandı.
 
yeniçağ
Anahtar Kelimeler:
ErdoğanAbdSuriyeObama
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali YILMAZ 5 yıl önce

Amerika'da bir Askeri Lise'de gerçekten yaşanmış bir olay. Askeri Lise öğrencileri Salonda toplanmışlar bir çizgi film gösteriliyor. Çizgi filmde bir Kümes, Kümeste Yaşlı Büyük Horoz, Tavuklar ve bir kaç tane küçük Horozlar var. Yaşlı Horoz Tecrübeli olduğu için ve Kümese dadanan Tilkiden horoz ve tavukları korumak için dışarı çıkarmıyor. Kendisinin verdiği az miktarda Mısır tanesi ile Kümestekileri beslemeye çalışıyor. Ancak Tavuk ve Horozlar iyi beslenemiyorlar, zayıf kalmışlar, oksijen alamıyorlar. Tilki dışardan sürekli Kümesi kollaştırıyor, uygun fırsatı bekliyor, bulamıyor. Bir gün Kümese yaklaşıyor, Tel örgüyü genişletiyor ve içeride gözüne kestirdiği genç bir Horozu "Pişt pişt" deyip yanına çağırıyor ve ona bir kaç tane Mısır tanesi atıyor, 2. gün tekrar Kümese gidiyor, yine aynı genç Horozu "pişt pişt" deyip çağırıyor ve yine bir miktar Mısır Tanesi atıyor. Bu böyle uzun bir süre devam ediyor, bu arada Mısır tanelerini yiyen Genç Horoz ve Tavuklar semizleşiyor, büyüyor, güçleniyor, bundan sonra Kümeste tartışmalar başlıyor. Horoz ve Tavuklar Yaşlı Horoza "Sen bizi neden dışarı çıkarmıyorsun" diyorlar ve Yaşlı Horozun yavaş yavaş Otoritesi sarsılmaya, gücü kırılmaya başlıyor. Olayları yakından takip eden Tilki yeni bir oyuna başlıyor ve bu sefer Kümesin içine değil de Kümesin önüne bol miktarda Mısır Tanesi koyuyor, Yaşlı Horoz "Yapmayın etmeyin, çıkmayın" dese de kimseyi artık tutamıyor ve Kümestekiler dışarı çıkıp Mısır Tanelerini yemeye başlıyor. Aynı olay 3 - 4 gün daha devam ediyor. Horoz ve Tavuklar şöyle konuşmaya başlıyor " Ya, Tilkiyi bize yanlış tanıtmışlar, meğerse ne kadar Demokratikmiş, bize barış elini uzattı". En sonunda Tilki oyunun son perdesini sahneye koyuyor ve Kümesin önünden başlayarak Mısır Tanelerini sıralayarak taa kendi Mağarasının önüne kadar uzatıyor. Genç Tecrübesiz Horozlar ve Tavuklar, sevinçle dışarı çıkıyorlar, Yaşlı Horoz sesleniyor "Yapmayın, etmeyin, gitmeyin, o Tilkidir ona güven olmaz, bu bir oyundur, oyuna gelmeyin, sonra çok pişman olursunuz" ancak Tavuk ve Horozlara laf dinletmek ne mümkün Yaşlı Horozu adeta elinin tersinle iterek "Biz Barışseveriz, barıştan yanayız, Tilki kardeş de son derece Barışsever birisi, bize barış elini uzattı, sen bizim işimize karışma" diyorlar. Sonuçta Genç Horoz ve Tavuklar Mısır Tanelerini yiye yiye Tilkinin Mağarasının kapısına geliyorlar, Taneler Mağaranın içerlerine kadar devam ediyor, tamamı içeri girdikten sonra Tilki Mağaranın kapısını kapatıyor, bundan sonrasını söylemeye gerek yok, tahmin edildiği gibi... Tam bu anda çizgi film bitiyor ve ışıklar yanıyor ve Amerikalı Askeri Öğretmen Subay Kürsüye çıkıyor ve şöyle söylüyor "İŞTE AMERİKA DÜNYAYI BÖYLE YÖNETİYOR". Bu Hikaye üzerine Türkiye'de yaşananlarla bağlantılı olarak çok uzun yorumlar yapılabilir. Yorumu sizlere bırakıyorum Sadece şu soruları size soruyorum; 1 - Kümes Neresi? 2 - Mağara Neresi? 3 - Tavuklar Kim? 4 - Yaşlı Horoz Kim 5 - Genç Horoz Kim? 6 - Tilki Kim?