Muhaliflerin İstanbul toplantısı uzlaşmayla bitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), 7. Genel Kurul toplantılarında, koalisyonun yeni üyelerle genişleme çalışmaları, liberal kanadın öncülerinden Mişel Kilo'nun listesi olarak bilinen "Demokratikler Birliği"nden 14, "Devrim Hareketinden" 14 ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) siyasi kolundan 15 kişinin katılımı üzerine sağlanan uzlaşı ile tamamlandı.

İstanbul'da düzenlenen ve üç günde tamamlanması beklenen SMDK Genel Kurul toplantıları, 8'inci gününde sonuçlanabildi. SMDK Geçici Başkanı George Sabra, düzenlediği basın toplantısında, koalisyona yeni 43 üyenin katılması üzerine oybirliğinin sağlandığını açıkladı.

Koalisyona liberal kanattan eklenen 14 ismi açıklayan Sabra, Suriye içindeki aktivistlerden oluşan "Devrim Hareketi" ve ÖSO'nun siyasi kolundan katılacak temsilcilerin isimlerinin ilerleyen günlerde belli olacağını söyledi.

Koalisyondaki üye sayısının 118'e ve son genişleme çerçevesinde 8 yeni kadın üyenin katılımı ile koalisyon içindeki kadın temsilci sayısının 12'ye yükseldiğini belirten Sabra, başkanlık ve yönetim kurulu seçimlerini 12 Haziran'da 8. Genel Kurul toplantılarında gerçekleştirme kararı aldıklarını bildirdi.

Bu tarihe kadar mevcut yönetim kadrosunun görevine devam edeceğini dile getiren Sabra, genel kurulda koalisyonun hazırladığı "Koalisyon'un siyasi vizyonu" ve "geçiş sürecinde temel ilkeler"isimli belgelerin yakında yayınlanacağını ifade etti.

Sabra, koalisyon üyeleri ile birlikte kararlaştırılan, "Kuseyr'de İran güçlerinin ve Hizbullah militanlarının sürdürdüğü kuşatmanın sonlandırılması" çağrısını yineledi.

Sabra, toplantıların planlanan tarihte tamamlanamamasına ilişkin, koalisyonun gündem maddelerinin önemi ve hassasiyeti nedeniyle, görüşmelerin hararetli tartışmalar ve yoğun diyalog içinde geçtiğini söyledi.

ZİRAAT, SAĞLIK VE EĞİTİM KOMİSYONLARI KURULDU

Sabra, Suriye'deki mevcut durumu göz önünde bulundurarak koalisyonun "Zirai, Sağlık ve Eğitim" alanlarında üç komisyon oluşturulduğunu belirtti.

Ziraat komisyonu'nun görevini, Suriye içindeki hububat gibi temel zirai ürünlerin alım, satımı ve dağıtılması olarak açıklayan Sabra, yaşanan kriz sebebiyle eğitim ve sağlık hizmetlerini alamayan sivillerin ihtiyaçlarının eğitim ve sağlık komisyonu ile Suriye'nin içinde ve dışında sağlanacağını aktardı.

"KOALİSYON'UN ARTIK YENİLENDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ"

Yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan George Sabra, "Sonuçtan memnun musunuz?" sorusu üzerine, "Tabii ki, artık koalisyon içinde aktivistler, askeri birimler ve çeşitli siyasi gruplar temsil ediliyor. Koalisyon'un artık yenilendiğini söyleyebiliriz" dedi.

Koalisyonun kararlaştırdığı genişlemenin sadece sayı olarak değil, aynı zamanda çeşitlilik içeren bir hamle olduğuna inandıklarına işaret eden Sabra, "Farklı siyasi grupların bulunmasının yanında, devrimin üzerine inşa edildiği temel direkler olan aktivistler ve devrim için savaşan gruplar, artık koalisyon içinde temsil edilmektedir" diye konuştu.

Sabra, koalisyonu eleştirenlerin, elde ettikleri sonucun ardından bakış açılarını değiştireceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bizi eleştirenler başardığımız bu uzlaşıyı daha iyi yorumlayacaklardır. Şu an koalisyonun Suriye içindeki insanlarla daha iyi iletişim kurduğunu ve daha geniş bir siyasi tabana yayılmış olduğunu söyleyebiliriz"

"TÜRKİYE, SURİYE HALKININ VE DEVRİMİNİN YANINDADIR"

Davutoğlu ve Suriye'nin Dostları Grubu'ndan temsilcilerin Genel Kurul'a yaptığı ziyareti değerlendiren Sabra, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar Suriye halkına devrimin ilk günlerinden itibaren yardımcı olmuştur. Biz dünyadaki dostlarımızla her zaman devrim ve Suriye halkının menfaati için fikir alışverişinde bulunmaktayız."

Sabra'nın toplantı esnasında aktardığı, ÖSO'dan yaklaşık bin savaşçının Kuseyr şehrine girdiği haberi koalisyon üyeleri tarafından alkışlarla karşılandı.

Koalisyonun genişlemesi çerçevesinde, muhalefete katılan liberal kanadı temsil eden Mişel Kilo, Genel Kurul'un gerçekleştiği otele geldi. Oteldeki toplantılarda yaklaşık üç saat geçiren Kilo, otelden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, toplantıların farklı siyasi grupların uzlaşması ile olumlu sonuçlandığını ancak görüşmelerin cetin geçtiğini söyledi,

Koalisyon içindeki tüm grupların Suriye'nin iyiliği için çalıştığını ancak ayrı siyasi görüşlere sahip olduğuna işaret eden Kilo, "İnanıyorum ki Suriye'nin ulusal hareketi olarak, İslami, demokratik ve milli bir birlik olarak yeni bir sayfa açacağız" görüşünü dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.