IŞiD’i bombalamanın saati 126 milyon dolar

IŞİD’i vurmaya başlayan ABD, 6 saatte 755 milyon dolar harcadı. Savaşın faturası 10 milyar dolara yükselebilir.

ABD or­du­su ve müt­te­fik ül­ke­le­rin, Su­ri­ye­’de­ki Irak Şam İs­lam Dev­le­ti Ör­gü­tü (IŞİD) he­def­le­ri­ne yö­ne­lik ger­çek­leş­ti­ri­len ha­va sal­dı­rı­sı­nın 6 sa­at­lik ma­li­ye­ti 755 mil­yon do­lar olur­ken, saa­ti 125.8 mil­yon do­la­rı bul­du.

ABD, ope­ras­yon­da Kı­zıl De­ni­z’­de bu­lu­nan USS Ni­mit­z’­den kal­kan F-22’le­ri kul­lan­dı. Bir se­fer­de 60 bin do­lar­lık ya­kıt kul­la­nan F-22’ler top­lam­da 50 atış yap­tı. Göv­de­si­nin için­de bu­lu­nan özel böl­me­ler­de iki adet To­ma­hawk fü­ze­si bu­lu­nan uçak­lar 25 se­fer yap­tı. 1 mil­yon 450 bin do­lar­lık To­ma­hawk fü­ze­le­ri fır­la­tan Amer­ikan uçak­la­rı top­lam­da 74 mil­yon do­lar­lık fü­ze fır­lat­tı.

Ha­va sal­dı­rı­sı sı­ra­sın­da sa­vaş jet­le­ri­nin ya­nın­da Pre­da­tor ile Rea­per mo­de­li in­san­sız ha­va araç­la­rı­nın kul­la­nıl­ma­sı ve AB­D’­nin sa­vaş ge­mi­sin­den doğ­ru­dan atış yap­ma­sı fa­tu­ra­yı ka­bart­tı.

Özel fon kuruyor

Clin­ton yö­ne­ti­mi sı­ra­sın­da Yö­ne­tim ve Büt­çe Ofi­si ulu­sal gü­ven­lik büt­çe­le­ri so­rum­lu olan Gor­don Adams, savaşın ma­li­ye­tinin 10 mil­yar do­la­rın üze­ri­ne çı­ka­bi­le­ce­ği­ni söy­le­di. Ayrıca, ka­ra ha­re­ka­tı­na sı­cak bak­ma­yan ABD, isyancıları eğitmek için 500 milyon dolarlık fon kuruyor.

 

 

 
 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.