İran Türkiye\'deki okullara mı sızıyor?

İran ile Türkiye arasında imzalanması öngörülen eğitim anlaşmasına çeşitli çevrelerden farklı tepkiler geldi. Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Türkiye'nin fabrikasına müsaade etmeyen bir ülkenin Türk okullarına izin vermesi mümkün değil" derken Doç. Dr. Gökhan Bacık İran'ın sivil toplumla 'nüfuz etme' politikasına dikkat çekti.

Türkiye aleyhine olumsuz faaliyetlere zemin teşkil edebileceği belirtilen anlaşmaya uzmanlar tepki gösterdi.

İran’ın kendi ülkesinde Türk oluşumuna müsaade etmezken Türkiye’de faaliyet gösterebilecek bir alanda işbirliğine gidilmesinin sakıncalarına vurgu yapıldı. Anlaşmanın Türkiye aleyhine sonuçlar doğurmasına izin verilmemesi gerektiğine dikkati çeken siyasilerden de temkinli açıklamalar geldi.

YUMUŞAK GÜÇ ÇEKİNCESİ

- Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner: Uluslararası anlaşmaların Türk dış politikasıyla uyumlu olması gerekir. İran-Türkiye ilişkileri okulları bu kadar yakınlaştırma konusunda ideal dönemini yaşamıyor. Bugün İran, Türkiye için güvenilir bir partner değil. Tam aksine bir durum söz konusu.

Yüzde 100 güven gerektirecek işlerde İran’la iş yapmak çok zor. İran’ın bölgeye bakışı Türkiye ile taban tabana zıt. Bundan dolayı Türkiye anlayışının İran’a girmesini istemiyor. Türkiye’nin yumuşak gücünün İran’a yayılma özelliği söz konusu. Bundan çekiniyor. Türkiye’nin fabrikasına, GSM şirketine müsaade etmeyen bir ülkenin Türk okullarına müsaade etmesi mümkün değil. İran’la ortaklaşa eğitim faaliyeti yürütmek ülkemiz için oldukça riskli.

DOSTLUĞUMUZU KAYBETTİ

- Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı: İki ülke arasında bin yıldır derinden derine devam eden bir rekabet var.

Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerin dikkatli yürütülmesi ve rasyonel değerler üzerine oturtulması lazım. Son dönemde gösterilerde ölenlerin Alevi olması kötü bir tesadüf.  İran hem Türkiye adına dost ülke özelliğini hem de İslam dünyasındaki konumunu kaybetti. İsrail gibi İran’ın da Türkiye lehine faaliyet göstermediklerini söylemek mümkün.

İŞİMİZ ZOR
 
- Doç. Dr. Gökhan Bacık:
Bu anlaşmadan sonra İranlılar çekinmeyip biz çekiniyorsak işimiz çok zor. İranlı yöneticilerin güvenlik algısında ‘Ne yaparsak İran rejimini muhafaza ederiz’ anlayışı vardır. İran ne yapıyorsa, biz ona göre konum almalıyız. İran’ın STK’lar ile nüfuz etme politikası vardır. Biz ne yapacağız İran’a karşı bu tartışılmalı.

BU TÜR ANLAŞMALARDAN ÇEKİNMEMELİYİZ

- AK Parti Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Selçuk Özdağ: İran’la bizim köklü bir tarihimiz var. Eğitim anlaşması yapılması doğrudur. Eğitim anlaşmalarının kültürel anlaşmaların ticari anlaşmaların artarak devam etmesinden yanayım. İlişkiler daha sıkı daha kavi olmalı. Bu anlaşmaları bütün ülkelerle yapıyoruz. Bu anlaşmanın iznini yasalar çerçevesinde Meclis vermiştir. Türkiye’nin başka ülkelerle entegrasyonu varsa orada olabilmeliyiz çekinmemeliyiz

ENTEGRE OLUYORUZ

AK Parti Milli Eğitim Komisyonu Üyesi İsmet Uçma: Türkiye kendine özgüveni çok yüksek bir ülke. Eğitim alanında tüm dünya ile entegre oluyor. Bu nedenle İran’la yapılan bu anlaşmayı destekliyorum. İran’la eğitim kültür sanat alanında yapılan anlaşmayı ve karşılıklı ERASMUS ilişkilerinin anılan düzeyde bir korkuya sebebiyet vereceğine ihtimal vermiyorum. İstismar edilebileceğini düşünmüyorum. Bununla bir avantajı da yakalayacağız.

ANLAŞMADA NELER VAR?

Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde İran ile imzalanan ‘Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ 2013 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girdi. Her yıl kendini otomatik yenileyecek anlaşma, öğretmen, uzman, öğrenci değişimlerini öngörüyor. 19 Haziran 2012’de İran’ın başkenti Tahran’da imzalanan anlaşma, geniş kapsamı ve okul dışı eğitim faaliyetleri kapsamasıyla dikkat çekiyor. Anaokulu seviyesine uzanan faaliyetler öngörülüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.