Erdoğan'a protestolar dünya basınında

BBC, son olarak 274 olarak açıklanan ölü sayısının giderek artması ile ülke tarihinin en büyük maden faciasının yaşandığını ve Soma’daki maden kazasının ardından ilçeye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın protesto edildiğini aktardı.
Protestocuların AK Parti Soma İlçe Teşkilatı binasına saldırdığını ve İstanbul ve Ankara’da da hükümet karşıtı protestoların düzenlendiğini yazan BBC, Ankara’da 800′e yakın protestocunun üniversiteden Enerji Bakanlığı’na yürüdüğünü duyurdu.

The Guardian gazetesi Soma’daki faciaya iki tam sayfa ayırıyor. Haber, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma’da “katil” ve “hırsız” sloganlarıyla karşılandığı bilgisiyle başlıyor ve kömür madeninin işletmecilerinin AKP ile bağlantısı olduğuna dikkat çekiliyor.

Yazıda “Facia, AK Parti ve Erdoğan’ın ailesini de kapsayan skandalların ve Erdoğan’ın ‘sert’ yönetim tarzına karşı yapılan protestoların hemen sonrasında yaşandı. Yöneltilen suçlamalardan biri ‘eş-dost kapitalizminin’ faciada payı olduğu. Ayrıca yerel idarecilerin güvenlik kurallarının tam olarak yerine getirilmesini ve düzgün çalışma koşullarının oluşturulmasını sağlayamadığı da iddia ediliyor” deniyor. Yerel halkın madendeki güvenlik önlemlerinin gelişigüzel alındığını söyledikleri belirtiliyor.

İngiliz Sky haber televizyonu da geniş yer verdiği Soma’daki maden faciası haberinde 274′e yükselen ölü sayısının yanı sıra 100′den fazla kişinin de kurtarılmayı beklediğini aktardı. Sky News, ölü sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini kalabalıktaki birçok insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini ifade etti.
İngiliz Guardian gazetesi, üç günlük ulusal yas ilan edilen Türkiye’de facianın ardından ölü sayısının giderek arttığını yazdı.

İlk sayfasında acıyla yüzünü kapatmış bir madencinin fotoğrafına yer veren Financial Times, Soma haberini “Erdoğan, maden bölgesindeki kızgın halk tarafından yuhalandı” başlığıyla veriyor. “Trajedi, siyasi tartışma da başlattı” denilen haberde, CHP’nin Soma’daki madenlerle ilgili verdiği ancak mecliste reddedilen araştırma önergesi hatırlatılıyor.
Gazete Yeraltı Maden-İş Sendikası eski Genel Başkanı Çetin Uygur’un “Özel idarede meydana gelen bu kaza, işçi cinayetidir” sözlerine de yer veriyor.

Independent gazetesi ise ölü sayısının 274′ yükselmesi ile Soma’daki facianın ülkenin en büyük maden kazası olduğuna vurgu yaptı.

Gazete, halen siyasi tansiyonun yüksek olduğu Türkiye’de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte hükümet aleyhine protestoların düzenlendiğini Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın madeni ziyareti sırasında da halk arasında gerginliğin yaşandığını yazdı.

Financial Times gazetesi, CHP’nin iki hafta önce Soma’daki maden kazaları ile ilgili TBMM’ye verdiği önergenin reddedildiği haberinin bu felaket ile birlikte siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekti.

Amerika’da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de kazanın, Türkiye’nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü.

The Times da Soma’daki faciaya iki tam sayfa ayırıyor. Gazete “Kurtarma ekipleri yüzlerce madenciyi kurtarmak için cehenneme iniyor” başlığını kullanıyor.

Türkiye’nin iş kazaları karnesinin kötü olduğunun hatırlatılması üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “savunmacı bir tavır” takındığını söyleyen gazete “Trajedinin boyutu Erdoğan’ın uzlaşmaz siyasetine olan öfkeyi artırabilir. Facia, geçen yıl Haziran ayında yaşanan protestoları yeniden alevlendirirse, Erdoğan’ın siyasi beklentileri suya düşebilir. Yönetim Gezi protestolarına katılanları ‘hain liberal elitler’ olarak nitelemişti, ancak madencilerin ölümleriyle ilgili protestoları benzer şekilde geçiştirmek pek mümkün olmayabilir” yorumunu yapıyor.

Gazete, Türkiye’de bir çok gazete ve televizyonun “ülkenin madencilik geçmişindeki belgelenmiş güvenlik zaaflarını görmezden geldiğini” de ifade ediyor.

The Daily Telegraph haberi, Soma’ya giden Ortadoğu muhabiri Robert Tait’in imzasıyla veriyor. Yazı “Sirenler, ölenler için yas dolu bir çağrı gibi” ifadesiyle başlıyor. Haberde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin aynı bölgedeki başka bir madeninde çalışan Erhan Aydemir’in şu sözlerine yer veriliyor: “Maden içindeki arkadaşlarımızdan hiç birinin hayatta kalabildiğini sanmıyorum, ama içeri girip cenazeleri çıkarmak bizim onlara karşı sorumluluğumuz”.

Yazıda, Aydemir ve diğer iş arkadaşlarının kazayı “kaderin bir oyunu” olarak değil, düşük güvenlik standartlarının bir sonucu olarak gördükleri belirtiliyor. Haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “otoriter ve popülerliğini kaybeden” bir lider olarak niteleniyor.

ABD’Lİ New York Times gazetesi, 200′den fazla kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ise facianın nedenini bilmek isterken ülke genelinde de protestoların düzenlendiğini yazdı.

Amerikan Fox televizyonu madencilerin hayatını kaybettiği Soma’da protestoların düzenlendiğini duyurdu.

Fox News, Başbakan’ın Soma’yı ziyareti sırasında protesto edildiğini ve protestocu bir grubun madenin işletmeciliğini yapan Soma Holding’in İstanbul’daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde “Cehenneme git Erdoğan” başlığı kullanıldı.

Maden ocağının önünde yakınlarından haber bekleyenlerin hikayesinin anlatıldığı haberde,”Bunlar kocası, kardeşi, oğlu veya amcasının haberini bekliyor: O hayatta mı?” ifadeleri kullanıldı ve Erdoğan’ı felaketi hafife almakla suçladı.

İşte o manşet:

Bild gazetesi, ”Türkiye’de Maden Felaketi, Yeraltında Yangın” başlıklı haberinde, ”Kömür madenindeki patlamada 200 ölü var. Yüzlerce madenci yanan madende mahsur kaldı. Kurtarma ekipleri kurbanları çıkarmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri Türkiye’deki en büyük maden felaketi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, madendeki yangının hâlâ kontrol altına alınamadığını açıkladı” diye devam etti.

Die Welt ise, ”Türkiye’deki Maden Felaketinde 200′den Fazla Ölü” başlıklı haberinde,”Türkiye’de kömür madenindeki patlamada 200′den fazla madenci yaşamını yitirirken 200′den fazla madenci ise yerin 2 bin metre altında mahsur kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, mahsur kalan işçiler için yapılan kurtarma çalışmalarını “zaman karşı yarışö olarak nitelendirdi. Bakan’ın verdiği bilgiye göre, yeraltında 787 madenci vardı ve bunlardan 363′ü kurtarıldı. Dört madenci ise ağır yaralı” diye yazdı.

Die Zeit, kömür ocağında yangın çıktığını, tünellerin dumanla dolduğunu, temiz havanın azıldığını kaydederek, ”Kömür madenindeki patlamanın ardından kurtarma ekipleri mahsur kalan madencilere ulaşmaya çalışıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 201 madencinin yaşamını yitirdiğini, 4′ü ağır 80 yaralı olduğunu açıkladı” bilgilerini aktardı.

TAZ ise, Türkiye’deki maden faciasında enaz 200 kişinin öldüğünü, buradaki yangının kontrol altına alınamadığını kaydedererken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın felaket nedeniyle yurt dışı seyahatlerini iptal ettiğini ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.